Niegdyś o kredyt gotówkowy lub pożyczkę mogli starać się jedynie nieliczni. Współcześnie tego typu zobowiązania są dostępne dla większości osób, a ich pozyskanie nie jest już tak trudne. Warto jednak wiedzieć, że wnioskując o pomoc finansową, powinniśmy otrzymać szczegółowe informacje odnośnie do aspektów, które jej dotyczą. Jedną z kwestii, która dla pożyczkobiorców nie jest do końca zrozumiała, jest przekredytowanie. Co oznacza przekredytowanie, kogo dotyczy i jakie są jego skutki? Na te pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:
Co to jest przekredytowanie?
Czym jest przekredytowanie? Następuje ono w sytuacji , gdy klient posiada zbyt dużo zaciągniętych zobowiązań, a miesięczne koszty związane z ich spłacaniem są większe niż połowa jego niego pensji. Przykładowo nasza miesięczna wypłata wynosi 4000 złotych, a wszystkie raty wynikające z kredytów czy pożyczek wynoszą 2200 PLN. W takim wypadku mamy do czynienia z sytuacją nazywaną przekredytowaniem, które może wiązać się z uniemożliwieniem starania się o kolejną pomoc ze strony banku.
Zazwyczaj do takiego stanu doprowadza zaciągnięcie wielu zobowiązań z różnych źródeł. Wysokość poszczególnych pożyczek i kredytów nie ma przy tym większego znaczenia: często kilka mniejszych rat nieoczekiwanie przeradza się w poważny problem.
Przekredytowanie powoduje więc nie tylko to, że banki w końcu przestaną nam udzielać kolejnych pożyczek, ale również nadmiernie zaburzają nasz budżet finansowy. W konsekwencji może ono doprowadzić do kłopotów z regulowaniem innych płatności, w tym rachunków, wyraźnie przekłada się również na poziom życia. Niestety to w większości przypadków zaledwie początek problemów – przekredytowanie bardzo często rujnuje płynność finansową dłużnika i doprowadza do spirali zadłużenia.
Kogo dotyczy przekredytowanie?
Wiemy już, jaka jest definicja przekredytowania, ale warto wyjaśnić kolejną istotną kwestię. Kto najczęściej spotyka się z takim zjawiskiem i jakie są jego powody? Jak wskazują statystyki, taki stan rzeczy zazwyczaj dotyka osób, które wpadają w kłopot o nazwie spirala zadłużenia. Obecnie na rynku finansowym są dostępne różnorodne produkty, których pozyskanie jest w zasadzie niemalże bezproblemowe. Rozmaite pożyczki dostosowane do potrzeb każdego klienta, sprawiają, że o chwilówki i kredyty z parabanków starają się nawet młodzi ludzie, którzy niedawno ukończyli pełnoletność.
Warto wspomnieć, że korzystanie z pomocy firm pożyczkowych jest w wielu przypadkach bardzo pomocne i niezbędne, zwłaszcza gdy potrzebujemy pilnej gotówki na pokrycie ważnych wydatków. Jednak często zdarza się, że decyzje o wnioskowaniu podejmowane są zbyt pochopnie i nierzadko bezpodstawnie. W takiej sytuacji wygrywa przede wszystkim chęć pozyskania większej gotówki na rozrywki lub podniesienie poziomu życia.
Tego typu działania mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych, z których nie wiemy, jak się wydostać. W wyniku tego wpadamy w kolejne długi, bierzemy coraz to więcej pożyczek i nie nadążamy z ich spłatą. Okazuje się, że większość swojej wypłaty wydajemy na uiszczanie miesięcznych rat, a na utrzymanie zostaje nam niewiele środków. Nie wspominając już o kwestii, ile powinno się oszczędzać, aby móc żyć na godnym poziomie i jednocześnie posiadać gotówkę na czarną godzinę, która może przydać się w nagłych przypadkach.
Skutki przekredytowania
Skoro wyjaśniliśmy już powody przekredytowania, przejdźmy do tego co się dzieje dalej. Jakie są konsekwencje przekredytowania? Wielu kredytobiorców borykających się z tym problemem decyduje się na doraźne rozwiązania – ich pierwszą myślą jest zaciągnięcie kolejnej pożyczki, którą w całości będzie można przeznaczyć na spłatę zaległych rat lub wyrównanie standardu życia. Zwykle, ze względu na brak wiarygodności w oczach banków, wiąże się to także z korzystaniem z usług firm pożyczkowych, które często nie mają tak rygorystycznych procedur oceny wniosku.
Niestety to pierwszy krok do powstania spirali zadłużenia, czyli sytuacji, w której zadłużenie samo się napędza poprzez gaszenie starych zobowiązań nowymi. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, obecnie w jego bazach znajdują się niemal 3 miliony niesolidnych dłużników, a wielu z nich do poważnych problemów doprowadził właśnie ten mechanizm. Należy pamiętać o tym, że finanse nie lubią krótkowzroczności, a wszystkie decyzje muszą być dobrze przemyślane.
Sposoby na wyjście z przekredytowania
Chociaż trudno przekonać do tego osoby, które mają problemy z regulowaniem zobowiązań, w rzeczywistości żadna sytuacja nie jest sytuacją bez wyjścia. Warto przede wszystkim zweryfikować swoje podejście do finansów i jak najszybciej podjąć konkretne działania. Oto najlepsze z nich:
- Redukcja kosztów – to podstawa w przypadku problemów finansowych niezależnie od tego, czy zarządzamy dużą firmą, czy domowym budżetem. Przede wszystkim należy dokonać sumiennej analizy kosztów i poszukać oszczędności, które pozwolą wygospodarować dodatkowe środki na regulowanie zobowiązań
- Refinansowanie pożyczki – jeżeli duży udział w generowaniu problemów finansowych ma kredyt hipoteczny, warto zastanowić się nad jego refinansowaniem. Zasadniczo polega ono na zaciągnięciu nowego zobowiązania, które będzie przeznaczane na spłatę dawnego kredytu. W ten sposób można choćby wydłużyć okres spłaty – co prawda wpłynie to na podniesienie całkowitego kosztu kredytu, ale wygeneruje to dodatkowe środki do dyspozycji dłużnika
- Konsolidacja pożyczek – jeśli przekredytowanie wynika z wielu różnych zobowiązań, korzystne może okazać się ich skonsolidowanie. Mechanizm działania przypomina ten wykorzystywany w przypadku refinansowania kredytu, jednak konsolidacją można objąć nie tylko kredyty hipoteczne, ale również inne kredyty i pożyczki. Jedna rata zastępuje wiele mniejszych, przy okazji dając szansę na obniżenie comiesięcznego obciążenia. Dzięki temu odbudowywanie stabilności finansowej może być łatwiejsze. Wiele banków oferuje kredyt dla przekredytowanych, zwane pożyczkami lub kredytami konsolidacyjnymi. Jednak, jako że to rozwiązanie oferowane przez bank, nie jest ono dostępne dla każdego i konieczne jest spełnienie szeregu warunków, aby je pozyskać.
Przekredytowanie i spirala zadłużenia – jak uniknąć tych zjawisk?
Osoby, które decydują się na zaciągnięcie zobowiązania, powinny dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe. Dzięki temu będą dokładnie wiedzieć, ile mogą pożyczyć. W ten sposób unikną dotkliwych konsekwencji, takich jak popadnięcie w długi.
Przede wszystkim warto wziąć pod lupę swój budżet domowy. Przy obliczaniu finansów, należy wziąć pod uwagę zarówno dochody, jak i wydatki (stałe oraz jednorazowe). Do wydatków stałych zaliczamy czynsz za mieszkanie, opłata za telefon czy cotygodniowe zakupy spożywcze. Wydatki jednorazowe natomiast to przykładowo niespodziewane wizyty u lekarza. Następnie, po przeliczeniu wszelkich wydatków należy zestawić je z otrzymywanymi dochodami. W ten sposób z łatwością dostosujemy pożyczkę do aktualnych możliwości finansowych.
Co więcej, przy wyborze najlepszej oferty pożyczki online, najlepiej jest skorzystać z nowoczesnych narzędzi pożyczkowych, czyli rankingów oraz porównywarek. Znajdziemy w nich jedynie rzetelnych pożyczkodawców oferujących najlepsze produkty.