Bank centralny Rosji przygotowuje się do uruchomienia pierwszego pilotażowego programu konsumenckiego dot. rubla cyfrowego. Robi to we współpracy z 13 lokalnymi bankami.
CBDC Rosji
Bank Rosji przygotowuje się do wdrożenia pierwszego pilotażowego programu konsumenckiego dla waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Projekt wystartuje 1 kwietnia 2023 r.
Rosyjski bank centralny ma przy testach współpracować z 13 lokalnymi bankami, powiedziała pierwsza wiceprezes Olga Skorobogatowa.
Urzędniczka zauważyła też, że nadchodzący program pilotażowy CBDC będzie obejmował rzeczywiste operacje i prawdziwych konsumentów w Rosji, ale będzie ograniczony do określonej liczby transakcji i klientów, poinformowała lokalna agencja informacyjna TASS.
– Planujemy uruchomić projekt cyfrowego rubla 1 kwietnia, z transakcjami obejmującymi indywidualne przelewy, a także płatności w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych — powiedziała Skorobogatowa na Ural Forum Cyberbezpieczeństwo w finansach. Dodała, że banki biorące udział w pilotażu potwierdziły gotowość do rozpoczęcia testów cyfrowego rubla.
Wiceprezes wyjaśniła, że klienci zbiorowi nie będą mogli wziąć udziału w pilotażu w pierwszym etapie, ponieważ banki przystąpią do pilotażu z wybranymi konsumentami. Po pierwszym etapie pilotażowym Bank Rosji planuje ustalić, w jaki sposób dalej skalować cyfrowego rubla, powiedziała Skorobogatova.
Najnowsza zapowiedź Skorobogatowej jest zgodna z planem wprowadzenia cyfrowego rubla, który bank centralny oficjalnie wprowadził w czerwcu 2022 r. Początkowo planowany na 2024 r. program pilotażowy CBDC dla konsumentów został przesunięty na wcześniejszy termin, ponieważ rosyjski bank centralny szukał alternatywy dla system płatności SWIFT w obliczu zachodnich sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję.
Do tego do mediów przeciekły informację od niektórych rosyjskich urzędników, którzy twierdzą, że Bank Rosji rozważa emisję potencjalnego tokenu zabezpieczonego złotem. Ten projekt ma zaś być ukierunkowany na transakcje transgraniczne. Pierwszy wiceprezes Banku Rosji Władimir Czistiuchin uważa, że taki „złoty token” pomoże Rosji stworzyć nowy atrakcyjny produkt inwestycyjny i zbudować pożądaną metodę płatności w rozliczeniach międzynarodowych.
W tym samym kierunku idą Chiny, które także prowadzą eksperymenty dot. blockchainowej wersji SWIFT, która z kolei ma być konkurencją dla systemu płatności pochodzącego z USA.