Najlepsze pomysły, jak oszczędzać wodę

Udostępnij

Woda stanowi aż 71% powierzchni Ziemi, z czego większość to oceany (97,5%), a pozostała część to morza, rzeki, stawy i jeziora. Chociaż dane te mogłyby wskazywać na to, że wody mamy pod dostatkiem, niestety tylko 2,5% wodnych zasobów to wody słodkie, a większość z nich stanowią lodowce i śniegi. Wody pitne to natomiast zaledwie 1% światowych zasobów wody.

Właśnie dlatego woda pitna jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety. Jednak według szacunków wciąż zużywamy jej za dużo. A jak doskonale wiemy, jej marnotrawstwo sporo kosztuje – zarówno całą ludzkość, jak i nas osobiście. Zmiany zachodzące w środowisku oraz wciąż zwiększająca się liczba ludności sprawiają, że zasoby wody maleją. W efekcie niewykluczone, że już za 30 lat, większość mieszkańców naszej planety będzie miała utrudniony dostęp do wody pitnej.

Każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę, że wodę można oszczędzać na wiele sposobów. Już tylko zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda – i pieniądze – dosłownie i w przenośni przestaną przeciekać nam przez palce. Poniżej przedstawione więc zostanie 10 świetnych pomysłów mających na celu oszczędzanie wody. Pierwszy z nich to:

Używaj jednouchwytowych baterii i zamontuj perlator

Jesteś na etapie urządzania lub remontowania swojego wnętrza? Aby oszczędzać wodę, Jednouchwytowy kran z perlatorem w kuchni wybierz przede wszystkim odpowiednie baterie. Jedynym słusznym wyborem są te jednouchwytowe. Baterie z dwoma kurkami mogą wyglądać elegancko, ale przyczyniają się do ogromnego marnotrawstwa wody.

Jest jeszcze jeden sposób na domowe oszczędzanie wody związany z kranem. Jest nim perlator, czyli nakładka w kształcie sitka napowietrzająca strumień wody, którą montuje się u wylotu kranu. Dzięki temu wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze. Dzięki perlatorom, bez utraty komfortu użytkowania, trzyosobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie nawet 3 tysiące litrów wody. Jeśli więc nie chcemy wymieniać baterii na nowe, powinniśmy kupić sam perlator.

Napraw cieknące urządzenia w łazience i kuchni

Cieknące spłuczki czy wycieki z kranów i rur mogą sporo nas kosztować. W zależności od Cieknący kran stopnia nieszczelności, z nieszczelnej spłuczki może wyciekać nawet 50 litrów wody dziennie. Cieknące krany także mogą wywołać iście astronomiczne wydatki. Strata wody to również strata pieniędzy. Trwoniąc średnio 1 kroplę wody na 2 sekundy rocznie tracimy około 180 złotych. Nieszczelność urządzeń może nas zatem słono kosztować. Z tego powodu nie należy odkładać naprawy w czasie – to jedna z czynności, którą trzeba wykonać natychmiast, zarówno dla dobra planety, jak i swojego portfela.

Zakręcaj kran podczas golenia i mycia zębów

Napis "zakręcaj kran"Mimo rosnącej świadomości na temat oszczędzania wody nadal są osoby, które w trakcie mycia zębów nie zakręcają kranu. Ten niby banalny nawyk należy natychmiast wyeliminować. Zakręcając wodę podczas trwającego dwie minuty mycia zębów, obniżymy zużycie wody o 10 litrów za każdym myciem. Dzięki temu trzyosobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić nawet 200 złotych rocznie.

Używaj baterii termostatycznych

Baterie termostatyczne najlepiej sprawdzą się przy wannach lub pod prysznicem. Pozwalają w krótkim czasie zmieszać wodę zimną z ciepłą do określonej temperatury, która utrzyma się przez całą kąpiel. Dodatkowo mają one przycisk pozwalający na zmniejszenie strumienia. Baterie termostatyczne to doskonały sposób na oszczędzanie wody – nie marnujemy jej, gdy ustawiamy odpowiednią temperaturę, co powoduje, że oszczędzimy jej aż 30%. Ponadto, przy okazji unikamy poparzenia się.

Podlewaj trawnik rośliny na zewnątrz o wczesnej porze Podlewanie kranu o poranku

Trawnik i rośliny znajdujące się na zewnątrz najlepiej podlewać rano. Dlaczego? Otóż niższe temperatury rano oznaczają utratę mniejszej ilości wody do odparowania. Wieczorne nawadnianie nie jest natomiast dobrym pomysłem, ponieważ może sprzyjać rozwojowi pleśni.

Gotuj na parze

Gotowaniem na parze nie tylko zmniejszysz zużycie wody, ale również przygotowane w ten sposób potrawy zachowują cenne składniki odżywcze. Co więcej, korzystając z piętrowych parowarów możesz jednocześnie przyrządzić kilka potraw na jednej porcji wody.

Kup zmywarkę

Jeśli nie posiadasz jeszcze zmywarki, a chcesz oszczędzać wodę, obowiązkowo rozważ zakup tego urządzenia. Jeden cykl w energooszczędnej zmywarce to zużycie około 15 litrów wody, podczas gdy zmywając ręcznie możemy zużyć nawet 100 litrów. Jak widać, różnica jest spora, a dodatkowo uzyskany czas wolny, do tej pory przeznaczany na stanie przy zlewie – absolutnie bezcenny.

Zainwestuj w nową i oszczędną pralkę

Podobnie jak w przypadku zmywarki, wymiana pralki także generuje zauważalne oszczędności. Warto zakupić pralkę automatyczną, która wykorzystuje programy oszczędnościowe. Podczas jednego prania w automacie, wykorzystując program ekologiczny, zużyjemy nie więcej niż 30 litrów wody. Dla porównania zwykła pralka ze standardowym trybem zużywa nawet 100 litrów podczas jednego prania. W ten sposób, dla trzyosobowej rodziny piorącej trzy razy w tygodniu, oszczędności wynoszą powyżej 10 tysięcy litrów, czyli 270 złotych. Co więcej, pralki z programami eko to nie tylko oszczędność wody, ale i energii elektrycznej.

Wykorzystuj “deszczówkę”

Do podlewania kwiatów i drzew w ogrodzie warto wykorzystać deszczówkę. Na rynku dostępne są specjalne zbiorniki retencyjne, które ustawione w ogrodzie lub na działce zbierają opady deszczu. Warto również wziąć kilka sprawdzonych rad pod uwagę. Przede wszystkim lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale bardziej obficie. Dzięki temu woda dotrze do systemu korzeniowego roślin, a nie wyparuje z powierzchni liści lub ziemi.

Co więcej, jeśli zależy nam na znacznym ograniczeniu ilości zużywanej wody, to warto szerzej stosować hydroponiczną metodę uprawy warzyw i ziół. W hydroponice wykorzystuje się mniej wody w porównaniu z uprawami glebowymi, ponieważ nie ma tam strat wynikających z parowania wody i wnikania w głębsze warstwy ziemi.

Zainstaluj oszczędny stelaż podtynkowy lub spłuczkę

W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym aż 30% zużywanej wody wykorzystywane jest do spłukiwania toalety. Nie dziwi więc fakt, że istotnym elementem w walce z marnotrawieniem wody jest zamontowanie oszczędnej spłuczki. Dzięki takiej spłuczce zużyjemy tyle wody, ile potrzebujemy. Nowoczesne spłuczki posiadają już podział na 3 i 6 litrów. To naprawdę duża oszczędność wody. Starsze modele tego typu oferowały możliwość spłukiwania 6 lub 9 litrów wody. Przycisk może również, zamiast podziału, zawierać funkcję stop, zatrzymującą spłukiwanie w dowolnym momencie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również