Szukanie pracy to nie łatwa sprawa. Ciężko sprostać wymaganiom pracodawców, a do tego wszystkiego powinniśmy mieć przynajmniej kilka lat doświadczenia na podobnym stanowisku. Jak zdobyć pierwszą pracę? Czy mamy szansę na pracę bez doświadczenia? Gdzie jej szukać i jak stworzyć dobre CV?
Praca bez doświadczenia — czy to możliwe?
Przeglądając oferty pracy, zwykle znajdziemy takie, w których wymagane jest minimum dwa lata na danym stanowisku. W wielu miejscach szukają osób z wachlarzem umiejętności, a wymagania są tak wysokie, że ciężko spełnić je wszystkie. Oczywiście zdarzają się bardziej realistyczne oferty, jednak w większości przypadków spotykamy się z wymaganym kilkuletnim doświadczeniem.
Czasem wydaje nam się, że nigdy nie znajdziemy odpowiedniej pracy, ponieważ często nie spełniamy wszystkich wymagań przyszłego pracodawcy. Jednak każdy kiedyś zaczynał i zawsze musimy zrobić ten pierwszy krok, żeby zdobyć jakiekolwiek doświadczenia. Czy to oznacza, że nie ma sensu zgłaszać się do ofert, w których to doświadczenie jest wymagane? Tak naprawdę warto wysyłać CV w odpowiedzi na wszystkie interesujące nas oferty. Nawet jeżeli nie spełniamy wszystkich oczekiwań, możliwe, że pracodawcę z jakiegoś powodu zainteresuje nasze CV i jednak zdecyduje się dać nam szansę. Jak stworzyć CV, jeśli nie mamy doświadczenia? Wbrew pozorom możemy w nim zawrzeć więcej, niż nam się wydaje.
Co wpisać w CV, jeśli nie mamy doświadczenia?
Osoby, które jeszcze nie mają żadnego doświadczenia zawodowego nie bardzo wiedzą, co mogłyby wpisać w swoim CV. Przede wszystkim powinno się w nim znaleźć nasze wykształcenie. Jeśli uczyliśmy się w zawodówce lub technikum, warto opisać swoją specjalizację i czego nauczyliśmy się w szkole.
W zawodówce i technikum obowiązkowo musimy odbyć praktyki zawodowe. Dzięki temu zyskujemy pierwsze realne doświadczenie zawodowe, które dobrze wygląda w CV. Do tego możemy opisać, czym na praktykach się zajmowaliśmy i jakie umiejętności dzięki nim zdobyliśmy. Natomiast osoby, które zdecydowały się na naukę w liceum, nie muszą być na przegranej pozycji. Osoby uczące się w liceum mogą brać udział w wolontariatach i angażować się w liczne zajęcia pozaszkolne, które później wpiszą w swoje CV. Jednak czy naprawdę można zdobyć pracę bez doświadczenia? Oczywiście, że tak, w końcu każdy kiedyś zaczynał.
Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?
Zdobycie pracy bez doświadczenia to nie taka trudna sprawa. W wielu miejscach wymagane jest wcześniejsze doświadczenie, ale mimo wszystko firmy dają szansę nawet tym, którzy go nie mają. Możemy zacząć od stanowisk juniorskich, na których zwykle wymagania są mniejsze. Poza tym świetną opcją będzie staż lub wolontariat. To idealna opcja na zdobycie doświadczenia, które możemy następnie wpisać w CV.
W czasie szkoły zdobywamy wiele umiejętności, które mogą nam się przydać w czasie pracy. Warto napisać o nich kilka słów, a także opowiedzieć więcej na rozmowie rekrutacyjnej. Do tego możemy opisać nasze hobby, coś, co robimy w wolnym czasie. Dzięki temu mamy szansę zainteresować naszego przyszłego pracodawcę. A gdzie właściwie możemy szukać pracy bez doświadczenia?
Gdzie szukać pracy bez doświadczenia?
Osoby, które nie mają doświadczenia zawodowego, obawiają się wysyłać CV w odpowiedzi na oferty, w których jest ono wymagane. Mimo wszystko warto zgłaszać się do wszystkich ofert, które nas interesują. Może akurat trafimy na pracodawcę, który zechce nam dać szansę. Pracy możemy szukać tak naprawdę wszędzie. W Internecie znajdziemy mnóstwo portali z najróżniejszymi ofertami, w których doświadczenie wcale nie jest wymagane. Wiele firm oferuje szkolenie przed rozpoczęciem pracy.
Osoby młode mogą rozejrzeć się za stażami. Do tego dobrym rozwiązaniem będzie praca sezonowa. W czasie wakacji w wielu miejscach szukane są osoby do sprzedaży pamiątek, przekąsek, a także kelnerzy i kelnerki. Często doświadczenie nie jest wymagane. Taka praca to świetne rozwiązanie, które wzbogaci nasze CV o pierwsze doświadczenie zawodowe. W wielu firmach niezwykle ważny jest kontakt z klientem, a właśnie w czasie prac sezonowych możemy się go nauczyć.
Poza pracą sezonową dobrym rozwiązaniem będzie spróbowanie swoich sił w kawiarni lub sklepie. W tego typu miejscach często oferowane jest szkolenie. Młodzi ludzie mogą próbować swoich sił w pojedynczych, mniejszych zleceniach, których nie brakuje w Internecie. Firmy szukają osób, które mają lekkie pióro i stworzą opisy na stronę lub zajmą się prowadzeniem bloga. Tego typu umiejętności ma większość młodych osób.
Poszukiwanie pierwszej pracy bez doświadczenia nie musi być trudne
W większości przypadków, pracodawcy wymagają w swoich ofertach przynajmniej dwóch lat doświadczenia na podobnym stanowisku. Zdarzają się też firmy, które oczekują, że kandydaci będą mieli jeszcze większe doświadczenie. Często wydaje nam się, że odpowiadanie na oferty, których wymagań nie spełniamy, nie ma sensu. W rzeczywistości może okazać się, że pracodawca da nam szansę, nawet jeżeli nie mamy kilku lat doświadczenia.
Najważniejsze dla pracodawcy na początek jest nasze CV. To na jego podstawie zwykle rekruter decyduje, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się, co powinno się w nim znaleźć. Nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia, mogą pochwalić się wieloma umiejętnościami. Możemy zapisać w nim wolontariat, praktyki i staż. Poza tym dobrze w CV opisać, czym zajmowaliśmy się na danym stanowisku, nawet jeżeli naszym jedynym doświadczeniem są właśnie praktyki.
Pracę bez doświadczenia dostaniemy często w sklepie, w kawiarni lub restauracji. W niektórych miejscach chętnie przyjmowane są osoby bez doświadczenia, którym pracodawca oferuje przeszkolenie. Poza tym dobrym rozwiązaniem może okazać się płatny staż. Mimo wszystko warto zgłaszać się w odpowiedzi na różne oferty.