Prężny rozwój rynku sztuki w Polsce. Sprzedaż wzrosła o ponad 10%

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny podał, że wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków w ubiegłym roku wyniosła 650,7 miliona złotych, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 10,1%. Największą kwotę – aż 563 milionów PLN, uzyskano ze sprzedaży dzieł sztuki z dziedziny malarstwa.

Podsumowanie rynku dzieł sztuki i antyków w Polsce w 2022 r. inwestowanie w dzieła sztuki

Jak zostało wspomniane we wstępie, łączna kwota sprzedaży dzieł sztuki i antyków w 2022 roku wyniosła 650,7 miliona złotych i w porównaniu z 2021 wzrosła o 10,1%.

Podobnie jak w poprzednim roku, najwięcej dzieł sztuki i antyków sprzedano w województwie mazowieckim – za kwotę 508 milionów PLN, co stanowiło 78,1% ogólnej kwoty sprzedaży dzieł sztuki i antyków w Polsce.

Największą kwotę uzyskano ze sprzedaży dzieł sztuki i antyków z dziedziny malarstwa – aż 563 miliony złotych. Największą sumę wygenerowało malarstwo dawne – 342,8 miliona PLN. Za dzieła sztuki z obszaru malarstwa współczesnego uzyskano zaś 220,2 miliona złotych.

Warto dodać, że w porównaniu z 2021 roku odnotowano wzrost sprzedaży dzieł sztuki z dziedziny malarstwa o 20,2%, przy czym sprzedaż dzieł malarstwa dawnego zwiększyła się aż o 42,8%, natomiast w przypadku malarstwa współczesnego niespodziewanie zmniejszyła się ona o 3,6%.

W ubiegłym roku największą kwotę ze sprzedaży dzieł sztuki i antyków podmioty uzyskały poprzez aukcje. Mowa tutaj o sumie 434,1 miliona złotych. Kolejnym, znaczącym pod względem łącznej wartości sprzedaży, kanałem dystrybucji była sprzedaż w placówkach handlowych. Jej wartość wyniosła 175,7 miliona PLN.

Sprzedaż dzieł sztuki i antyków w placówkach handlowych wzrosła w porównaniu z 2021 rokiem o 24,4%.

Sprzedaż dzieł sztuki a działalność wystawiennicza

Z ogólnej liczby 204 podmiotów działających na rynku dzieł sztuki i antyków 124 organizacje zajmowały się wyłącznie sprzedażą dzieł sztuki i antyków, natomiast pozostałe 80 dodatkowo prowadziło działalność wystawienniczą. Muzeum sztuki

Jak łatwo się domyślić, najwięcej podmiotów na rynku dzieł sztuki i antyków prowadziło działalność w województwie mazowieckim – 52, w tym 44 organizacje zajmowały się sprzedażą dzieł sztuki i antyków w Warszawie.

W województwie małopolskim funkcjonowało 38 podmiotów, z których 34 prowadziły działalność w Krakowie. Większość – aż 69,1% podmiotów zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki i antyków miała swoje siedziby w stolicach województw.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również