W czasie urlopu możemy postawić na relaks przy basenie lub weekend w SPA, jednak to nie jedyne możliwości. Niektórzy najlepiej odpoczywają podczas aktywnych wyjazdów, na których dużo się dzieje. Czym jest detektorystyka, jak wyglądają podróże w poszukiwaniu skarbów i gdzie warto się wybrać, jeżeli jesteśmy początkującymi łowcami przygód?
Podróże pełne przygód
Relaks nad basenem, wylegiwanie się na plaży, czy korzystanie z zabiegów SPA to idealny przepis na wakacyjny wyjazd dla wielu osób, jednak nie dla wszystkich. Niektórzy uwielbiają spędzać czas aktywnie i decydują się na górskie wyprawy lub długie przejażdżki rowerem. Po roku spędzonym w biurze, w którym za wiele się nie dzieje, czasem mamy ochotę oderwać się od spokojnej monotonii i planujemy w czasie urlopu skorzystać z dodatkowych atrakcji na przykład w postaci sportów ekstremalnych. Istnieje też możliwość zabawy w prawdziwego poszukiwacza skarbów.
Detektorystyka to inaczej poszukiwanie skarbów, pamiątek historycznych i zabytków przy pomocy wykrywacza metali. Część osób zajmuje się poszukiwaniem zaginionych przedmiotów hobbystycznie na co dzień, kiedy inni podchodzą do tego profesjonalnie. Możemy wybrać się na poszukiwanie skarbów na Morze Karaibskie i szukać niezwykłych zdobyczy na dnie morza, jednak to zdecydowanie zajęcia dla profesjonalistów i nurków. Od czego zacząć przygodę z poszukiwaniem skarbów i czy w Polsce mamy ciekawe miejsca i tajemnice do odkrycia?
Gdzie możemy poszukać skarbów w Polsce?
Dla początkujących poszukiwaczy skarbów polecamy wybrać się w regiony Polski, które skrywają tajemnice. Skarby templariuszy, złoto inków, Bursztynowa Komnata i tajemniczy Złoty Pociąg, właśnie takich kosztowności możemy szukać w naszym kraju. Jednak wiadomo, że niektóre z nich owiane są masą legend, mimo to warto zanurzyć się w świecie tajemnic.
Poszukiwania legendarnego złotego pociągu — Góry Sowie i Karkonosze
W rejonie Gór Sowich i Karkonoszy podobno zaginął tajemniczy Złoty Pociąg. Jednak dlaczego jest aż tak cenny i czemu tyle osób wybiera się na jego poszukiwania? Między listopadem 1944 roku, a styczniem 1945 roku ze stacji we Wrocławiu miał wyruszyć pociąg z kosztownościami, obrazami i zabytkami zrabowanymi w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę. Maszyna jechała w kierunku Wałbrzycha, jednak nigdy do niego nie dotarła. Na pokładzie miały znaleźć się kosztowności z Polski i Związku Radzieckiego, ale również tajne archiwa III Rzeszy. To tylko legenda, ponieważ istnienia pociągu nie potwierdzono.
W okolice Gór Sowich i Karkonoszy od lat zjeżdżają się turyści oraz poszukiwacze skarbów, którzy liczą na odnalezienie tajemniczej maszyny. Warto odwiedzić Wałbrzych i wybrać się na przygodę. Sama miejscowość jest pełna pięknych zabytków, które możemy zobaczyć w przerwie pomiędzy poszukiwaniami.
Zamek Czocha — Dolny Śląsk

Niezwykły i tajemniczy zamek znajduje się w miejscowości Sucha i jest gratką dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Kryje w sobie naprawdę sporo tajemnic. Co ciekawe najwięcej sekretów skrywają piwnice. Do dzisiaj zbadano i odkryto tylko część z nich. Dawny właściciel zamku Ernest Gustchow fascynował się sztuką rosyjską XX wieku. Krążą legendy, że w tajemniczych komnatach, licznych przejściach i skrytkach ukrył kosztowne i imponujące rosyjskie dzieła, których do dzisiaj nie znaleziono.
Zamek Książąt Pomorskich — Darłowo
Nad polskim morzem także możemy poszukać skarbów, ponieważ te rejony również mają swoje sekrety. W tym przypadku będziemy szukać drogocennych, złotych rzeźb. Zamek Książąt Pomorskich i Darłowo związane jest z ostatnim Królem Bałtyku, czyli Erykiem. Władca spędził w tych regionach ostatnie 10 lat swojego życia i podobno przywiózł do Polski Jezusa Chrystusa wykonany ze szczerego arabskiego złota, a do tego dwanaście figurek apostołów zrobionych ze srebra. Niektóre ze skarbów są ozdobą zamkowej kaplicy, jednak reszta została ukryta w tajemniczej komnacie, której do tej pory nie udało się w zamku odnaleźć. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z szukaniem skarbów, możemy pokusić się o odkrycie tajemnic Darłowa.
Czy poszukiwacze skarbów mogą coś zarobić na swoich zdobyczach?
Poszukiwacze skarbów często liczą na zysk lub najzwyczajniej w świecie chcą cieszyć się swoimi zdobyczami w prywatnej kolekcji. Sprawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ nie możemy skarbów sobie przywłaszczyć. Zwykle przepisy dokładnie określają, co możemy zrobić z naszymi skarbami. Przede wszystkim prawo do znaleziska ma poszukiwacz i właściciel gruntu, posesji, na której dany przedmiot został znaleziony. Część skarbów nie będzie za dużo warta i ani muzeum, ani właściciel ziemi nie będzie nimi zainteresowany. W takiej sytuacji zdobycz może zatrzymać znalazca.
Poszukiwacze skarbów, którzy używają detektorów metalu, mogą trafić czasem na naprawdę drogocenne przedmioty. Stare monety, memorabilia z okresu II wojny światowej i inne wartościowe zabytki, które są naprawdę cenne. Ciężko określić, jak wiele wart byłby Złoty Pociąg, gdyby komuś udało się go znaleźć. Warto pamiętać, że jeżeli uda nam się odkryć coś drogocennego, to nie możemy przywłaszczyć takiego przedmiotu. Połowa wartości skarbu należy do właściciela ziemi, na której znaleźliśmy daną rzecz.
Poszukiwanie skarbów na wielką skalę
Mel Fisher’s Treasures jest jedną z najbardziej znanych firm poszukiwaczy skarbów, jednak niełatwo się do niej dostać i wybrać się z nią na przygodę. Zwykle, żeby do tej ekipy poszukiwaczy dołączyć, musimy już wcześniej mieć jakieś doświadczenie związane z szukaniem skarbów, a najlepiej mieć polecenie innego poszukiwacza.
Razem z Mel Fisher’s Treasures możemy szukać skarbów na dnie oceanów. Nurkować z butlą, podróżować w najdalsze zakątki świata, jednak takie hobby nie należy do bezpiecznych. Warto pamiętać, że profesjonalne poszukiwanie skarbów wymaga sporej inwestycji. Musimy kupić odpowiedni sprzęt, zainwestować w podróż, a same poszukiwania mogą trwać nawet kilka tygodni. Nie należy liczyć na to, że odnaleziony skarb zwróci nam zainwestowane pieniądze, ponieważ nie mamy pewności czy cokolwiek uda nam się znaleźć i ile znalezisko będzie warte.
Poszukiwanie skarbów może być ciekawą formą spędzenia urlopu
Relaks na plaży lub przy basenie jest świetnym sposobem na urlop. Niektórzy lubią jednak odpoczywać aktywnie, zwłaszcza jeżeli na co dzień spędzają czas w biurze i nie mają zbyt wiele ruchu. Warto wtedy rozważyć wyjazd w poszukiwaniu skarbów. Jednak dla początkujących lepiej zorganizować wyprawę w tajemnicze regiony Polski. W naszym kraju jest wiele legend, sekretów, ciekawych atrakcji i skarbów do odnalezienia. Między innymi możemy wybrać się do Gór Sowich i w Karkonosze. Wyprawa w poszukiwaniu Złotego Pociągu to ciekawy sposób na spędzenie czasu. Zamek w Czocha na Dolnym Śląsku także skrywa wiele tajemnic, natomiast nad Bałtykiem możemy odwiedzić i poszukać tajemniczej komnaty w Zamku Książąt Pomorskich.
Dla bardziej zaprawionych poszukiwaczy możemy dołączyć do profesjonalnej firmy zajmującej się poszukiwaniami skarbów. Wtedy mamy szansę wybrać się na dno morza lub oceanu, a także w inne egzotyczne miejsca. Warto jednak pamiętać, że poszukiwacze nie zawsze są w stanie cokolwiek zarobić na zdobyczach, a profesjonalne wyjazdy często wiążą się ze sporymi kosztami.