To działo się w mijającym tygodniu na Wall Street

0
jak zacząć grać na giełdzie

Po wielu tygodniach lekkiej Hossy na amerykańskim rynku przyszedł czas na korektę. Wszystkie trzy podstawowe indeksy na Wall Street – S&P 500, NASDAQ 100 oraz Dow Jones Industrial Average swoje historyczne maksima osiągnęły podczas azjatyckiej sesji we wtorek. Spadek w kolejne dni nie okazał się jednak szczególnie dotkliwy. Wydaje się więc, że rynek szybko może wrócić do swoich rekordowych poziomów.

Kto odpowiadał za obniżkę w ostatnich dniach? W pierwszej kolejności Tesla (-4%), Apple (-3,9%) oraz Walmart (-4%). Z drugiej strony bardzo dobrze radziły sobie akcje gigantów z sektora finansowego, konkretnie JPMorgan Chase (6,7%) oraz Bank of America (5,4%), to w największej mierze one odpowiadają za fakt, że zasięg korekty na ten moment nie jest zbyt szeroki.

Które spółki okazały się największymi wygranymi i przegranymi tego tygodnia? Jakie istotne dla swoich branż firmy publikują raporty finansowe w następnych dniach? Zapraszamy do podsumowania tygodnia na amerykańskiej giełdzie.

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Bezdyskusyjnie nie był to udany tydzień dla spółki Walmart. W czwartek największa sieć supermarketów w USA podała swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał ubiegłego roku. Choć dochód spółki przewyższył prognozy, to zyski były wyraźnie gorsze. Konkretnie zysk na akcję spółki wyniósł w ostatnim kwartale 1,39 USD, podczas gdy dochód sytuował się na poziomie 152,1 miliarda dolarów. Eksperci oczekiwali jednak, iż zysk wyniesie 1,51 USD na akcję, przy dochodzie o wartości 147,98 miliarda dolarów.

Rynek nie zareagował entuzjastycznie na tę publikację. Po ogłoszeniu wyników kurs akcji spadł z okolic 147 USD do 139 USD. Tygodniowa cena zamknięcia okazała się jeszcze odrobinę niższa. Wyniosła 138,34 USD.

wykres Walmart

To był także wyjątkowo kiepski tydzień dla Apple. Największa pod względem kapitalizacji spółka notowana na Wall Street doświadczyła dotkliwej obniżki. Co ją wywołało? Otóż w tym tygodniu Berkshire Hathaway zaktualizowało swoje portfolio o transakcje z grudnia ubiegłego roku. Okazało się, że holding Warrena Buffetta w ostatnim kwartale 2020 sprzedał 57 milionów akcji Apple wartych około 7,4 miliarda dolarów, co stanowiło około 6% posiadanych przez niego akcji tej firmy.

Rynek mocno zmartwił się tą informacją i błyskawicznie pojawiła się panika. W konsekwencji cena akcji spadła z okolic 136 USD do okolic poziomu 129,90 USD, przy których kurs akcji zamknął bieżący, nieudany tydzień.

wykres Apple

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Zdecydowanie największym wygranym tego tygodnia jest spółka Socket Mobile zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla czytników kodów kreskowych oraz samych urządzeń tego typu. We wtorek przed startem amerykańskiej sesji spółka ogłosiła, że ich nowe urządzenie DuraSled umożliwia profesjonalne skanowanie kodów kreskowych za pomocą wszystkich modeli smartfonów Apple iPhone 12. To pierwsze na świecie rozwiązanie pozwalające na wykorzystywanie najnowszych iPhone’ów na poziomie korporacyjnym do skanowania kodów kreskowych.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Ta informacja wywołała u inwestorów prawdziwą euforię. W drugim tygodniu lutego cena akcji oscylowała w okolicy 3,20 USD. W tym otworzyła się po kursie 10,19 USD, a w następnych godzinach wzrosłą nawet do 35 USD. Ostatecznie miała miejsce jednak wyraźna korekta i tygodniowa cena zamknięcia wyniosła 12,22 USD za akcję. To i tak oznacza tygodniowy wzrost w wysokości 278%.

wykres Socket Mobile

 

Na drugim biegunie znalazło się GTT Communications. To międzynarodowa firma telekomunikacyjna, będąca także stosunkowo dużym dostawcą internetu w Stanach Zjednoczonych. Już od ostatniego tygodnia stycznia spółka znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym. Sprawy jednak zaczęły przyjmować niezwykle poważny obrót w czwartek, kiedy to pojawiły się pogłoski, że spółka rozważa ogłoszenie upadłości, aby zredukować ciążący na niej dług.

W konsekwencji, podczas czwartkowej sesji kurs akcji spadł z okolic 3,9 USD do 2,8 USD. W piątek obniżka była kontynuowana, tygodniowa cena zamknięcia wyniosła zaledwie 2,39 USD. Oznacza to, iż spółka GTT Communications zanotowała tygodniowy spadek w wysokości 46%.

wykres GTT Communications

 

Co nas czeka w następnym tygodniu, czyli raporty finansowe spółek

  • W poniedziałek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za II kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje informatyczna spółka z zakresu cyberbezpieczeństwa Palo Alto Networks. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,43 USD na akcję.
  • We wtorek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje wielka amerykańska sieć hipermarketów budowlanych Home Depot. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 2,6 USD na akcję.
  • W środę po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje największy na świecie producent kart graficznych – Nvidia. Oczekuje się, iż spółka wykaże zysk netto w wysokości 2,8 USD na akcję.
  • W czwartek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje gigant branży IT zajmujący się rozwiązaniami opartymi o oprogramowania w chmurze – Salesforce. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,75 USD na akcję.
  • W piątek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje spółka energetyczna Public Service Enterprise Group. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,64 USD na akcję.

Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments