Polski system podatkowy nie jest idealny. To wiemy wszyscy. Okazuje się jednak, że jesteśmy wręcz antyliderami na skalę światową.

Polski system podatkowy jednym z najgorszych na świecie

W 6. edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród przebadanych 36 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Które państwa są pod tym kątem gorsze od nas? Jedynie Chile i Włochy. Liderami rankingu zostali zaś Estończycy.

Jakie jednak problemy polskiego systemu podatkowego wymieniono? Nie chodzi o same stawki, ale skomplikowanie całości oraz liczne wyjątki od reguł. Takie problemy widać w przypadku VAT-u, ale też podatku od dochodów osobistych, czyli PIT-u, ale też ZUS-u.

Liczne wyjątki w polskim systemie generują zaś różne problemy. Eksperci zauważają, że komplikują w praktyce wręcz cały system podatkowy, a to zaś w konsekwencji sprawia, że jest on uciążliwy dla podatników, którzy chcą się uczciwie rozliczać z dochodów. Ponadto sam ten proces staje się czasochłonny. Po drugie, dochodzą też duże różnice w opodatkowaniu. Przedsiębiorcy zamiast koncentrować się więc na świadczeniu usług i produkcji towarów, skupiają się dziś w Polsce na szukaniu preferencji podatkowych.

Niskie daniny

Autorzy tych zawisłości starają się jednak chyba rekompensować to tym, że nominalna wysokość CIT czy PIT i ZUS jest stosunkowo nisko. W rankingu oceniono ją w każdym razie jako jedną z najbardziej konkurencyjnych w OECD. I tu jednak dolano do miodu sporo dziegciu. Wskazano, że zasady amortyzacji czy podwójne opodatkowanie dywidend sprawiają, że faktyczne opodatkowanie zysków wypłacanych przez przedsiębiorstwa jest znacznie mniej konkurencyjne, niż wynikałoby to z nominalnych stawek.

„W świetle wyników rankingu polityka rządu, polegająca na tworzeniu kolejnych wyjątków i preferencji (mały CIT, IP Box, estoński CIT dla wybranych, zwolnienie młodych z PIT), tylko jeszcze bardziej komplikuje i tak już nieprzyjazny dla podatników system. Jednocześnie obniżenie stawki PIT z 18% do 17% w żaden sposób nie jest odpowiedzią na największy problem, jakim jest skomplikowanie całego systemu”

– recenzuje nasz system Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Poprzedni artykułInflacja znów przyspiesza! Owoce podrożały o ponad 13 proc.
Następny artykułIron VR zapowiada kampanię crowdinvestingową w br., a debiut na NC w 2021 r.
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments