Polacy w ścisłej czołówce! O finansach wiemy więcej niż Amerykanie

Udostępnij

Rok szkolny zaczął się na dobre. Tymczasem, Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) postanowił sprawdzić wiedzę nt. finansów wśród osób, które etap edukacji szkolnej mają już za sobą. Jak wypadły wyniki badania przeprowadzonego na grupie 4000 dorosłych Polaków?

Co Polacy wiedza nt. finansów?

Wiedza z zakresu finansów stanowi fundament podejmowania odpowiedzialnych i skutecznych decyzji majątkowych. Wiąże się ona z lepszym planowaniem i zarządzaniem swoim budżetem, co pozwala uniknąć niebezpiecznych i szkodliwych decyzji oraz pomaga w oszczędzaniu oraz inwestowaniu środków.

By sprawdzić poziom wiedzy nt. finansów dorosłych Polaków, Polski Instytut Ekonomicznych (PIE) zadał grupie 4000 osób zestaw trzech pytań zaproponowanych przez O.S. Mitchell i A. Lusardi.

– Zadane pytania odnoszą się do zagadnień, które stoją u podstaw większości decyzji finansowych. Skonstruowano je tak, by były łatwe w odbiorze i niezależne od kontekstu, a zarazem by pozwalały na różnicowanie wiedzy finansowej między grupami – wyjaśnia Michał Wielechowski z PIE.

Pytania brzmiały następująco (poprawne odpowiedzi prezentujemy pogrubioną czcionką jedynie na potrzeby tego tekstu):

1. Załóżmy, że masz 100 PLN na koncie oszczędnościowym oprocentowanym na 2 proc. rocznie. Ile miałbyś/miałabyś pieniędzy za 5 lat, jeśli zostawiłbyś/zostawiłabyś te pieniądze na tak oprocentowanym koncie?”

  • więcej niż 102 PLN
  • dokładnie 102 PLN
  • mniej niż 102 PLN
  • nie wiem

2. Wyobraź sobie, że Twoje konto oszczędnościowe w banku jest oprocentowane na 1 proc. rocznie, a inflacja wynosi 2 proc. rocznie. Po roku za pieniądze zgromadzone na tym koncie oszczędnościowym, mógłbyś kupić:

  • mniej niż w tej chwili
  • dokładnie tyle samo, co w tej chwili
  • więcej niż w tej chwili
  • nie wiem

3. Czy uważasz, że poniższe zdanie jest prawdą czy fałszem? Kupno akcji jednej firmy zwykle zapewnia bezpieczniejszy zysk niż kupno akcji wielu różnych firm

  • prawda
  • fałsz
  • nie wiem

Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Michał Wielechowski z PIE wskazał, iż dla respondentów najłatwiejsze było pytanie pierwsze dotyczące zysku z konta oprocentowanego na 2 proc., a najtrudniejsze trzecie związane z dywersyfikacją ryzyka.

Odsetek respondentów, którzy nie potrafili wskazać poprawnej odpowiedzi na poszczególne pytania wynosił odpowiednio: 16 proc. w przypadku pierwszego pytania, 26 proc. w przypadku drugiego pytania i 33 proc. w przypadku trzeciego pytania.

– Poprawnie na wszystkie trzy pytania odpowiedziało 51 proc. badanych. Świadczy to o ich wysokim stopniu zrozumienia zagadnień finansowych. Natomiast 6 proc. ankietowanych nie udzieliło ani jednej dobrej odpowiedzi, co może świadczyć o braku podstawowej wiedzy finansowej – wskazuje Wielechowski.

Jednej błędnej odpowiedzi udzieliło zaś 28 proc. ankietowanych, a dwa błędy popełniło 14 proc. respondentów.

Wartym podkreślenia jest, iż wynik ten wypada relatywnie dobrze na tle międzynarodowym. Plasuje on bowiem Polskę w ścisłej czołówce tuż za Niemcami (53 proc. poprawnych odpowiedzi na trzy pytania).

– Trzeba jednak zauważyć, że dane dla pozostałych państw są dość stare (lata 2009-2014), dlatego należy patrzeć na nie z pewnym z dystansem. W tym czasie wyniki dla poszczególnych państw mogły ulec zmianie między innymi za sprawą coraz powszechniejszej edukacji ekonomicznej czy kryzysów ekonomicznych – przyznaje Wielechowski.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE, wydanie 36/2023
Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również