Czym jest Quantum Pact?

Udostępnij

Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek podpisali 20 marca Quantum Pact – Europejską Deklarację dotyczącą Technologii Kwantowych.

Dokument ten wzmacnia europejską współpracę na rzecz rozwoju ekosystemu technologii kwantowych światowej klasy. Zgodnie z deklaracją Polska dołącza do 18 państw, które będą wspólnie budowały sieć komputerów kwantowych w Europie.

Quantum Pact – co to jest?

Europejska Deklaracja dotycząca Technologii Kwantowych jest dokumentem opracowanym pod przewodnictwem prezydencji hiszpańskiej w Radzie Unii Europejskiej, który podkreśla strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla konkurencyjności UE w obszarach nauki i przemysłu oraz postuluje współpracę na rzecz rozwoju w Europie światowej klasy ekosystemu technologii kwantowych.

Quantum Pact został wydany 5 grudnia 2023 roku. Omawianą deklarację podpisało już 19 państw: Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Holandia, Rumunia, Hiszpania, Słowacja, Słowenia, Szwecja i Polska.

Sygnatariusze deklaracji uznają strategiczne znaczenie technologii kwantowych dla naukowej i przemysłowej konkurencyjności Unii Europejskiej oraz zobowiązują się do współpracy w rozwoju ekosystemu technologii kwantowych w całej Europie,

Za cel wspólnych działań sygnatariusze Quantum Pact stawiają sobie uczynienie Europy “doliną kwantową” świata, czyli regionem wiodącym globalnie pod względem innowacji kwantowych.

Rola Polski w rozwoju technologii kwantowych

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek oznajmił, iż “jest przekonany, że Polska ma duży potencjał do realizacji działań wskazanych w Quantum Pact. Polska chce być w ekstraklasie, jeżeli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii, sieci komputerowych czy budowę komputera kwantowego”.

Z kolei, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wskazał, że “zależy mu na aktywnym dążeniu do osiągnięcia wysokiego poziomu w dziedzinie technologii kwantowych, kładąc nacisk na rozwój i innowacje w tym obszarze. (…) Polska aspiruje do dołączenia do czołowych graczy w obszarze technologii kwantowych w Europie”.

Minister Gawkowski dodał, że “podpisanie Paktu Kwantowego to wyraz odpowiedzialności za to, jakie miejsce w Europie zajmie Polska w tworzeniu cyfrowej twierdzy i cyfrowego świata, który będzie zmieniał rzeczywistość”.

Warto wiedzieć, że Ministerstwo Cyfryzacji, wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansuje już kluczowy projekt w zakresie bezpiecznej europejskiej komunikacji kwantowej (EuroQCI) – i nie jest to ostatni projekt, w którym oba resorty połączą siły w budowaniu kwantowej doliny w Polsce.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział bowiem, że w pierwszej kolejności oba ministerstwa skoncentrują się na budowie komputera kwantowego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i w Ostrawie, we współpracy z Czechami.

Komputer kwantowy powstanie w Polsce

Co istotne, Polska jest już częścią Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali EuroHPC JU. W ramach tego przedsięwzięcia planowana jest budowa w Polsce komputera kwantowego, który zostanie zintegrowany z europejską siecią superkomputerową.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że “dzięki instalacji komputera kwantowego w Polsce zespoły badawcze uzyskają możliwość korzystania z najnowszych rozwiązań tej wciąż nowatorskiej dziedziny, a krajowi użytkownicy będą mieli dostęp do różnorodnych i uzupełniających się technologii kwantowych”.

W komunikacie resortu możemy przeczytać, że “pilotażowe instalacje sześciu komputerów kwantowych EuroHPC JU, w tym polskiego komputera kwantowego opartego o technologie pułapek jonowych, będą udostępnione przede wszystkim do celów badawczo-rozwojowych dla szerokiego grona krajowych i europejskich użytkowników, zarówno dla społeczności naukowej, a także dla przemysłu i sektora publicznego”.

Jak zatem widzimy, przyszła infrastruktura komputerów kwantowych w Europie budowana z aktywnym udziałem Polski będzie wspierać rozwój szerokiej gamy zastosowań technologii kwantowych o znaczeniu przemysłowym, naukowym i społecznym dla Europy, dodając nowe możliwości do europejskiej infrastruktury superkomputerowej.

Polska planuje szerokie wsparcie dla inicjatyw kwantowych, umożliwiające rozwój zespołów naukowych w kwantowych technologiach, edukację młodych talentów w tym zakresie oraz dbanie o bezpieczeństwo komunikacji kwantowej do zapewnienia ochrony transmisji informacji i wysoki poziom cyberbezpieczeństwa przy wykorzystaniu technologii kwantowych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również