Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że firmy pożyczkowe w styczniu udzieliły łącznie 1,115 miliona nowych pożyczek o wartości 1,567 miliarda złotych.
Oznacza to, że w ujęciu wartościowym udzielono pożyczek pozabankowych na kwotę wyższą o 101,4% niż w styczniu 2023 roku, natomiast w ujęciu liczbowym liczba pożyczek wzrosła o 233,8%.
Polacy zaciągają pożyczki celowe na coraz niższe kwoty
Średnia wartość udzielonej w styczniu 2024 roku pożyczki celowej wyniosła 761 złotych. Co ciekawe, kwota ta jest o 78,7% niższa od średniej wartości pożyczki celowej udzielonej w styczniu ubiegłego roku.
Natomiast średnia wartość nowo udzielonej w styczniu bieżącego roku pożyczki gotówkowej wyniosła 2620 złotych i była o 5,6% wyższa od średniej wartości pożyczki gotówkowej udzielonej w styczniu 2023.
W styczniowej sprzedaży pożyczek pozabankowych w ujęciu liczbowym 58,9% stanowiły pożyczki celowe, 40% – pożyczki gotówkowe, zaś 1,1% – karty i limity pożyczkowe. W ujęciu wartościowym pożyczki celowe stanowiły jednak tylko 29%. 67,8% łącznej kwoty należało natomiast do pożyczek gotówkowych, a 3,2% – do kart i limitów pożyczkowych.
Eksperci zaznaczają, że odmienna struktura liczbowa i wartościowa pokazuje główną cechę polskiego rynku pożyczek pozabankowych. Pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, zaś pożyczki gotówkowe na wyższe, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku kredytów ratalnych i kredytów gotówkowych.
W styczniu 2024 roku w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, dynamika pożyczek gotówkowych w ujęciu liczbowym wynosiła 49,5%, a w wartościowym – aż 60,4%.
Rosnąca popularność płatności odroczonych główną przyczyną rozwoju rynku pożyczek pozabankowych
Kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej, Sławomir Nosal uważa, że “tak znaczący wzrost liczby udzielonych pożyczek pozabankowych wynika w dużej mierze z pożyczek udzielonych na zakupy w Internecie, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat”.
Według kierownika Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej “to efekt upowszechnienia się metody odroczonej płatności zwanej w sklepach internetowych jako Kup teraz, zapłać później i przekształcenia takich zobowiązań w tak zwane pożyczki celowe, czyli pożyczki na zakup towarów i usług. Obecnie są one bardzo popularne”.
Sławomir Nosal wyjaśnił, że płatności odroczone “w styczniu stanowiły prawie 60% liczby wszystkich udzielonych pożyczek. Jest ich dużo, natomiast są one udzielane na stosunkowo niskie kwoty. Wartość pożyczki celowej jest o ponad 70% niższa niż średnia wartość pożyczki gotówkowej. Wynika to z tego, że najczęściej tego typu pożyczki celowe finansują zakupy w Internecie na niskie kwoty”.