Rosnąca inflacja uderza w portfele Polaków! Wskaźnik dobrobytu znów spada

Udostępnij

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało odczyt Wskaźnika Dobrobytu (WD) odzwierciedlającego ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika spadła w grudniu ub.r. o kolejne 0,1 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Od początku ubiegłego roku wskaźnik stracił zaś ponad 7 punktów, a w stosunku do swego ostatniego lokalnego szczytu z czerwca 2021 roku aż 8,5 punktu.

Inflacja pożera oszczędności Polaków

Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zwracają uwagę, że do spadku wskaźnika w największym stopniu przyczynia się wysoka inflacja.

Konsumenci coraz dotkliwiej odczuwają kurczenie się ich realnych wynagrodzeń. Od maja ub.r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosną bowiem wolniej niż ceny towarów i usług konsumpcyjnych. W pozostałych sektorach gospodarki, nie objętych tym badaniem, gdzie pracownicy nie mieli podwyżek od dłuższego czasu, spadek realnych wynagrodzeń jest znacznie większy.

Sytuacji nie ratuje nawet obserwowany w ostatnim czasie, niewielki spadek inflacji.

– Niewielkie ograniczenie tempa wzrostu cen, z 17,9 w październiku br. do 17,5 w listopadzie, z punktu widzenia konsumentów jest praktycznie niezauważalne, zwłaszcza, że najsilniej drożejącą grupą towarów jest żywność, na którą przeciętny Kowalski przeznacza blisko 27% ogółu swych wydatków – wskazują eksperci.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również