Polacy w Dolinie Krzemowej – sukcesy naszych rodaków

0
Silicon Valley

W Dolinie Krzemowej przebywa obecnie około 30 tysięcy Polaków. Większość oczywiście pracuje dla największych światowych firm, ale niektórym udało się osiągnąć sukces i rozkręcić własny skuteczny biznes w technologicznej kolebce świata. Kim są i czym się zajmują? Poniżej zostaną przedstawione ich historie. Na początek:

Sylwia Górajek

Sylwia Górajek przeprowadziła się do Doliny Krzemowej w 2012 roku. Cztery lata później rozkręciła własny biznes, który szybko zdobył popularność. Jaki? Internetowe talk show – Valley Talks. Przeprowadza w nim wywiady z udziałem najciekawszych osób z branży startupowej, wschodzących gwiazd Silicon Valley. Do rozmowy zapraszani są przedsiębiorcy z różnych dziedzin, nie tylko IT. Jednym z gości był prawnik Facebooka, który opowiedział o konflikcie Marka Zuckerberga ze współzałożycielem portalu, Eduardo Saverinem. Najbardziej kontrowersyjnym rozmówcą była z kolei Julie Cordray, która stworzyła aplikację Peeple służącą do oceniania i komentowania innych ludzi. Oprócz własnego programu, Sylwia Górecka założyła własną firmę producencką Denim Video, która tworzy dla młodych spółek filmy wideo wykorzystywane głównie w celach promocyjnych. Dodatkowo prowadzi ona bloga, na którym dokumentuje swoje życie w Dolinie Krzemowej.

Jakub Krzych

Silicon ValleyJakub Krzych, dzięki wsparciu amerykańskiego akceleratora, założył w 2013 roku spółkę Estimote. W kolejnych latach startup pozyskał w Dolinie Krzemowej ponad 13 milionów dolarów dofinansowania. To pierwszy projekt na świecie, który zaproponował kompletny pomysł na zagospodarowanie innowacji beacon. Służy ona do określenia precyzyjnej lokalizacji w pomieszczeniu za pośrednictwem smartfona. Ambicją Estimote jest kompletne zrewolucjonizowanie handlu detalicznego. Niewielkie czujniki umieszczone przy towarach w sklepach mają wysyłać użytkownikom powiadomienia na ich urządzenia mobilne informacje o przecenach oraz gdzie dokładnie można dany produkt znaleźć. Dodatkowo tworzą profile konsumenckie klientów, uczą się ich przyzwyczajeń i gromadzą spostrzeżenia co najdłużej przykuwa ich uwagę na sklepowych półkach.

Michał Wroczyński

Michał Wroczyński to lekarz, terapeuta, kognitywista i futurolog. Od ponad piętnastu lat tworzy on systemy sztucznej inteligencji oraz rozumienia języka naturalnego. Sukces w Dolinie Krzemowej osiągnął zakładając firmę Samurai Labs. Opracowała ona pierwszą skuteczną, potwierdzoną naukowo metodę wykrywania i zapobiegania przemocy w sieci, której celem jest ochrona dzieci w internecie. W USA problem cybernękania jest bardzo poważny. Aby jej przeciwdziałać Samurai Labs wykorzystuje technologię będącą połączeniem uczenia maszynowego (Machine Learning) z wnioskowaniem w oparciu o język oraz wiedzę ekspertów badających przemoc internetową. To nowatorskie podejście wpisujące się w trzecią falę sztucznej inteligencji. Badania wykazały, że skuteczność wykrywania przemocy przez Samurai Labs wynosi ponad 84%. Projekt cieszy się dużą popularnością nie tylko w Silicon Valley, zainwestował w niego nawet sam Robert Lewandowski, otrzymała też liczne granty na rozwój, w tym finansowane przez Unię Europejską.

Grzegorz Pietruszyński

Grzegorz Pietruszyński założył w 2014 startup Growbots. Na początku następnego roku projekt dostał się do akceleratora 500 Startup. Obecnie Growbots to jedna z najlepszych firm na świecie zajmująca się automatyzacją sprzedaży. Ponad 85% jej klientów pochodzi z USA, a dotychczas pozyskała ona 4,2 miliona dolarów finansowania od inwestorów i aniołów biznesu. Jej dalekosiężnym celem jest debiut na giełdzie NYSE.

Marcin Treder

Marcin Treder w 2010 roku założył UXPin, firmę wytwarzającą oprogramowanie służące do tworzenia interaktywnych makiet i prototypów aplikacji oraz stron internetowych. Dwa lata później, aby umożliwić dalszy jego rozwój, przeniósł się do Doliny Krzemowej i ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Obecnie osiąga ona kilka milionów dolarów rocznego przychodu i pozyskała już ponad 7,6 milionów USD finansowania. Zaletą wyróżniającą oprogramowanie UXPin jest znaczące ułatwianie całego procesu pracy designera. Obsługa narzędzia jest bardzo intuicyjna, a do dyspozycji mamy ponad 900 gotowych szablonów i wzorów, które szybko przekształcają koncepcję twórcy w prototyp. Doceniły to tak uznane marki, jak Microsoft, Sony, Adidas czy NBC, które korzystają z niego na co dzień.

Marcin Strzałkowski

Marcin Strzałkowski to założyciel spółki InteliWise zajmującej się dostarczaniem Chatbotów, Voicebotów, helpdesków, live chatów czy awatarów swoim klientom. Firma posiada własny patent w Stanach Zjednoczonych. Jej oprogramowanie opiera się na chmurze i technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP). Do Doliny Krzemowej zawitała już w 2008 roku i szybko nawiązała współpracę z gigantem telekomunikacyjno-mediowym Comcast. Strategia spółki polega na tym, aby oferowane przez nią rozwiązania były proste w instalacji i obsłudze, skuteczne oraz tanie. Ciągle się ona rozwija i wprowadza na rynek kolejne narzędzia usprawniające obsługę klienta opartą na sztucznej inteligencji. Dodatkowo, w Polsce spółka jest notowana na warszawskim rynku NewConnect.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments