Twórcy projektu Resta Token wierzą w cyfryzację biznesu upatrując w niej przyszłości firm. Nowe technologie, w tym kryptowaluty, pozwalają już nawet przy niewielkich kwotach zainwestować w rozwój interesujących projektów i zarabiać na ich wzroście. Pomysłem zespołu Resta jest otworzenie branży HoReCa (hotelarsko-gastronomicznej) na drobnych inwestorów kryptowalutowych i emisję tokenów zapewniających pasywne dochody oraz dodatkowe, bonusowe korzyści. Portal Comparic.pl rozmawiał z twórcami kryptowaluty pozwalającej uzyskać finansowanie na wsparcie polskich hoteli i restauracji.
- Kupując token RESTA bierzesz udział w realnym projekcie w którym przedmiotem inwestycji są nieruchomości, których wartość stale wzrasta, zdradzają w wywiadzie przedstawiciele projektu
- Token RESTA ma wiele zastosowań. Może być wykorzystywany m.in. jako środek płatniczy i upoważnia do zniżek
- Obecnie inwestycja ze środków pozyskanych w ramach emisji tokenów przewiduje cztery etapy inwestycji, dokładniej opisane w white paper.
- Comparic.pl rozmawiał z prezes i właścicielką spółki Dorotą Włoch i Grzegorzem Winczewskim piastującym rolę członka zarządu.
Comparic.pl (C.pl): Zacznijmy od tego, skąd w ogóle pomysł na to, by emitować tokeny?
Resta: W rok 2021 weszliśmy z precyzyjnym, długofalowym planem rozwoju, uwzględniającym rozbudowę naszej sieci, unowocześnienie lokali, stworzenie nowych usług i rozwinięcie marketingu na skalę europejską. Sytuacja związana z pandemią COVID, a także prawo w Polsce sprawiają, że trudno jest uzyskać dofinansowanie na rozwój ciekawego projektu. Nawet w przypadku dobrze zarządzanych biznesów z wizją ich dalszego rozwoju.
Ponadto szukanie inwestorów do zwykłej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma znaczące ograniczenia, powoduje związanie się obcych do tej pory osób jako udziałowców we wspólnym biznesie.
My poszukaliśmy innego rozwiązania i znaleźliśmy tokenizację. Umożliwia ona realizację planów biznesowych, stworzenie społeczności wokół projektu co służy jako potężna dźwignia dla rozwoju marketingu. Każda osoba może w tym momencie zakupić tokeny, które pozwalają korzystać z naszej oferty, nawiązać z nami długofalową współpracę, a także liczyć na bonus przewidziany dla posiadaczy tokenów przy zastosowaniu stakingu.
RESTA TOKEN MOŻNA KUPIĆ W TYM MIEJSCU
C.pl: Czy uważacie, że tokenizacja to szansa na rozwój biznesu w czasie obecnego kryzysu spowodowanego koronawirusem?
Resta: Jak wiemy związany z COVID lockdown bardzo znacząco odbił się na sytuacji finansowej przedstawicieli większości branż. Z tego powodu trudniej jest uzyskać dofinansowanie od jednego inwestora. Również banki niechętnie finansują nowe projekty. Tokenizacja w naszym odczuciu eliminuje ten problem, gdyż kapitał zbierany jest przez ogromną liczbę podmiotów. Ponadto właśnie teraz, aby poradzić sobie z gospodarczymi skutkami pandemii, trzeba wprowadzać nowe projekty, rozwijać biznes, budować nowe usługi i rozwijać marketing na poziomie europejskim.
W naszym mocno zurbanizowanym regionie widzimy ogromny potencjał do rozwoju nowych usług, jak catering, obiady pracownicze dla pracowników dużych przedsiębiorstw, czy zbudowanie zaplecza dla regeneracji sportowców z lokalnych klubów. Z tego co wiemy na Śląsku jest mnóstwo klubów sportowych zainteresowanych komorą normobaryczną, zapleczem z basenem, spa, sauną i innymi udogodnieniami.
Poza tym mamy w pobliżu świetnie rozwijający się port lotniczy w Pyrzowicach. Korzystający z niego pasażerowie i załogi samolotów to dla nas interesująca i perspektywiczna grupa klientów, także z segmentu VIP. Mamy pomysł na rozwój biznesu i wiemy jakie grupy klientów chcemy pozyskać. Pozostaje zrealizować to i dalej rozwijać naszą sieć. W związku z powyższym uważamy, że tokenizacji jest drogą do realizacji naszych ambitnych planów rozwoju sieci. Mamy nadzieję, że osiągniemy to przy współpracy z Totoken.
C.pl: Kluczem do sukcesu w biznesie jest dobry zespół. Kto stoi za waszym projektem?
Resta: W każdym projekcie najważniejsi są ludzie, którzy go realizują. Nasz zespół nie tylko specjalizuje się w branży HoReCa, ale również posiada wieloletnie doświadczenie biznesowe. W każdym elemencie od zarządzania finansami, przez zarządzanie operacyjne firmą, aż po dobór kucharzy są z nami profesjonaliści znający swoją pracę i wykonujący ją z ogromnym zaangażowaniem. Co więcej, każdy z członków naszego zespołu widzi siebie w naszej firmie za rok, czy za 5 lat.
C.pl: Jakie korzyści będą mieli posiadacze tokenów?
RESTA: Nasza propozycja obejmuje między innymi uzyskanie dostępu do wszystkich usług i produktów przy pomocy tokena i płacenie za te usługi mniej niż gotówką czy kartą. Niezależnie od tego czy przyjdziemy na obiad z rodziną, czy organizujemy event firmowy lub jako firma turystyczna przywieziemy turystów autokarem – za wszystko można zapłacić tokenem.
Ponadto oferujemy rabaty na nasze usługi i towary od 5% do 30% w zależności od liczby posiadanych tokenów. Umożliwiamy wymianę tokenów między właścicielami od momentu uzyskania soft cap. Wreszcie proponujemy bonusy do 20% w skali roku dla zainteresowanych stakingiem tokenów. Proszę również zauważyć, że wraz z realizacją kolejnych faz projektu nasza oferta będzie się poszerzać i posiadacz tokenów uzyska dostęp do kolejnych usług.
C.pl: Czy wasze tokeny będą notowane na jakiejś giełdzie kryptowalut?
RESTA: Tak, chcemy, aby nasze tokeny były dostępne na giełdach i mogły trafić do osób z całego świata. W tym momencie skupiamy się głównie na promocji naszego projektu, dotarciu do jak największej liczby osób i odpowiednim przedstawieniu informacji o naszej działalności. Całość tokenizacji oparta jest o konkretne kroki marketingowe, prawne, a także o roadmap znajdujący się na naszej stronie: https://resta.cc/
C.pl: Czy widzicie też inne zastosowanie dla blockchaina w waszej branży?
RESTA: Sama technologia blockchain jest stosunkowo nowym pojęciem w Polsce. Z tego co się orientujemy, to jesteśmy pierwszym podmiotem w kraju z branży HoReCa, który postanowił wdrożyć tokenizację do tego typu biznesu. Uważamy, że waluty cyfrowe, kryptowaluty, a także sam sektor blockchain jest przyszłością niemal każdej dziedziny życia.
Tokeny użytkowe mogą być wykorzystywane na zasadzie bonów uprawniających do zniżek przy korzystaniu z naszych usług. Obecnie bony funkcjonują w wielu większych firmach, jednak rzadko widzimy je w postaci tokenów użytkowych. Tokeny umożliwiają uzyskanie lepszych warunków poprzez stałe rabaty.
Ponadto pomagają budować społeczność wokół projektu, która dowiaduje się o naszych planach i jest z nami związana. Ułatwia to prowadzenie marketingu już nie w skali regionu czy Polski, lecz w skali europejskiej. Każdy może zakupić tokeny i nimi zapłacić Polak, Włoch czy Chińczyk.
C.pl: Jak odbieracie to, co dziś dzieje się na rynku kryptowalut i blockchaina? Czy waszym zdaniem będzie to już ostatnia tak spektakularna hossa?
RESTA: Staramy się wyciągać wnioski z historii. Zarówno hossa, jak i bessa to naturalna kolej rzeczy w gospodarce, a w sektorze finansowym w szczególności. Z jednej strony rośnie pokolenie przyzwyczajone do płacenia za pomocą telefonu, znające system płatności BLIK i korzystające z aplikacji w telefonie. Z drugiej strony państwa dążą do cyfryzacji gotówki. Według nas kryptowaluty i tokeny staną się powszechne, gdyż dla nowego pokolenia są czymś oczywistym.
Przy takiej zmianie cywilizacyjnej nie możemy patrzeć na inwestycję w tokeny czy kryptowaluty krótkoterminowo. Wszystkie aktywa są narażone na zmiany ich wartości na rynku tak jak srebro, czy ropa.
Rok temu nikt nie zakładał, że Elon Musk kupi Dogecoina, czy Bitcoina i spowoduje gwałtowny wzrost jego kursu. Kto wie, czy takiego samego kroku nie uczyni Jeff Bezos, Warren Buffett, czy Bill Gates? Stąd też dla jednych tokeny to szansa na rozwój biznesu, a dla innych – forma uczestnictwa w ciekawym projekcie.
W imieniu redakcji i naszych czytelników dziękujemy serdecznie za rozmowę. Życzymy powodzenia w rozwoju projektu RESTA oraz czekamy na informacje dotyczące postępów w realizacji tego unikalnego projektu.