Polskie firmy boją się AI?

Udostępnij

Choć wiele mówi się o nowej rewolucji technologicznej opartej na AI, polskie firmy podchodzą do tej technologii z pewnym sceptycyzmem. Wśród tego typu podmiotów w Polsce widać niewielkie zainteresowanie AI, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Polacy nie chcą AI

Na wykorzystanie sztucznej inteligencji decyduje się w Polsce tylko 4 proc. firm. 3 proc. planuje w przyszłości wprowadzić takie rozwiązania. to jednak bardzo mało.

UKE dodało, że najczęściej firmy sięgają po narzędzia do zarządzania wiedzą (65 proc.) oraz generowania treści wizualnych (58 proc.). Automatyzacja pracy za pomocą AI znajduje zastosowanie w 6 proc. firm.

Choć wiele osób boi się, że AI zabierze im zajęcie zarobkowe, UKE wskazuje, że po pierwsze firmy wcale nie chcą zwalniać ludzi, a po drugie do tego dochodzą obawy związane z przekwalifikowaniem pracowników i wzrostem kosztów. O ile to dobrze, że nie planowane są redukcję etatów, to już strach przed uzbrajaniem ludzi w AI nie jest dobry, bowiem oznacza, że polski rynek będzie mniej efektywny.

5G

W badaniu pojawił się też wątek 5G.

„Wyniki pokazują, że polskie firmy dostrzegają potencjał technologii 5G, ale wiele z nich jeszcze nie odczuwa jej wpływu. Przedsiębiorcy obawiają się, że wprowadzenie 5G wiązać się może z koniecznością wymiany sprzętów czy zwiększeniem prywatności danych, zapewnieniem bezpieczeństwa i koniecznością większego nadzoru. Zdecydowana większość firm jest zadowolona z parametrów posiadanej sieci takich jak prędkość, wydajność, niezawodność” – napisał UKE.

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 501 firm w listopadzie 2023 roku.

Badanie MFW

Powyższe dane kłócą się z tymi z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W przedmowie do dokumentu wspomniana Georgiewa ostrzega, że nadchodzi „rewolucja technologiczna”, która może wzmocnić światowy wzrost gospodarczy, ale nie stanie się to bez ofiar. AI „może zastąpić miejsca pracy i zwiększyć nierówności”.

„Prawie 40 procent globalnego zatrudnienia podlega wpływowi AI. Technologia automatyzacji i informatyzacji już w przeszłości oddziaływała na rutynowe zadania, ale jedną z rzeczy, która wyróżnia AI jest jej zdolność do wpływania na miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. W rezultacie gospodarki wysoko rozwinięte stoją w obliczu większego ryzyka ze strony AI” – opisuje szefowa MFW.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również