Polacy nie odkładają na przyszłość! Co trzeci z nas nie ma żadnych oszczędności

lokaty

Fundusze SuperfundPolska gospodarka, podobnie jak niemal wszystkie na świecie, wychodzi z kryzysu pokiereszowana. Wygląda jednak na to, że na tle wielu innych państw poradziliśmy sobie stosunkowo nieźle, choć recesji nie udało się uniknąć. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość bo aż 80 proc. Polaków ocenia stan swoich portfeli dobrze bądź bardzo dobrze. Co warte podkreślenia, aż 73 proc. przyznaje, iż sytuacja finansowa nie uległa zmianie, bądź poprawiła się w stosunku do tej sprzed roku.

Polacy pozytywnie oceniają swoją sytuację finansową

W momencie wybuchu pandemii w marcu ubiegłego roku mało kto przewidywał, że kryzys ten będzie aż tak rozległy i jego skutki będą odczuwalne na tak wielu płaszczyznach. Z pandemii wychodzimy mocno poobijani, choć dane pokazują, że polska gospodarka jak na razie radzi sobie całkiem nieźle na tle wielu innych krajów, także europejskich.

Jak jednak wygląda sytuacja finansowa Polaków w tym przełomowym momencie? Z najnowszego badania Santander Consumer Banku wynika, że jest całkiem niezła. Polacy, mimo recesji i problemów zdrowotnych wywołanych pandemią i jej skutkami, w swojej ocenie pod kątem finansowym radzą sobie dobrze.

Zdecydowana większość bo aż 80 proc. pozytywnie ocenia stan swoich portfeli (w tym 7,7 proc. wręcz bardzo dobrze). Ocen negatywnych jest zaledwie 14 proc. (z czego niespełna 5 proc. ocenia sytuację jako bardzo złą).

Źródło: Santander Consumer Bank

Ten optymistyczny obraz może zaskakiwać, jednak bardzo podobne wnioski można wysnuć z innych badań, np. tych przeprowadzonych przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego, które pokazują, że aż 61 proc. gospodarstw domowych nie odczuwa negatywnych efektów pandemii, jeśli chodzi o swoje finanse.

Najbardziej optymistycznie swoje budżety domowe oceniają osoby w wieku 18-29 lat. Z kolei seniorzy powyżej 70 roku życia najczęściej wskazywali, że ich sytuacja jest bardzo zła.

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że zważywszy, na fakt, iż są oni już emerytami, a co za tym idzie, niezależnie od pandemii otrzymują stałą, regularną emeryturę, można wnioskować, że tak negatywna ocena, akurat w ich przypadku nie jest konsekwencją pandemii, ale ogólnie zbyt niskich świadczeń emerytalnych.

Z kolei najmłodsze pokolenie jest w tym względzie bardziej optymistyczne, a wydawałoby się, że to właśnie najmłodsi są w największym stopniu dotknięci obostrzeniami. W końcu to raczej młodzi częściej pracują w branżach takich jak gastronomia, rozrywka czy turystyka, które w największym stopniu odczuły skutki pandemii.

Pandemia nie wpłynęła znacząco na sytuację finansową Polaków

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kolejne dane pokazują jednoznacznie, iż pandemia nie zmieniła wcale znacząco ogólnej sytuacji finansowej Polaków. Zapytani w badaniu Santander Consumer Banku o to, czy sytuacja ich budżetów domowych różni się od tej sprzed roku, połowa ankietowanych (50 proc.) zadeklarowała, że pozostaje ona bez zmian, co samo w sobie, mając na uwadze skalę kryzysu, można uznać za spory sukces.

Tymczasem obraz wyłaniający się z badania jest nawet bardziej optymistyczny – niemal co czwarty badany stwierdził, że jego sytuacja finansowa się poprawiła (z czego dla 1,6 proc. polepszyła się ona w sposób znaczący).

Źródło: Santander Consumer Bank

– Oczywiście pandemia nie wpłynęła na wszystkich w takim samym stopniu. Zarówno część przedsiębiorców, jak i zatrudniani przez nich pracownicy, przeżywali realne dramaty – część osób straciła pracę, a biznesy bankrutowały – wskazują autorzy badania dodając, że pogorszenie swojej sytuacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowała jedna czwarta Polaków, z czego niemal 8 proc. wskazało, że było ono znaczące

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności

Badanie Santander Consumer Banku ukazało również, że co trzeci Polak nie posiada żadnych oszczędności, a spośród tych, którzy jakieś pieniądze odłożyli, największa grupa ma w zapasie jedynie kwoty rzędu jednej, dwóch lub maksymalnie trzech swoich pensji. Takich, którzy mogą się pochwalić większą poduszką finansową jest stosunkowo niewielu.

Źródło: Santander Consumer Bank

Widać zatem wyraźnie, że choć na koniec lutego Polacy zgromadzili na depozytach bieżących ponad 814 mln zł, co oznacza kwotę wyższą o 31,5 proc. niż przed rokiem, to zdecydowana większość Polaków nie może czuć się komfortowo, jeśli chodzi o swoje bieżące bezpieczeństwo finansowe, szczególnie w obliczu recesji i potencjalnych dalszych, negatywnych skutków pandemii.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments