Puda: Wsparcie dla producentów i sprzedawców chryzantem sięgnie 84 mln zł

248

Wsparcie dla producentów i sprzedawców chryzantem w formie skupu kwiatów doniczkowych i ciętych od ze względu na zarządzony przez rząd zamknięcie cmentarzy wyniesie 84 mln zł, poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Chryzantemy jeszcze dziś mogą odbierać nieodpłatnie z powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) organizacje pozarządowe, instytucje publiczne czy samorządowe.

Od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. obowiązywał zakaz wstępu na teren cmentarzy z powodu epidemii COVID-19.

„Wnioski wysłane pocztą w dalszym ciągu napływają. Prognozujemy, że kwota pomocy wyniesie ponad 84 mln zł. Aktualnie złożono wnioski dotyczące 7 mln sztuk kwiatów, z czego 3,3 mln to kwiaty w doniczkach, a 3,7 mln to kwiaty cięte” – powiedział Puda, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie, cena 20 zł za kwiaty doniczkowe i 3 zł za każdy kwiat cięty, jaką rząd zaproponował przedsiębiorcom była wyceną dobrą. Producenci i sprzedawcy mogli składać wnioski w tej sprawie do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Jednocześnie do powiatowych biur ARiMR wpłynęło dotychczas ok. 5 tys. deklaracji odbioru chryzantem od organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji publicznych. Zgłoszenia, dotyczące odbioru kwiatów można składać jeszcze dziś. Jeżeli kwiatów nie ma w danym powiecie, można je odebrać z sąsiedniego.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, skup chryzantem był prowadzony od 2 do 6 listopada. Z opcji tej mogli skorzystać przedsiębiorcy, posiadający co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości.

Puda podkreślił, że środki z tego tytułu zostaną przekazane i rozliczone do końca grudnia br.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments