Z badania “Twoje prognozy i plany finansowe Polaków na 2024 r.”, przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor wynika, że 39% naszych rodaków w tym roku chce oszczędzać. Co więcej, 26% ankietowanych zadeklarowało, że planuje lepiej kontrolować wydatki.
Coraz więcej Polaków zamierza oszczędzać
Autorzy raportu “Twoje prognozy i plany finansowe Polaków na 2024 r.” wskazują, że trwający już niemal cztery lata „stan niepewności i napięcia”, najpierw z powodu pandemii COVID-19, a potem wojny w Ukrainie, nie pozostaje bez wpływu na skłonność rodaków do oszczędzania.
Co istotne, na pytanie “Jakie zamierzasz podjąć działania w związku z finansami w tym roku?” 39% ankietowanych odpowiedziało, że planuje oszczędzać. 26% oświadczyło natomiast, że planuje lepiej kontrolować i planować wydatki. Należy przy tym zaznaczyć, że każdy respondent mógł udzielić kilku odpowiedzi.
Z kolei, 20% badanych odpowiedziało, że planuje przegląd i zmniejszenie wydatków. Co ciekawe, taki sam odsetek respondentów planuje również przygotować sobie poduszkę finansową.
Analitycy BIG InfoMonitor zwrócili ponadto uwagę, że “podczas gdy w 2022 roku 25% respondentów nie widziało sensu odkładania pieniędzy lub informowało, że nie jest w stanie tego robić ze względu na zbyt niskie dochody – w minionym roku odsetek ten spadł do 18%”.
Warto dodać, że z badania „Barometr oszczędności 2023”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika natomiast, że 78% Polaków ma odłożone pieniądze. Wartość tych środków jest jednak mocno zróżnicowana.
Okazuje się bowiem, że co czwarty konsument ma odłożone skromne kwoty nieprzekraczające 5 tysiące złotych. Natomiast 23% naszych rodaków zgromadziło ponad 20 tysięcy PLN.
Chcemy oszczędzać nie tylko pieniądze, ale też wodę i prąd
Główny Analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że oszczędzanie często dotyczy nie tylko sfery finansowej, ale też zużycia energii, wody, racjonalizacji wydatków na żywność, odzież, obuwie i usługi.
Główny Analityk Grupy BIK podkreślił, że „takie działania deklaruje na ten rok 20% ankietowanych. W rezultacie przemian kulturowych i rozpowszechniania się idei zrównoważonego rozwoju zmienia się też nastawienie do ogólnie panującego konsumpcjonizmu. W 2024 roku zamierza go ograniczyć 17% badanych”.
Autorzy raportu podkreślili przy tym, że kluczem do sukcesu umożliwiającego zbudowanie poduszki finansowej jest zarówno systematyczne oszczędzanie jak również właściwe zarządzanie budżetem domowym.
Polacy wciąż mają problem z zarządzaniem finansami
Analitycy BIG InfoMonitor wskazują również, że wielu Polaków ma kłopoty z zarządzaniem finansami, o czym świadczą między innymi powszechne problemy z terminowym regulowaniem podstawowych rachunków, opłat czy rat kredytowych.
Wskazując na dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, autorzy badania podkreślili, że blisko 2,7 miliona osób – czyli około 9% dorosłego społeczeństwa – weszło w nowy rok z kwotą ponad 83,5 miliarda złotych nieuregulowanych zobowiązań.
Według Waldemara Rogowskiego “z pewnością sprawniejsze planowanie i kontrolowanie wydatków wielu pomogłoby uniknąć takich sytuacji. Ułatwiłoby też zbudowanie nawyku regularnego oszczędzania. Niestety w Polsce edukacja finansowa wciąż jest marginalizowana”.
Główny Analityk Grupy BIK wyjaśnił, iż “wśród młodych osób jedna trzecia odczuwa deficyt takich umiejętności, a później wcale nie jest wiele lepiej, bo ponad jedna piąta kolejnych pokoleń, włącznie z seniorami informuje, że ma z planowaniem budżetu kłopot”.