Rozliczenie podatku z Niemiec – o czym warto wiedzieć?

226

Liczba Polaków pracujących w kraju naszych zachodnich sąsiadów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W praktyce oznacza to, że dla sporej części obywateli rozliczenie i zwrot podatku na zasadach niemieckich jest tematem interesującym. W przypadku niemieckiego urzędu skarbowego można przeprowadzać takie rozliczenie nawet do 4 lat wstecz. Jak to zrobić? Jakie dokumenty będą potrzebne? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Starając się o rozliczenie podatku z Niemiec, można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, na przykład Podatkimeritum.pl. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie ominiesz żadnego istotnego elementu całego procesu.

Rozliczenie podatku z Niemiec – terminy

Tak jak już wspomnieliśmy, niemiecki Urząd Skarbowy pozwala wystąpić o zwrot podatku nawet 4 lata wstecz. Musisz jedynie pamiętać o dochowaniu terminów – prezentują się one inaczej niż w Polsce.

  • Kompletne dokumenty niezbędne do otrzymania zwrotu podatku z Niemiec należy złożyć do 31 lipca roku następującego po roku podatkowym.
  • Zwrot podatku następuje w terminie od 3 do 6 miesięcy od momentu złożenia rozliczenia podatkowego.
  • Podstawą rozliczenia podatku dochodowego jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Pracodawca ma obowiązek przekazać dokument do 28 lutego roku po rozliczanym roku podatkowym.

Rozliczenie podatku dochodowego jest możliwe po wykazaniu wszystkich osiągniętych dochodów i świadczeń, w tym zasiłku dla bezrobotnych.

Rodzaje rozliczenia podatku

Obowiązek rozliczenia podatku obejmuje dwa podstawowe typy wyliczeń.

  • Rozliczenie podatkowe ograniczone
    W ten sposób mogą rozliczyć podatek osoby, które legalnie pracowały na terenie Niemiec mniej niż 183 dni, a suma opodatkowanych przychodów nie przekroczyła w ich przypadku równowartości 90% dochodów ogólnych. Jest to opcja mniej korzystna, gdyż zeznanie podatkowe nie uwzględnia wówczas żadnych ulg, a to właśnie one sprawiają, że zwroty podatku niemieckiego są tak wysokie.
  • Rozliczenie podatkowe nieograniczone
    Po przekroczeniu progu 183 dni legalnego zatrudnienia w Niemczech podatnika dotyczy szereg udogodnień, między innymi zwrot kosztów dojazdu do pracy, kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, leczenia czy szkoleń i kursów.

Potrzebne dokumenty

Do rozliczenia zwrotu podatku z Niemiec potrzebujesz dokumentów. Podstawę stanowi oczywiście wspomniany Lohnsteuerbescheinigung, dokument tożsamości oraz zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce. Myśląc o ulgach, gromadź paragony i faktury potwierdzające wydatki na dojazdy do pracy oraz inne koszty utrzymania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments