Polskie banki biją rekordy zysków z odsetek w II kwartale

Udostępnij

Trwa seria publikacji raportów finansowych największych banków działających w Polsce. Banki zarabiają na różnicy w oprocentowaniu kredytów i depozytów tak wielkie pieniądze, że trudno to będzie powtórzyć w przyszłości.

Okazuje się bowiem, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sektor bankowy w Polsce zarobił na czysto więcej niż przez cały 2022 rok. Z kolei wczoraj dowiedzieliśmy się, że w samym drugim kwartale Alior Bank pobił swój historyczny rekord zysków.

Alior Bank z najwyższym zyskiem kwartalnym w historii

Alior Bank w drugim kwartale tego roku osiągnął zysk netto rzędu 506,1 miliona złotych, co przewyższyło wynik z analogicznego ubiegłego roku aż o 134% To także nowy rekord w historii tego banku. Dotychczasowy najwyższy wynik padł w pierwszym kwartale tego roku i wyniósł 365,8 miliona PLN.

Alior Bank nie ponosi kosztów odpisów na frankowiczów, ponieważ instytucja ta wystartowała po frankowym boomie. Bank zarabia zaś ogromne pieniądze na rekordowej marży odsetkowej.

Ta wyniosła w drugim kwartale tego roku aż 6,05%. Oznacza to, że na każdych 1000 złotych depozytów bank zarabiał 60,50 PLN. Dla porównania, rok wcześniej marża odsetkowa wynosiła 5,11%. W efekcie, na odsetkach bank zarobił aż 1,16 miliarda złotych, czyli o 19% więcej niż w analogicznym kwartale 2022 roku.

mBank też z rekordowym zarobkiem z odsetek

Gdyby nie odpisy na frankowiczów, mBank zarobiłby w drugim kwartale 1,64 miliarda złotych brutto. Jednak z powodu odpisów frankowych bank, zamiast najwyższego w swojej historii zysku, odnotował stratę w wysokości 15,5 miliona PLN.

Straty wynikające z odpisów frankowych mBank nadrobił przede wszystkim dzięki swojej rekordowej marży odsetkowej. W drugim kwartale wyniosła ona aż 4,33%, podczas gdy rok wcześniej kształtowała się ona na poziomie 3,57%. W całym pierwszym półroczu marża sięgnęła zaś 4,1% w porównaniu do 3,4% w pierwszym półroczu 2022.

W efekcie, z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że wynik odsetkowy mBanku w drugim kwartale wyniósł 2,2 miliarda złotych i był o 29,2% wyższy rok do roku, a zarazem najwyższy w historii tej instytucji.

Banki przez pierwsze 5 miesięcy zarobiły więcej niż przez cały 2022 rok

Mało tego – okazuje się, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sektor bankowy w Polsce zarobił na czysto już ponad 17 miliardów złotych. To więcej niż w całym 2022 roku, kiedy to sektor bankowy w Polsce zarobił 13,1 miliarda PLN.

Dlaczego banki notują gigantyczne zyski? Usługi, na których bank zarabia pieniądze

Jak nietrudno się domyślić, gigantyczne zarobki banków wiążą się z wyżej opisanymi nadzwyczajnie wysokimi zyskami na odsetkach.

Z racji tego, że nadal spora część z klientów trzyma pieniądze na nieoprocentowanych rachunkach bieżących, a wzrost WIBOR w następstwie podwyżek stóp procentowych spowodował skokowe zwiększenie rat kredytowych, marże odsetkowe banków wystrzeliły.

Banki korzystają zatem na restrykcyjnej polityce Rady Polityki Pieniężnej, polegającej na utrzymaniu wysokich stóp procentowych. Instytucjom rosną przychody z odsetek, a ich oferta lokat nie jest na tyle atrakcyjna, żeby konsumenci przenosili pieniądze z rachunków bieżących na depozyty terminowe.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również