Polska nie będzie zieloną wyspą…

237

Polska zanotowała jak na razie niski spadek PKB na tle pozostałych krajów UE. Wiele jednak wskazuje na to, że nie będziemy tym razem zieloną wyspą…

Nie jest źle, ale będzie gorzej?

W pierwszym kwartale polskie PKB spadło o 0,5 proc. kwartał do kwartału. W ujęciu rocznym jesteśmy na plusie na poziomie 1,9 proc.

Dlaczego spadek w Polsce był płytszy niż średnio w UE? Powody są zasadniczo trzy. Po pierwsze, mieliśmy znacznie mniejszą falę epidemii, co sprawiło, że mniejszy był strach ludności i łagodniejsze obostrzenia działalności gospodarczej. (…) Po drugie, mamy w Polsce znacznie mniejszy niż średnia europejska udział usług w PKB – a to usługi były najmocniej dotknięte zakazami w czasie kwarantanny. Po trzecie, mamy znacznie niższy niż Niemcy czy Czechy udział branży motoryzacyjnej w PKB, a motoryzacja była najmocniej dotkniętą kryzysem branżą przemysłową – zauważa na bankier.pl Ignacy Morawski.

Nie wygląda to więc źle, ale dalej może być gorzej…

Co dalej?

Czy więc te powyższe czynniki sprawią, że w czasie kryzysu pozostaniemy „zieloną wyspą”. Poprzedni kryzys nie uderzył w nas mocno. Tyle że jego charakter był inny. Wtedy chodziło o problemy systemu finansowego. Teraz to kryzys rynku usług.

Jedno jest pewne. Wkrótce łącznie setki tysięcy ludzi w naszym kraju stracą pracę, masa firm może upaść, bowiem spadnie popyt na ich usługi i towary. Nie, nie będziemy więc „zieloną wyspą”…

Do tego dochodzą czynniki, które dodatkowo osłabią nasz kraj. Mamy jako państwo niższą wiarygodność kredytową niż inne kraje UE. Jeśli epidemia będzie trwała dłużej, a może jej druga fala uderzy w nas jesienią, będzie to stanowiło wielki problem.

Do tego dochodzi słaby system ochrony zdrowia, który dodatkowo ucierpi w czasie pandemii. Jest też spore ryzyko, że dostęp do ewentualnej szczepionki na koronawirusa będzie początkowo trudny. Jako kraj możemy otrzymać ją na końcu.

Nie wspominając już o ograniczeniu dotacji unijnych, co może stać się koniecznością w dobie recesji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments