Jak doskonale wiadomo, inwestowanie jest doskonałym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to takie łatwe, jak wielu osobom się wydaje. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Skąd w takim razie powinniśmy czerpać wiedzę o inwestowaniu?
W pierwszej kolejności z pomocą przychodzi nam tutaj branżowa literatura. A jedną z nowszych pozycji na rynku, które mają skutecznie przygotować nas na zarabianie na rynku akcji jest „Książka o inwestowaniu tom 2” autorstwa Rafała Janika. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po tę pozycję? Zapraszam do recenzji:
„Książka o inwestowaniu tom 2” – czego możemy się dowiedzieć?
Najnowsza książka Rafała Janika to pozycja adresowana przede wszystkim do początkujących inwestorów, ale zawarte w niej informacje i badania przydadzą się również tym posiadającym już pewne doświadczenie na rynku, aby zweryfikować swoją wiedzę. Autor kontynuuje w niej swoją podróż po inspirującym świecie finansów, odsłaniając przy tym istotne tajniki funkcjonowania gospodarki i rynków giełdowych.
Najpierw szczegółowo opisuje związek gospodarki z giełdami papierów wartościowych, następnie omawia wybrane segmenty rynku akcji, a na koniec przechodzi do konkretnych zjawisk i sytuacji, na które każdy inwestor obecny na rynku akcji prędzej czy później się natknie.
W efekcie dowiadujemy się, jak banki centralne wpływają na wyceny akcji, jak analizować koniunkturę, a także jak dostosowywać portfel inwestycyjny do klimatu panującego w gospodarce.
Co ważne, Rafał Janik bazuje na autorskich badaniach i eksperymentach, które w przeważającej większości dotyczą rodzimego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Publikacja zawiera łącznie ponad 120 tabel i grafik.
Największe zalety „Książki o inwestowaniu tom 2”
Aktualność
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że „Książka o inwestowaniu tom 2” wyróżnia się swoją aktualnością. Zdecydowana większość pozycji o inwestowaniu promowana jest, jako ponadczasowe dzieła, które przekazują uniwersalne prawdy, mające zastosowanie w każdych warunkach i na każdym rynku.
Oczywiście nie ma w tym nic złego, lecz jednocześnie większość inwestorów traktuje opisywane w nich sytuacje z ubiegłego wieku, jak typowe wydarzenia historyczne – nie przemawiają do nich, gdyż nie potrafią sobie wyobrazić, że taki scenariusz na rynku realizuje się dziś.
Rafał Janik, zamiast odwoływać się do tulipanowej gorączki czy kryzysu naftowego, omawia nam z kolei wydarzenie, które wszyscy inwestorzy cały czas mają w głowach – pandemię COVID-19, a konkretnie jej wpływ zarówno na globalne, jak i rodzime rynki.
Język
Warto również zwrócić uwagę, że „Książka o inwestowaniu tom 2” napisana jest bardzo przystępnym językiem – nawet te naprawdę trudne zagadnienia okażą się w pełni zrozumiałe dla giełdowego laika, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę z rynkami finansowymi i nie może poszczycić się żadnym ekonomicznym wykształceniem.
Takie podejście autora nadaje tej pozycji popularnonaukowego charakteru. Jednocześnie „Książka o inwestowaniu tom 2” absolutnie nie jest irytująca dla osób, które na rynkach finansowych funkcjonują już od lat. Nawet kwestie, które są dla doświadczonego inwestora w stu procentach jasne czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie, a przy okazji zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.
Kto powinien sięgnąć po książkę Rafała Janika?
W efekcie, mamy tutaj do czynienia z pozycją obowiązkową dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku akcji – obecnie prawdopodobnie nie znajdą one książki, z której tak łatwo i tak szybko będą w stanie wyciągnąć tak wiele.
Co więcej, także doświadczeni inwestorzy, którzy chcą upewnić się czy ich analiza giełdowego parkietu nie zawiera żadnych merytorycznych braków, powinni rozważyć sięgnięcie po „Książkę o inwestowaniu tom 2”.
Kim jest Rafał Janik?
Rafał Janik inwestuje na giełdowym parkiecie od 2007 roku. Jest właścicielem firmy konsultingowej, doradzającej w zakresie ryzyka walutowego i inwestycyjnego oraz zarządzającym w firmie inwestycyjnej. Posiada również wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz, jego teksty ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach.
W 2019 roku obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim o rekomendacjach giełdowych i hipotezie rynku efektywnego, otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Ekonomicznego.