Polacy nie chcą zakazu rejestracji aut spalinowych

Udostępnij

Zgodnie z badaniem Santander Consumer Multirent „E-rewolucja w świecie motoryzacji” ponad połowa polskich kierowców źle ocenia zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku, wprowadzony przez unijne rozporządzenie.

Dla blisko połowy ankietowanych największym wyzwaniem w zastąpieniu aut spalinowych samochodami elektrycznymi jest cena tych drugich.

Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych nie podoba się polskim kierowcom Grafika prezentująca proces zakupu samochodu

W przeprowadzonym w sierpniu przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych badaniu na zlecenie Santander Consumer Multirent pod tytułem „E-rewolucja w świecie motoryzacji” dotyczącym zakazu rejestracji aut spalinowych od 2035 roku w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „w ogóle nie podoba im się ten pomysł”, a 5 – „bardzo przypadł im on do gustu”, 44% ankietowanych wskazało ocenę “1”, a 14% – ocenę “2”.

Z kolei 9% kierowców oceniło ten pomysł na „5”, a 8% – na „4”. Cytowany w raporcie Rafał Biegański z Santander Consumer Multirent wskazał, że w grupie, która oceniła zakaz na „1” znalazło się 50% mężczyzn i 38% kobiet. Ekspert dodał, że najczęściej odpowiadali tak mieszkańcy wsi i małych miast do 50 tysięcy mieszkańców.

Co ciekawe, na “nie” dla zakazu są zarówno osoby o najniższych dochodach do 1999 złotych netto, jak i najwyższych, od 7500 PLN na rękę w górę. W obu przypadkach odsetek ankietowanych wskazujących tę odpowiedź wyniósł powyżej 40%.

Jakie są największe wyzwania w zastąpieniu aut spalinowych elektrycznymi?

Zgodnie z raportem „E-rewolucja w świecie motoryzacji”, blisko połowa ankietowanych (49%) za największe wyzwanie w zastąpieniu aut spalinowych w pełni elektrycznymi uważa wysokie koszty zakupu samochodu elektrycznego. Wśród innych trudności wymieniono zaś:

  • Niewystarczającą liczbę ładowarek – 42% wskazań
  • Wysokie ceny prądu – 40% wskazań
  • Krótki zasięg auta elektrycznego na jednym ładowaniu – 40% wskazań
  • Długi czas ładowania – 36% wskazań
  • Problem z utylizacją zużytych baterii – 31% wskazań
  • Przestarzałą sieć energetyczną – 14% wskazań Słoik z pieniędzmi obok ładującego się samochodu elektrycznego

Rafał Biegański wskazał jednak, że mimo świadomości tych wyzwań, co czwarty kierowca rozważałby obecnie zakup samochodu elektrycznego. Pod pojęciem „rozważania” należy rozumieć osoby, które dziś nie wykluczają definitywnie zakupu takiego pojazdu.

Polska złożyła skargę do TSUE w sprawie zakazu rejestracji aut spalinowych

Warto przypomnieć, że w marcu Rada Unii Europejskiej przyjęła regulacje, które określają bardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zakłada ona 100% redukcji emisji CO2 w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku.

W praktyce, regulacja ta zakazuje rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. W lipcu Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa informowała, że Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tego zakazu.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również