Otrzymaliśmy właśnie komunikat dot. tego, że Euler Hermes obniżył ocenę aż 18 państw, w tym Polski.
Poza naszym krajem obniżono rating: Ekwadoru, Tajlandii, Indonezji, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Maroka, Kenii, Ghany, Mauritiusu, Republiki Czeskiej, Rumunii, Irlandii, Słowacji i Litwy.
Lepiej już było?
Wzrost gospodarczy w Polsce spowolnił już w ciągu 2019 roku i to do +3,2% w IV kwartale z +4,8% w I kwartale.
Mało tego, znacznie wyhamowała aktywność inwestycyjna i wzrost popytu zewnętrznego. Z kolei już w 2020 r. kryzys Covid-19 uderzył i będzie nadal uderzał w cykl koniunkturalny w Polsce i to różnymi kanałami. Eksperci obawiają się zwłaszcza o zakłócenie łańcuchów dostaw, spadek eksportu i wprowadzone środki ograniczające (m.in. zamknięcie dużej części handlu, usług, utrudnienie transportu etc.).
– Ekonomiści Euler Hermes spodziewają się słabego pierwszego kwartału i znacznego spadku w drugim kwartale, a następnie umiarkowanego ożywienia w drugim półroczu – przekazał nam Arkadiusz Cegiełka z Agencja Komunikacji Medialnej multiAN s.c. – Prognozuje się, że wzrost PKB Polski w całym roku 2020 wyniesie w najlepszym razie +1,0% (po korekcie w dół z +3,1% w grudniu 2019 r.). Ogłoszono uruchomienie bardzo dużych bodźców fiskalnych (równowartość 9% PKB), ale jeśli zostaną w pełni wdrożone, znacznie zwiększą deficyt budżetowy i dług publiczny. Dostępność zewnętrznego finansowania dla rządu i przedsiębiorstw może być w związku z tym trudna i/lub kosztowna – dodaje.
Fala bankructw
Euler Hermes spodziewa się też, że w 2020 r. zarejestrujemy w Polsce sporą liczbę bankructw przedsiębiorstw. W związku z tym rating krótkoterminowy Polski został zmieniony na średni (2) z niskiego (1). Średnioterminowa ocena ryzyka Polski pozostanie na poziomie BB.
Dziurawa tarcza
Sytuację miała uratować tarcza antykryzysowa rządu. Niestety wiele wskazuje na to, że okaże się… bublem prawnym.
– Z tej specustawy wynika, że państwo nie do końca ufa przedsiębiorcom – mówiła nam Monika Wycykał. – W przepisach zapisano, że ZUS, do którego trafi wniosek przedsiębiorcy, będzie konsultował się z dyrektorem Krajowej Administracji Skarbowej w celu ustalenia, czy np. przedsiębiorca nie złożył fałszywego oświadczenia w przedmiocie przychodów.
Cały wywiad z nią znajdziecie tutaj.