Od długiego czasu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co oznacza, że o pracę jest stosunkowo łatwo, a możliwości wynegocjowania wyższego wynagrodzenia większe niż kiedykolwiek. Jeśli właśnie szukasz pracy, zobacz, gdzie zarobisz najwięcej.
Przedstawiciel handlowy
Przedstawiciel handlowy to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie nowych klientów, realizację celów sprzedażowych i wynik finansowy. Od jej starań zależy kondycja firmy, a także własne wynagrodzenie, przedstawiciel handlowy bowiem zarabia tyle, ile sobie wypracuje. Prowizyjny system wynagrodzenia jest w tym wypadku jak najbardziej sprawiedliwy, bo nie ma tu mowy o określonej liczbie godzin do przepracowania w ciągu dnia. Liczą się efekty. Najlepsi w tym zawodzie zarabiają miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pracy przedstawiciela handlowego można szukać tutaj: https://www.gowork.pl/praca/handlowiec;st/
Pracownik działu obsługi klienta
Aby utrzymać dla firmy klienta zdobytego przez handlowca, na scenę wkracza pracownik działu obsługi. Jego zadaniem jest dbałość o dobre kontakty z klientem, oferowanie mu nowych produktów, rozpatrywanie ewentualnych reklamacji bądź monitorowanie postępów w ich rozpatrywaniu. To łącznik między klientem a firmą, która dzięki takiej osobie jawi się jako bardziej przyjazna i zasługująca na większą lojalność.
Pracownik działu obsługi klienta nie musi mieć wyższego wykształcenia, chociaż podstawy psychologii i marketingu na pewno się przydadzą. Jednak dużo bardziej ceni się tzw. kompetencje miękkie, a wśród nich cierpliwość, empatię, zdolność perswazji, lojalność i skrupulatność.
W tym zawodzie zarabia się średnio 4500 zł brutto.
Pracownik IT
Branża IT rozwija się najszybciej i najlepiej wynagradza swoich pracowników. Tu zatrudnienie znajdują programiści, analitycy, testerzy oprogramowania, administratorzy sieci, baz danych i systemów, projektanci stron internetowych i graficy. Mimo szerokiego spektrum specjalizacji oraz bardzo dużej liczby chętnych do pracy nadal notuje się wysoki wskaźnik wakatów. Szczególnie cenni są specjaliści z dużym doświadczeniem, im tez płaci się najwięcej.
Już dziś zarobki w branży IT porównywane są z hiszpańskimi i portugalskimi, a coraz bliższa jest perspektywa zrównania ich z niemieckimi.
W tej branży bardziej liczą się faktyczne umiejętności niż wykształcenie. Początkujący mogą liczyć na zarobki rzędu 5000 zł brutto.
Logistyk
Logistyk w firmie to człowiek-orkiestra. Odpowiada za płynność na każdym etapie produkcji, począwszy od zamówień materiałów, skończywszy na płynnym zbycie wyrobów gotowych. Jego zadaniem jest monitorowanie obiegu dokumentów i realizacji zleceń, analizowanie rynku i dostosowywanie wielkości zamówień do zmieniających się trendów oraz czuwanie nad tzw. całością. Logistycy są ostatnio bardzo poszukiwani w silnie rozwijającej się branży e-commerce.
Kierowca
Duży popyt na kierowców z prawem jazdy kategorii C + E i chęcią pracy na trasach międzynarodowych wymusił podwyżkę w branży spedycyjnej. W tej chwili kierowcy gotowi do wielodniowej rozłąki z rodziną pracy w nocy, weekendy i święta, mający odpowiednie kwalifikacje i znający języki krajów, do których się udają, zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W kraju poszukuje się także kierowców samochodów osobowych oraz z uprawnieniami do prowadzenia autobusów.