Zaskakujące wiadomości dot. szczepionek na COVID-19. – Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską – powiedział w poniedziałek w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.
Szczepionki poza UE
Dworczyk był dziś rano gościem Roberta Mazurka. Zapytany w Radiu RMF FM, czy rząd może kupić szczepionki przeciwko Covid19 dodatkowo, czyli poza przysługującymi już Polsce w ramach umowy UE pakietami, odparł: – Teoretycznie moglibyśmy ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską.
Co jednak może dziwić, dopytywany czy rząd rozważa jednak mimo wszystko ewentualny zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: – Analizujemy takie możliwości.
Jak dodał, „Niemcy złamały ten zapis umowy”. Zrobiły to, powiedział, mimo trwania swojej prezydencji w UE. – Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana – zauważył polityk. – Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce – dodał.
Tempo szczepień
Problemem w Polsce pozostaje tempo szczepień. Dziś liderami światowego rankingu pozostają Izrael i Wielka Brytania.
– Obywatele Wielkiej Brytanii są szczepieni cztery razy szybciej niż wykrywane są nowe przypadki koronawirusa – chwalił się ostatnio naczelny dyrektor brytyjskiej służby zdrowia. Ponoć w tym kraju szczepi się aż 140 osób na minutę i tempo to rośnie.
Jak powiedział zaś minister zdrowia Matt Hancock, połowa osób w wieku powyżej 80 lat została zaszczepiona. – Każde szczepienie zbliża nas o krok do normalności – dodał. Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział zaś na antenie BBC, że Wielka Brytania poczyniła „duże postępy” w zaszczepieniu każdej dorosłej osoby do września 2021 r.
Dworczyk z kolei pytany właśnie o tempo szczepień w naszym kraju bronił rządu, że „w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób”.
– Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej – powiedział szef KPRM.