Na PiS zagłosowałoby obecnie już tylko 28 proc. wyborców, zaś na Polskę 2050 Szymona Hołowni aż 25 proc.. Z kolei KO popiera 17 proc. ankietowanych. To dane z sondażu Kantar dla tygodnika „Polityka”.
Czy PiS straciłoby władzę, gdyby wybory odbyły się teraz?
„Polska polityka buzuje. Widać transfery, podskórne ruchy i prądy, słychać przepływy elektoratów. Coś się zmienia. Pytanie: co, czy naprawdę i na ile trwale? Kto idzie w górę, kto traci? Postanowiliśmy sprawdzić w specjalnym sondażu, jak wygląda polityczna Wiosna’21″ – pisze środowa „Polityka”.
I tak okazało się, że na pytanie, „Na który komitet wyborczy oddałaby/łby Pani/ Pan głos” – jedynie 28 proc. respondentów wskazało Prawo i Sprawiedliwość. Partię rządząca ścigają nowicjusze z Polski 2050. Na ruch Hołowni chce zagłosować 25 proc. Tylko 17 proc. wyborców popiera Koalicję Obywatelską.
Na Lewicę zagłosowałoby zaś 10 proc. badanych, a na Konfederację – 8 proc. W Sejmie zabrakłoby do tego posłów z PSL-Koalicji Polskiej, która w badaniu uzyskała 2 proc. poparcia.
Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło – 8 proc. wyborców, a 2 proc. stawia na „inny” komitet.
Kto ma rację i kto powinien być głową państwa?
Respondenci odpowiadali też, na pytanie komu „w trwającym od lat w Polsce konflikcie politycznym przyznają” rację. PiS sprzyja 26 proc., „trudno powiedzieć” odparło 35 proc., a za opozycją stoi 39 proc..
Kogo zaś wybraliśmy na prezydenta. W pierwszej turze wygrałby prezydent Andrzej Duda (25 proc.), drugi byłby Rafał Trzaskowski z wynikiem 20 proc., zaś trzeci ponownie Szymon Hołownia – 15 proc.. Na podium nie zmieściłby się Krzysztof Bosak – 5 proc.. 4 proc. badanych deklaruje poparcie dla Roberta Biedronia. Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskałby 2 proc. głosów.
Ponoć w II turze wyborów lepszy wynik uzyskałby już Trzaskowski. Dziś zagłosowałoby na niego aż 37 proc. osób, a Duda uzyskałby tylko 32-procentowy wynik. Tyle że dochodzą do tego osoby, które zadeklarowały „brak udziału” i wybrały odpowiedź „trudno powiedzieć”. Łącznie jest ich aż 31 proc.
Badanie pracowni Kantar dla „Polityki” zostało zrealizowane 19 marca 2021 r. metodą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej 1000-osobowej próbie dorosłych Polaków.