Dogłębne rozpoznanie sektora, ocena fundamentów spółki, odpowiednie narzędzia do analizy technicznej – choć istotne, nie zagwarantują sukcesu na rynku, jeśli nie jesteśmy przygotowani mentalnie.
Nawet przemyślane i sprawdzone strategie inwestycyjne mogą zawieść w zderzeniu z nadzwyczaj gwałtownymi ruchami cen. Zarówno inwestowanie, jak i spekulacja to nic innego jak sztuka podejmowania trafnych wyborów, a te niechybnie mają swoje źródło w umyśle inwestora. Jak zadbać o odporność psychiczną i zapewnić trzeźwość umysłu niezależnie od okoliczności rynkowych?
Z pomocą przychodzi tutaj literatura, a konkretnie książka “Twój mózg, Twoje pieniądze” Jasona Zweiga. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po tę pozycję? Zapraszam do recenzji:
“Twój mózg, Twoje pieniądze” – czego możemy się dowiedzieć?
Neuroekonomia w praktyce
Jason Zweig, doświadczony dziennikarz finansowy, sięga do najnowszych odkryć neuroekonomii, by lepiej zrozumieć istotę procesu podejmowania decyzji finansowych. W tym celu zabiera on nas w podróż po zakamarkach umysłu inwestora. Autor, w sposób naukowy i profesjonalny, analizuje najczęstsze emocje towarzyszące inwestowaniu, takie jak: chciwość, pewność siebie, strach, zaskoczenie, żal i szczęście. Tłumacząc każdą z nich, zagłębia się w naturę zjawiska.
Kolejnym elementem, na który zwraca uwagę Zweig, jest specyfika ludzkiego umysłu, który choć doskonale sprawdził się, jako narzędzie ewolucyjne chroniące nasz gatunek przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, nie zawsze sprawdza się w inwestowaniu.
Jason Zweig omawia również pojęcia mózgu refleksyjnego (analitycznego, odpowiedzialnego za logiczne myślenie) i mózgu odruchowego (intuicyjnego). Tłumaczy także, jak i w jakich okolicznościach należy czerpać inspirację z emocji i intuicji, a w jakich wyłącznie z zasad logiki. Ponadto, Zweig analizuje nie tylko sam proces inwestycyjny, ale też elementy i działania związane z inwestowaniem, takie jak wybór doradcy finansowego, czytanie sprawozdań finansowych czy monitoring spółek.
Psychologia inwestowania
Z lektury dowiadujemy się także, dlaczego tak często niepoprawnie oceniamy ryzyko, jeśli chodzi o wybory inwestycyjne. Mało tego – Zweig dowodzi, że doskonała znajomość zasad rządzących rynkiem finansowym nie zawsze przekłada się na trafne decyzje w zakresie zarządzania portfelem.
Psychologia inwestowania jest obszarem, który najtrudniej doskonalić, dlatego autor nie poprzestaje na samej teorii, której przyswojenie zazwyczaj okazuje się niewystarczające. Wprowadza także czytelnika w szereg praktycznych ćwiczeń, dobrych do wykorzystania w prawdziwym życiu i przetestowania na własnych inwestycjach. Podpowiada nam, w jaki sposób kontrolować spór między rozumem i emocjami.
Co wyróżnia książkę Jasona Zweiga?
Eksperymenty, obserwacje, wyjaśnienia zjawisk
Po pierwsze, mamy tutaj do czynienia z książką równie zabawną, co odkrywczą. W trakcie swoich badań Jason Zweig odwiedził nowoczesne laboratoria neurobiologiczne i sam poddał się licznym eksperymentom. Na podstawie tych praktyk oraz własnych obserwacji autor formułuje wnioski i przedstawia praktyczne porady dla inwestorów pragnących podejmować korzystniejsze decyzje.
Istotnym elementem publikacji są także praktyczne wyjaśnienia wielu zjawisk występujących w naszym życiu. Jason Zweig wielokrotnie przytacza zdarzenia z jakimi mamy do czynienia na co dzień, i na ich podstawie wyjaśnia jak działa nasz mózg. Podaje praktyczne przykłady naszego rozumowania i w jakie tarapaty się pakujemy, przez zbyt szybkie myślenie i zbyt dużą pewność siebie.
Cenne porady
Za najcenniejszy dla inwestora element książki Jasona Zweiga należy jednak uznać porady dotyczące polepszenia swojej decyzyjności, oceny ryzyka i opanowania strachu. Rosnące ceny akcji spowodują radość, jednak spadające przyniosą wiele negatywnych emocji. Kluczem do sukcesu jest właśnie zapanowanie nad tymi dwoma rodzajami emocji, a autor stara się nam w tym pomóc.
Jak działa ludzki umysł?
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że Jason Zweig poświęca sporo miejsca budowie mózgu człowieka i tego jak funkcjonuje. Opisuje jego części i wyjaśnia za co odpowiedzialna jest każda z nich. Dowiadujemy się co powoduje, że odczuwamy strach, pewność siebie czy szczęście. A wszystko to w nawiązaniu do podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Podsumowanie
Jako inwestorzy funkcjonujemy w czasach niespotykanej od co najmniej kilkunastu lat niepewności makroekonomicznej oraz geopolitycznej. Dodatkowo bezprecedensowa staje się rola mediów, jako elementu wpływającego na emocjonalne postrzeganie rzeczywistości zarówno finansowej, jak i pozafinansowej.
Polaryzacja społeczeństwa i intensyfikacja przekazu wpływają nie tylko na nasz światopogląd, ale również wywołują emocje wpływające na decyzje inwestycyjne. W takich okolicznościach książka “Twój mózg, Twoje pieniądze” dostarcza realnych narzędzi, aby dogłębnie zrozumieć własny umysł i motywacje, które kierują nami często w sposób zupełnie niezależny od świadomości.
Autor nie odpowiada na pytanie “w co inwestować”, ale “jak podejmować lepsze decyzje inwestycyjne”. W efekcie mamy tutaj książkę dla inwestorów z otwartym umysłem, chętnych poznać jego możliwości i wykorzystać praktyczne wskazówki w doskonaleniu własnego warsztatu.
Kim jest Jason Zweig?
Jason Zweig to felietonista i dziennikarz finansowy z bogatym doświadczeniem obejmującym największe media branżowe. W ciągu ostatnich 35 lat współpracowały z nim między innymi “Money”, “Time“, “The Wall Street Journal“, CNN czy “Forbes”. Przez wiele lat był również powiernikiem Muzeum Finansów Amerykańskich, filii Smithsonian Institution. Zasiada w radach redakcyjnych magazynów “Financial History” i “The Journal of Behavioral Finance”.
Ponadto jest autorem opisanej wyżej “Twój mózg, twoje pieniądze” oraz “The Devil’s Financial Dictionary” – satyrycznego glosariusza Wall Street.