RPP podnosi znowu stopy proc.

Udostępnij

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ponownie podwyższyła stopy procentowe. Tym razem dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 1,25 proc. do 1,75 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe.

Stopy proc. po decyzji RPP

Teraz stopy procentowe NBP kształtować będą się następująco:

stopa referencyjna: 1,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,25 proc.),
stopa lombardowa: 2,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,75 proc.),
stopa depozytowa: 1,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,75 proc.),
stopa redyskonta weksli: 1,8 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,3 proc.),
stopa dyskontowa weksli: 1,85 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,35 proc.).

RPP walczy z inflacją

Warto zaznaczyć, że RPP wytrwale walczy ze stale rosnącą w kraju inflacją. To już trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Przypomnijmy, że w czasie pandemii sprowadzono stopy proc. do poziomu jedynie 0,1 proc.

Pierwszej podwyżki – do pułapu 0,5 proc. – dokonano w październiku. Wtedy była to pierwsza taka podwyżka od 9 lat. Decyzja RPP wywołała też w tym okresie zdziwienie, bowiem bank centralny twierdził, że inflacja jest pod kontrolą i nie jest konieczne podnoszenie stóp proc.. Do drugiej podwyżki (z 0,5 do 1,25 proc.) doszło w listopadzie.

Obecna podwyżka stopy referencyjnej do 1,75 proc. oznacza, że jest ona obecnie najwyższa od początku marca 2015 r.

Inflacja w regionie i na świecie

Problem z inflacją mają także Węgrzy. W listopadzie roczna inflacja CPI wyniosła tam aż 7,4 proc. – poinformował właśnie Węgierski Centralny Urząd Statystyczny (KSH). Miesiąc do miesiąca wzrost cen wyniósł 0,7 proc. wobec 1,1 proc. w październiku.

Na ostatnim posiedzeniu z 16 listopada Narodowy Bank Węgier (MNB) po raz szósty z rzędu podniósł stopy procentowe (do 2,1 proc.). Co więcej, w kolejnych tygodniach władze podnosiły tygodniową stopę depozytową. Zapewne będą kontynuować tę politykę.

Co gorsza, nastrojów nie polepszają ostatnie wypowiedzi urzędników na całym świecie.

Najwyższy czas przestać już mówić o „przejściowej” inflacji – powiedział niedawno Jerome Powell, obecny szef Fedu, w czasie obrad Senatu USA.

W podobnym tonie wypowiedział się niedawno prezes Adam Glapiński.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również