Polacy boją się o pracę

Udostępnij

Randstad zapytał 35 tysięcy pracowników o wpływ kryzysu finansowego na ich zatrudnienie. Utraty pracy boi się aż prawie co trzeci Polak. Co jeszcze wynika z badania?

Polacy boją się, że stracą pracę

Badanie Randstad Workmonitor objęło aż 35 tys. pracowników w 34 krajach Europy, obu Ameryk oraz regionu Azji i Pacyfiku. Gloablnie 52 proc. pracowników boi się, że kryzys gospodarczy negatywnie odbije się na stabilności ich zatrudnienia.

„Polacy mają takie obawy nieco częściej – przyznaje się do nich ponad 55 proc. badanych” – napisali autorzy badania. Całkowitej utraty pracy obawia się zaś 32 proc. pracowników z Polski.

Boimy się o pracę, ale mamy też swoje rządania

Co jednak ciekawe, pracownicy nadal mają wobec pracodawców sprecyzowane oczekiwania. Może to sugerować, że obecny kryzys nie uderzył w gospodarkę tak silnie, jak można się było obawiać.

80 proc. Polaków i 83 proc. respondentów na całym świecie wskazuje na to, że ważne jest dla nich oferowanie elastycznych godzin pracy. Do tego zależy im na utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym i czasem prywatnym. 57 proc. Polaków nie zawaha się z kolei odrzucić oferty pracy, jeżeli poczują, że ta źle odbije się na ich prywatnym czasie. W skali całego świata tak na sprawę zatrudnienia patrzy aż 61 proc.

Z kolei na pytanie, czy pracodawca pomaga sprostać zwiększonym kosztom utrzymania, jakie są efektem wysokiej inflacji, twierdząco odpowiedziało 49 proc. wszystkich uczestników badania W Polsce niewiele mniej, bo 47 proc. Najbardziej oczekiwanymi działaniami są: przyznawanie premii, zapewnienie podwyżek oraz dofinansowania do kosztów związanych z pracą zdalną lub dojazdami.

54 Polaków chce dostawać od firm premię inflacyjną. Pragnie tego aż 41 proc. ankietowanych w ujęciu globalnym. Do tego dochodzi podwyżka płacy poza regularnym corocznym przeglądem wynagrodzeń w firmie (46 proc. w Polsce i 39 proc. na całym globie).

„Przewagę konkurencyjną w walce o nowe talenty i zatrzymanie najlepszych specjalistów będą miały te organizacje, które proponują stabilne zatrudnienie, partycypują w ponoszeniu zwiększonych kosztów utrzymania, oferując premie oraz podwyżki” – dodaje Ewa Wawszczak z Randstad Polska.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również