Przygotuj się na święta — jak zorganizować zakupy prezentów i nie wydać za dużo?

Udostępnij

Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a w wielu miejscach spadł pierwszy śnieg, który sygnalizuje, że powoli zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia. Sklepowe półki zaczynają uginać się od zestawów prezentowych i choinkowych ozdób. Niektórzy uwielbiają ten czas, kiedy innych zaczyna boleć głowa na samą myśl o świątecznych zakupach. Co zrobić, żeby sprawnie poradzić sobie z kupowaniem prezentów? Jak zorganizować przedświąteczne zakupy spożywcze?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami

Do świąt zostało jeszcze trochę czasu, jednak część osób zaczyna już myśleć o świątecznych prezentach i wybiera się na pierwsze przedświąteczne zakupy. Już teraz na sklepowych półkach znajdziemy ozdoby na choinkę i prezentowe zestawy. Świąteczne szaleństwo powoli wkracza do Internetu. Część osób publikuje pierwsze filmiki z pakowania prezentów i tworzy inspiracje na podarunki dla bliskich. Nie da się ukryć, że Boże Narodzenie to szczególny i często rodzinny czas, ale z roku na rok staje się coraz bardziej komercyjnym świętem.

zakup świąteczne Kilka prostych zasad pozwoli nam nie zwariować przed świętami. Przede wszystkim należy ustalić budżet, który mamy na świąteczne prezenty oraz osobno budżet na pozostałe świąteczne wydatki. Sklepy zasypują nas najróżniejszymi dekoracjami do domu, jednak nie ma sensu co roku kupować nowych ozdób choinkowych, lampeczek, śnieżnych kul i ozdobnych figurek. Warto z wyprzedzeniem sprawdzić stan dekoracji z poprzedniego roku i kupić tylko naprawdę niezbędne rzeczy. Poza tym, jeżeli brakuje nam pewnych ozdób lub marzymy o konkretnych przedmiotach, warto poczekać do końca świątecznego szaleństwa i kupić daną ozdobę w czasie promocji. W przyszłym roku będzie cieszyć nasze oczy.

Nawet bardzo rozsądne i oszczędne osoby czasem nie mogą oprzeć się świątecznym wystawom w sklepach. Właśnie dlatego, zanim ruszymy do galerii, supermarketu lub zaczniemy przeszukiwać sklepy internetowe, warto zadbać o odpowiedni plan. Jak dobrze zorganizować przedświąteczne zakupy? Należy pomyśleć z wyprzedzeniem o zakupach spożywczych, a także o liście prezentów dla naszych najbliższych.

Jak zorganizować przedświąteczne zakupy?

W czasie świąt każdy z nas może inaczej podchodzić do świątecznych podarunków. W jednej rodzinie na Boże Narodzenie pod choinką piętrzy się góra prezentów, kiedy u innych prezenty są bardziej symboliczne. Niezależnie od tego, warto pomyśleć o nich wcześniej. Przede wszystkim, jeżeli już teraz kupimy część podarunków, nie będziemy martwić się, że dana rzecz nie zdąży przyjść na czas i nie będziemy musieli przeciskać się między tłumami osób, które szukają prezentu na ostatnią chwilę. Na początek powinniśmy:

  1. zakup świąteczne Zrobić listę wszystkich osób, którym chcemy podarować coś z okazji świąt Bożego Narodzenia — na liście powinni znaleźć się nasi najbliżsi, ale także osoby, którym chcemy dać symboliczny prezent, czyli na przykład znajomi z pracy.
  2. Określić, jaki mamy budżet na prezent dla każdej osoby, którą chcemy obdarować.
  3. Zapisać pomysły na prezenty — możemy napisać konkretną rzecz lub określić co mniej więcej chcielibyśmy kupić. Warto oszacować koszt każdego przedmiotu, a także zanotować, gdzie planujemy go kupić. Łatwiej robi się zakupy, kiedy wiemy, czego szukamy i kierujemy się od razu w konkretne miejsca.

Zanim stworzymy prezentową listę, możemy zapytać, co dana osoba chciałaby dostać. Prezenty niespodzianki są fantastyczne, ale warto też pomyśleć o spełnieniu małego marzenia danej osoby. Niektórzy wciąż odkładają zakup konkretnego przedmiotu, kiedy na Boże Narodzenie mogą dostać go od kogoś w prezencie. Jeżeli zależy nam na tym, żeby dana osoba miała mimo wszystko jakąś niespodziankę, warto do głównego prezentu dobrać drobiazg, którego obdarowywany nie będzie się spodziewał. Co ważne w czasie zakupów prezentowych należy trzymać się ustalonego budżetu. Możemy poszukać specjalnych okazji w Internecie lub wybrać się do centrum handlowego z wyprzedzeniem, kiedy trwają promocje.

Inną kwestią są zakupy spożywcze, które bardzo często wiążą się z długimi kolejkami w supermarketach. Co zrobić, żeby także w tym przypadku wizyta w sklepie była przyjemniejsza?

Przedświąteczne zakupy spożywcze

Dla jednych największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich prezentów, kiedy innym robi się słabo na myśl o wizycie w supermarkecie. Na to też mamy kilka sposobów. Przede wszystkim w tym przypadku także konieczny jest odpowiedni plan. Na początek warto zrobić:

  1. Listę wigilijnych potraw, które chcemy przyrządzić — należy na niej uwzględnić zupy, dania główne, ale także ciasta, ciasteczka i pierniczki.
  2. Następnym krokiem jest sprawdzenie zawartości kuchennych szafek — warto pamiętać, że do świąt zostało jeszcze trochę czasu, więc niektóre produkty będzie i tak trzeba kupić.
  3. Zrobić listę potrzebnych produktów z podziałem na produkty, które możemy kupić z wyprzedzeniem oraz na te, które należy kupić kilka dni przed wigilią (znajdą się tutaj na przykład warzywa i owoce).

zakup świąteczne Z gotową listą możemy ze sporym wyprzedzeniem poszukać wielu produktów. Czasem jesteśmy w stanie kupić coś na promocji. Przykładowo możemy już teraz zaopatrzyć spiżarnię w warzywa w puszce, które będą potrzebne do sałatki lub poszukać mąki niezbędnej do przygotowania wypieków.

Co roku po świętach marnują się ogromne ilości żywności, dlatego nie należy przesadzać z wigilijnymi potrawami. Planując posiłki, warto wziąć pod uwagę, ile osób będzie z nami świętować i dobrze zastanowić się, jak obfita powinna być kolacja wigilijna. Trzymanie się tradycji 12 potraw nie ma sensu, jeżeli część z nich będziemy musieli wyrzucić. Z niektórych dań możemy zrezygnować lub przyrządzić jedynie symboliczną ilość.

Bożonarodzeniowe zakupy nie muszą być straszne

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz pomyśleć o świątecznych zakupach. Z dobrym planem jesteśmy w stanie dokładnie określić budżet i zorganizować zakupy tak, żeby nie biegać w galerii handlowej wśród tłumów. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie kupować zbyt wielu świątecznych dekoracji, jeżeli te zeszłoroczne są w dobrym stanie. Sklepy przyciągają nas pięknymi wystawami i reklamami w Internecie, jednak nie ma sensu co roku wymieniać wszystkich choinkowych ozdób.

zakup świąteczne Wiele osób nie myśli z wyprzedzeniem o świątecznych prezentach. Część z nas zamawia je na ostatnią chwilę lub biega po sklepach bez konkretnego planu. Warto z wyprzedzeniem zrobić listę osób, którym chcemy coś podarować. Następnie zapisać, jaki mamy budżet oraz wybrać co chcemy kupić. Bardzo przydatna będzie także notatka, gdzie daną rzecz możemy dostać.

Robienie przedświątecznych zakupów spożywczych też nie musi być wyzwaniem. Część produktów z dłuższą datą ważności możemy kupić z wyprzedzeniem, kiedy będzie na nie promocja. Warto określić, jakie potrawy chcemy przygotować, sprawdzić kuchenne szafki i zrobić dokładną listę potrzebnych artykułów spożywczych.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również