Recenzja pozycji „Książka o inwestowaniu tom 2” Rafała Janika

763
Książka o inwestowaniu

Jak doskonale wiadomo, inwestowanie jest doskonałym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to takie łatwe, jak wielu osobom się wydaje. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Skąd w takim razie powinniśmy czerpać wiedzę o inwestowaniu?

W pierwszej kolejności z pomocą przychodzi nam tutaj branżowa literatura. A jedną z nowszych pozycji na rynku, które mają skutecznie przygotować nas na zarabianie na rynku akcji jest „Książka o inwestowaniu tom 2” autorstwa Rafała Janika. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po tę pozycję? Zapraszam do recenzji:

„Książka o inwestowaniu tom 2” – czego możemy się dowiedzieć? Książka o inwestowaniu

Najnowsza książka Rafała Janika to pozycja adresowana przede wszystkim do początkujących inwestorów, ale zawarte w niej informacje i badania przydadzą się również tym posiadającym już pewne doświadczenie na rynku, aby zweryfikować swoją wiedzę. Autor kontynuuje w niej swoją podróż po inspirującym świecie finansów, odsłaniając przy tym istotne tajniki funkcjonowania gospodarki i rynków giełdowych.

Najpierw szczegółowo opisuje związek gospodarki z giełdami papierów wartościowych, następnie omawia wybrane segmenty rynku akcji, a na koniec przechodzi do konkretnych zjawisk i sytuacji, na które każdy inwestor obecny na rynku akcji prędzej czy później się natknie.

W efekcie dowiadujemy się, jak banki centralne wpływają na wyceny akcji, jak analizować koniunkturę, a także jak dostosowywać portfel inwestycyjny do klimatu panującego w gospodarce.

Co ważne, Rafał Janik bazuje na autorskich badaniach i eksperymentach, które w przeważającej większości dotyczą rodzimego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Publikacja zawiera łącznie ponad 120 tabel i grafik.

Największe zalety „Książki o inwestowaniu tom 2”

Aktualność Książka o inwestowaniu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że „Książka o inwestowaniu tom 2” wyróżnia się swoją aktualnością. Zdecydowana większość pozycji o inwestowaniu promowana jest, jako ponadczasowe dzieła, które przekazują uniwersalne prawdy, mające zastosowanie w każdych warunkach i na każdym rynku.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, lecz jednocześnie większość inwestorów traktuje opisywane w nich sytuacje z ubiegłego wieku, jak typowe wydarzenia historyczne – nie przemawiają do nich, gdyż nie potrafią sobie wyobrazić, że taki scenariusz na rynku realizuje się dziś.

Rafał Janik, zamiast odwoływać się do tulipanowej gorączki czy kryzysu naftowego, omawia nam z kolei wydarzenie, które wszyscy inwestorzy cały czas mają w głowach – pandemię COVID-19, a konkretnie jej wpływ zarówno na globalne, jak i rodzime rynki.

Język

Warto również zwrócić uwagę, że „Książka o inwestowaniu tom 2” napisana jest bardzo przystępnym językiem – nawet te naprawdę trudne zagadnienia okażą się w pełni zrozumiałe dla giełdowego laika, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę z rynkami finansowymi i nie może poszczycić się żadnym ekonomicznym wykształceniem.

Takie podejście autora nadaje tej pozycji popularnonaukowego charakteru. Jednocześnie „Książka o inwestowaniu tom 2” absolutnie nie jest irytująca dla osób, które na rynkach finansowych funkcjonują już od lat. Nawet kwestie, które są dla doświadczonego inwestora w stu procentach jasne czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie, a przy okazji zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.

Kto powinien sięgnąć po książkę Rafała Janika?

W efekcie, mamy tutaj do czynienia z pozycją obowiązkową dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku akcji – obecnie prawdopodobnie nie znajdą one książki, z której tak łatwo i tak szybko będą w stanie wyciągnąć tak wiele. Książka o inwestowaniu

Co więcej, także doświadczeni inwestorzy, którzy chcą upewnić się czy ich analiza giełdowego parkietu nie zawiera żadnych merytorycznych braków, powinni rozważyć sięgnięcie po „Książkę o inwestowaniu tom 2”.

Kim jest Rafał Janik?

Rafał Janik inwestuje na giełdowym parkiecie od 2007 roku. Jest właścicielem firmy konsultingowej, doradzającej w zakresie ryzyka walutowego i inwestycyjnego oraz zarządzającym w firmie inwestycyjnej. Posiada również wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz, jego teksty ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach.

W 2019 roku obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim o rekomendacjach giełdowych i hipotezie rynku efektywnego, otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Ekonomicznego.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments