Nie jest żadną tajemnicą, iż skuteczny trading to złożony proces, podczas którego jedną z głównych determinant są emocje i przekonania. Poznanie swoich słabości i praca nad nimi oraz świadomość mocnych stron to ścieżka, którą powinien przejść każdy inwestor i spekulant.
Pomóc w tym może odpowiednia literatura – taka jak choćby „Psychologia giełdy”, która jest autorstwa André Kostolanya. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po tę pozycję? Zapraszam do recenzji Krzysztofa Kamińskiego – redaktora Comparic24.tv:
Recenzja pozycji „Psychologia giełdy”
O czym opowiada książka André Kostolanya?
Psychologia stanowi klucz do zrozumienia machiny finansowej, jaką jest giełda papierów wartościowych. André Kostolany w swojej książce opisuje więc różnego rodzaju zdarzenia, które mogą powodować, że inwestor potrafi na rynku zupełnie inaczej funkcjonować, zaczyna podejmować absurdalne decyzje, które nie mają racji w życiu codziennym. Wynika to z faktu, że psychologia giełdy jest bezpośrednio związana z psychologią tłumu ingeruje na inwestora w specyficzny sposób.
Autor „Psychologii giełdy” stawia człowieka w centrum badań nad tym, jak giełda funkcjonuje. André Kostolany opisuje dlaczego inwestorzy są skłonni popełniać bezsensowne błędy – takie jak choćby rezygnowanie z ucinania strat.
W codziennym życiu czy nawet prowadzeniu firmy zdecydowalibyśmy się na to od razu, ale na giełdzie przyjmujemy inne założenia, pojawia się u nas efekt FOMO, więc zachowujemy się irracjonalnie.
Co więcej, według André Kostolanya, nie zamykamy stratnych pozycji, ponieważ nie chcemy przed sobą przyznać się do błędu. Co gorsza, nierzadko decydujemy się wtedy na kolejny nieodpowiedzialny ruch, który najczęściej okazuje się pomyłką, a nasza strata tylko rośnie.
Jakie założenie prezentuje nam autor?
André Kostolany jednoznacznie twierdzi, że większość traderów nie ma racji, co jest sprzeczne z tym, w jaki sposób działamy w życiu codziennym. Z tego powodu często sugerujemy się tym, co słyszymy i decydujemy się kupić dane akcje, ponieważ ktoś nam to poleca, a następnie tracimy.
Podsumowanie
Psychologia inwestowania to naprawdę fascynujące zjawisko. Nic więc dziwnego, że książka André Kostolanya zajmująca się tym zagadnieniem opisuje istotne schematy, na które narażeni są w zasadzie wszyscy uczestnicy giełdy, a nie każdy inwestor potrafi zidentyfikować te problemy.
Bardzo więc możliwe, że dzięki lekturze “Psychologii giełdy” będziemy w stanie uniknąć pułapek psychologicznych, na które od czasu do czasu zdarza nam się na rynku wpadać.
Zapraszam do zapoznania się z całym nagraniem recenzji, znajduje się ono poniżej: