Polski przemysł notuje rekord wszechczasów! „Petarda” – oceniają ekonomiści

Udostępnij

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrożenie gospodarki mające na celu powstrzymanie transmisji wirusa i zminimalizowanie fali zachorowań przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, którego skutki w znacznym stopniu odczuwamy aż do dziś. Okazuje się jednak, że polska gospodarka zaczyna odradzać się w zaskakująco szybkim tempie.

Padł nowy rekord

Początek każdego miesiąca nierozerwalnie wiąże się z publikacją wskaźników PMI dot. aktywności w sektorze przemysłowym i usługowym. Raporty te przygotowywane są przez firmę badawczą Markit Economics i powstają one w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów.

Z opublikowanego dziś raportu wynika, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym uległy w czerwcu dalszej poprawie. Tempo ekspansji w przemyśle zarejestrowało rekordową wartość drugi miesiąc z rzędu, a poziom zaległości produkcyjnych wzrósł w bezprecedensowym stopniu. Na uwagę zasługuje fakt, że nowe zamówienia wzrastały w minionym miesiącu w najszybszym tempie w historii badań, napędzając wzrost produkcji, zatrudnienia oraz aktywności zakupowej. Najnowsze dane wykazały również bezprecedensowe presje inflacyjne oraz bezprecedensowe opóźnienia w dostawach środków produkcji do polskich fabryk.

– W czerwcu Polski Wskaźnik PMI zarejestrował nowy rekord (59,4), sygnalizując silne odbicie w sektorze wytwórczym wywołane rozluźnieniem obostrzeń oraz nasileniem popytu dzięki otwarciu kolejnych gałęzi gospodarki – wskazuje Trevor Balchin, ekonomista IKS Markit.

Zamówienia rosną najszybciej od 7 lat

Autorzy badania zwracają uwagę, że w ostatnim okresie badań popyt na polskie wyroby przemysłowe wciąż szybko rósł. Przyczyniło się do tego z pewnością rozluźnienie obostrzeń nałożonych na rynki.

Poziom nowych zamówień wzrósł siódmy raz rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od lutego 2014. Jest to także trzeci najwyższy wynik w historii badań.

Produkcja nie nadąża za zamówieniami

Produkcja zwiększyła się piąty miesiąc z rzędu, rejestrując najsilniejsze tempo ekspansji od stycznia 2017. Mimo to zaległości produkcyjne wzrosły dziewiąty miesiąc z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od powstania wskaźnika w 2003, sygnalizując obecność presji na moce przerobowe w polskich fabrykach. Aby sprostać wymogom klientów producenci sprzedawali prosto z magazynów, w wyniku czego zapasy wyrobów gotowych uszczupliły się w najszybszym tempie od października 2017.

Rośnie zatrudnienie… i ceny

Aby zwiększyć przepustowość, przedsiębiorcy wciąż tworzyli nowe miejsca pracy. Poziom zatrudnienia podniósł się dziesiąty raz z rzędu, ponadto w najszybszym tempie od kwietnia 2017. Tymczasem aktywność zakupowa wzrosła najszybciej od maja 2004, skutkując najszybszym wzrostem zapasów pozycji zakupionych w historii badań.

Niedobory podaży surowców oraz wąskie gardła w transporcie wywindowały jednak w czerwcu koszty produkcji. Tempo inflacji odnotowało rekordowy poziom czwarty miesiąc z rzędu. Producenci przenieśli więc wyższe wydatki na klientów, w wyniku czego wyroby gotowe także podrożały.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również