Rola kobiet na rynku IT i technologii – rozmowa z założycielką i prezes Coders House Pauliną Woźniak

247

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Pauliną Woźniak – założycielką i prezes Coders House. Rozmawialiśmy z nią m.in. na temat roli kobiet na rynku nowoczesnych technologii. Jeśli uważacie, że kobieta-programista to coś – wybaczcie Drogie Panie! – dziwnego, po obejrzeniu poniższego video szybko zrozumiecie, w jakim błędzie do teraz tkwicie! Kobiety górą? Oj tak!

Nasza rozmowa z Pauliną Woźniak dotyczyła między innymi tematu roli kobiet na rynku IT oraz nowych technologii, ale też ich zaangażowania w biznes, a także przestrzeń technologii blockchain, która to zyskuje coraz to szersze zastosowanie w polskiej gospodarce. Zastanawialiśmy się też nad tym, czy kobiety potrzebują wsparcia i mentoringu w prowadzeniu biznesu w postaci warsztatów i szkoleń.

Kopernik była kobietą!

Czarek, nie wiem czy wiesz, ale za pierwszą programistkę na świecie uznana była kobieta, która jako matematyczka napisała algorytm, który został później uznany za pierwszy kod programistyczny – po tych słowach wstępu ze strony Woźniak (to nazwisko nie jest chyba przypadkowe…), Czarek wiedział już z pewnością, że będzie to bardzo ciekawa rozmowa. – Nie mówmy, że to typowo męski świat – dodała nasza rozmówczyni.

Choć programistami do dziś są głównie mężczyźni, kobiety coraz mocniej wchodzą na ten rynek. Mało tego, wiele od siebie wnoszą!

Umiejętności miękkie

Powyższe z pewnością nie bierze się z niczego. Woźniak dodała, że kobiety-programistki co prawda niekoniecznie kończą studia informatyczne – jak czynią to przedstawiciele płci brzydszej – ale dorównują kolegom z pracy, a nawet pd pewnymi względami ich przewyższają. Wiedzę podobno zdobywają poprzez szkolenia, zaś potem w firmach cechuje ich to, że są o wiele bardziej zorganizowane. To ostatnie wynika z tego, że na codzień i tak łączą wiele ról społecznych. Są przecież matkami, żonami, mają na głowie prowadzenie domu. Krótko mówiąc, coraz bardziej na obecnym rynku liczą się ich unikatowe umiejętności miękkie.

Coders House to wrocławska firma oferująca wiele nowoczesnych rozwiązań z zakresu usług cyfrowych. Jej założycielką jest właśnie Paulina Woźniak.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments