Polska “borówkową potęgą”. Eksport i produkcja wciąż rosną

74
Borówki amerykańskie

Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że Polska jest drugim po Hiszpanii producentem w Unii Europejskiej borówki amerykańskiej i szóstym na świecie. Do największych odbiorców borówki amerykańskiej z Polski należą: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

Wartość polskiego eksportu borówki przekracza 100 mln euro Borówki amerykańskie

Jak wskazał Polski Instytut Ekonomiczny, Polska należy do ważnych eksporterów świeżej borówki amerykańskiej na świecie, a zwłaszcza jej owoców deserowych.

W 2022 roku eksport sięgnął 107,3 miliona euro, co według Eurostatu stanowiło 16,5% łącznej wartości unijnego eksportu tych owoców i było drugim wynikiem w Unii Europejskiej – wyprzedziła nas tylko Holandia, która odpowiada aż za 60,7% wartości.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska jest szóstym największym producentem borówki wysokiej, zwanej też amerykańską na świecie. W ostatniej dekadzie zbiory w Polsce wzrosły aż pięciokrotnie, z 13 tysięcy ton w 2013 roku do 64 tysięcy ton w 2022.

Eksperci wyjaśnili, że powyższy wzrost jest efektem nie tylko rosnącej konsumpcji tych owoców w kraju, ale także systematycznie rosnącego eksportu. W 2018 roku wyeksportowano z Polski 7 tysięcy ton borówek amerykańskich, a w 2022 – już 25 tysięcy ton.

Polska w 2022 roku dostarczyła bowiem borówki do 38 państw na świecie. Do największych odbiorców borówki amerykańskiej z Polski należą: Niemcy (z 38,6% udziałem w wartości eksportu polskiej borówki), Wielka Brytania (17,2%), Holandia (6,5%), Szwecja (6,1%) i Łotwa (5,1%).

Analitycy wyjaśnili, że w naszym kraju uprawiane są odmiany o dużych owocach, które zbierane są przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować.

Co dalej z produkcją borówki w Polsce?

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że w najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki. Wskazuje na to rosnący areał upraw. Skala wzrostu eksportu będzie przy tym zależeć od popytu na ten owoc na rynku krajowym.

Konsumpcja borówki amerykańskiej – zarówno w kraju jak i na świecie – stale i dynamicznie rośnie, a w ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego perspektywicznymi rynkami są obecnie kraje Azji Południowo-Wschodniej i pozostałe państwa europejskie. Borówki amerykańskie na krzewie

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że obecnie prowadzone są działania dotyczące otwarcia rynków Chin i Wietnamu dla polskich borówek. Państwa te, jak zaznaczyli, „są ogromnym rynkiem konsumenckim, więc warto o nie zabiegać”.

W kręgu zainteresowania producentów ze Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki znajdują się również Indie i Indonezja.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments