Czym jest przebranżowienie i dlaczego stało się tak popularne?

Udostępnij

Początki pandemii COVID-19 były czasem trudnym dla wszystkich. Zgodnie jednak z przewidywaniami, pierwsze lockdowny najbardziej dały się we znaki takim branżom jak: turystyka, gastronomia i kultura. Dla pracowników oznaczało to brak stabilizacji, przestoje przeplatane chwilowymi powrotami do pracy i w efekcie całkiem spora grupa z nich próbowała się przebranżowić. Dziś, pomimo coraz większej stabilizacji na rynku pracy, trend ten jest nadal obecny i doskonale widoczny.

Na czym polega przebranżowienie? Kto najczęściej się przebranżawia i dlaczego? Jakie potencjalne korzyści są związane z tym działaniem oraz z jakimi wyzwaniami trzeba sobie w tym kontekście poradzić? Przekonamy się poniżej:

Przebranżowienie – co to znaczy?

Podstawowe informacje

Przebranżowienie to nic innego, jak zmiana dotychczas wykonywanego zawodu. Nie musi to być jednak całkowicie wymuszona zmiana. W końcu, nie każdy z nas od samego początku ma okazję robić to, co naprawdę sprawia nam przyjemność – niestety. Przebranżowienie w obecnych czasach może być zatem procesem podejmowanym z własnej inicjatywy, gdy nie odpowiada nam z jakichś powodów dotychczasowa praca, bądź zmieniają się nasze potrzeby. W przeciwieństwie do przekwalifikowania, w przypadku przebranżowienia nie dość, że zmieniamy swoje kwalifikacje zawodowe, to jeszcze całą branżę.

Dlaczego przebranżowienie stało się tak popularne? Napis "dostosuj się do zmian"

Czym spowodowane jest z reguły przebranżowienie? Niestety, wraz z rozwojem nowych technologii, niektóre zawody zanikają. Co więcej, ostatni kryzys związany z koronawirusem pokazał jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać z domowego zacisza. Konsekwencją tych odkryć jest chociażby zamykanie przez duże sieciówki tysięcy sklepów stacjonarnych na rzecz sprzedaży online. W efekcie, osoby do tej pory zatrudnione jako sprzedawcy, przebranżawiają się na pracowników branży e-commerce.

W praktyce ludzie coraz chętniej rozważają taką zmianę. Według badań aż 67% pracujących Polaków rozważa przebranżowienie, jeśli oznaczałoby to polepszenie sytuacji zawodowej. Przebranżowienie zyskuje na popularności, bowiem dziś, w dobie pandemii koronawirusa, coraz więcej ludzi, zamiast czekać na nieuniknione, bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna zmieniać swoją drogę zawodową.

Grupy społeczne najbardziej dotknięte obecną sytuacją zaczynają się przebranżawiać, szukać nowych pomysłów na siebie i pracę, która będzie stabilna i dostosowana do obecnie panujących warunków. W jaki sposób? Zaczynają one tworzyć nowe rozwiązania, zapisywać się na kursy online, których w sieci wciąż przybywa, i szukać zatrudnienia w firmach oferujących bezpieczeństwo, możliwość pracy zdalnej oraz szanse rozwoju osobistego.

Kto dziś się przebranżawia?

Młodzi pracownicy, bez znaczącego doświadczenia

W ostatnim czasie większości przebranżowiły się osoby młode z niewielkim doświadczeniem zawodowym, które wcześniej pracowały jako kelnerzy, kucharze czy doradcy klienta w sklepach stacjonarnych. Dziś poszukują oni głównie pracy biurowej, kojarzącej się ze stabilizacją, bezpieczeństwem zatrudnienia i możliwością pracy zdalnej. Samo przebranżowienie w ich przypadku nie jest jednak proste, bowiem zazwyczaj na jedno ogłoszenie przypada wielu kandydatów. Najczęściej, gdy pracodawca ma możliwość zatrudnienia osoby z doświadczeniem, nie wybiera osób początkujących, które pragną się przebranżowić. Zmiana branży wymaga więc od kandydatów dużego zmotywowania oraz nauki nowych umiejętności w krótkim czasie.

W konsekwencji, wielu kandydatów, którym nie udało się znaleźć pracy w obszarze biurowym, decyduje się aplikować w miejsca, które przeżywały rozkwit działalności. Mowa tu o branży kurierskiej i pracy w logistyce. Co ważne, gdy młodym pracownik, że w momencie, gdy udaje się im zmienić pracę, zostają w nowym miejscu raczej na stałe – a przynajmniej tak zamierzają. Tym bardziej, że po niemal dwóch latach pandemii koronawiursa sytuacja nadal jest niepewna.

Doświadczeni pracownicy na wysokich stanowiskach z branż, które ucierpiały na pandemii

Nieco inaczej wygląda kwestia bardziej doświadczonych pracowników. Tutaj kluczem do przebranżowienia jest wysokość wynagrodzenia. Specjalista czy manager restauracji osiągnął już pewien pułap finansowy i niechętnie chce z niego zejść. Z powodu pandemii duża liczba tych osób zaczęła rozglądać się za alternatywnym zajęciem z innej branży, ale raczej traktują je przejściowo, czekając na możliwość powrotu na pierwotne stanowisko.

Pracownicy dotknięci wypaleniem zawodowym Pracownicy trzymają litery tworzące słowo "kariera"

Trzecią grupą, która decyduje się na zmianę branży są osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem, które dotknęło wypalenie zawodowe. Szacuje się, że to zjawisko dotyka dziś już niemal 25% pracowników. Co więcej, już za kilka dni – do stycznia 2022 roku – wypalenie zawodowe będzie oficjalnie widniało jako choroba na liście WHO. Jego objawy mogą pojawić się w obszarze zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Wypalenie zawodowe przekłada się nie tylko na stan zdrowotny pracownika, ale i na wyniki firmy, w której jest zatrudniony. Z tego względu tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiedniej terapii, często prowadzącej do zmiany zawodu. Więcej na temat wypalenia zawodowego przeczytasz tutaj.

Zjawisko zwane wypaleniem zawodowym nie jest ściśle związane z daną branżą, a raczej z indywidualnymi predyspozycjami kandydata. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak odłożenie decyzji o przebranżowieniu z tej przyczyny w czasie, ponieważ nikt nie był pewny swojego miejsca pracy. Natomiast w tym momencie, gdy coraz bardziej przyzwyczajamy się do życia w nowych warunkach, wielu kandydatów zaczyna decydować się na taką zmianę.

Jak przygotować się do przebranżowienia?

Poszukaj zawodu dla siebie

W pierwszej kolejności zadajmy sobie pytanie, co tak naprawdę chcielibyśmy robić? Może drzemie w nas talent, który do tej pory stanowił tylko nasze hobby, nie podejmowaliśmy żadnej próby, aby go spieniężyć, a na rynku jest na niego popyt? Postawmy na to, co potrafimy i lubimy robić, a następnie zacznijmy się w tej sferze rozwijać.

Zastanówmy się, gdzie chcielibyśmy się znaleźć za miesiąc, kwartał, pół roku czy rok. Na początku nie musimy wybiegać bardzo daleko w przyszłość. Gdy już nabierzemy pewności siebie, zacznijmy realizować pierwsze założenia. Planujmy nieco szerzej, ale początkowo postawmy na krótkoterminowe projekty. Dzięki temu unikniemy zbyt dużego obciążenia emocjonalnego.

Wypisz swoje umiejętności Tarcza z napisem "nowe życie" i rzutki lecące w jej stronę

W pierwszej kolejności wypiszmy więc to, co uważamy za nasze największe atuty użyteczne w danej branży. Taka lista może czynić cuda. Po wypisaniu naszych umiejętności, zastanówmy się, jak te predyspozycje możemy najlepiej wykorzystać na polu zawodowym. Przelanie myśli na papier doda nam pewności siebie i utwierdzi w przekonaniu, że idziemy odpowiednią drogą. Poza tym w momencie, gdy nasze mocne strony znajdą się przed naszymi oczami, będziemy w stanie świadomie wykorzystać je w nowej pracy.

Zapisz się na szkolenie lub zacznij od stażu

Co więcej, zanim zaczniemy aplikować na nowe stanowisko w innej, powinniśmy pomyśleć o zapisaniu się na szkolenia z interesującego nas obszaru oraz od zebrania wiedzy teoretycznej. Samą pracę na nowym stanowisku najłatwiej jest zacząć od stażu. Wiadomo jednak, iż wiąże się to z dużo niższym wynagrodzeniem niż na poziomie specjalisty.

Odpowiednie CV i list motywacyjny kluczem do udanej rekrutacji

Gdy z różnych przyczyn nie jest to dla nas możliwe, należy bardzo dobrze przygotować swoje dokumenty aplikacyjne – czyli CV i list motywacyjny. W tym pierwszym dokumencie należy należy wypisać nasze poprzednie doświadczenia zawodowe. W liście motywacyjnym powinniśmy natomiast podkreślać nabyte cechy oraz umiejętności, które możemy wykorzystać w nowym miejscu. Mowa tu także o wszelkich kompetencjach miękkich i twardych.

Przebranżowienie może być wielką szansą Napis "tak możemy!"

Przebranżowienie to ciekawe wyzwanie, które często bywa niesamowitą przygodą. Jest w tym procesie sporo niepewności i ryzyka, ale przede wszystkim mnóstwo inspirujących doświadczeń, duża dawka nowej wiedzy i ogromna satysfakcja z osiągniętego celu. W efekcie, w dzisiejszych czasach zmiana branży jest jak najbardziej – i to praktycznie w każdym wieku i niemal na każdym szczeblu – a nowa praca to świetny krok do dalszego rozwoju osobistego. Nawet, jeśli nie odnajdziemy się w nowym obszarze, to zawsze zdobędziemy wiele użytecznych umiejętności i doświadczeń. A to niezaprzeczalna korzyść takiego działania.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również