Podsumowanie Kredytu 2%! Czy rząd ma powód do dumy? Co z kredytem 0%?

Udostępnij

W najnowszym odcinku programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate prezentuje najświeższe informacje funkcjonowania programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Banki udzieliły już niemal 28 tys. „Bezpiecznych kredytów 2 proc.”

Wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka poinformowała, że w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent” według stanu na 26 października podpisano 27 696 umów. Co istotne, w ciągu tygodnia liczba umów wzrosła o 3410. Liczba wniosków wyniosła zaś 62 929 i wzrosła w ciągu tygodnia o 2730.

Buda: Pieniędzy na „Bezpieczny kredyt” wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ocenił, że “jeżeli założy się, że kredyt 0 proc. proponowany przez Koalicję Obywatelską miałby wejść w życie od 1 marca 2024 roku, to środków na „Bezpieczny kredyt 2 procent” wystarczy do końca lutego”. Minister Buda dodał, że “obecnie wykorzystana jest około połowa środków na ten cel”.

Waldemar Buda stwierdził przy tym, że jeżeli ktoś uważa, że kredyt 0 procent, który proponuje Koalicja Obywatelska, „pobudzi rynek, ułatwi dostęp młodym osobom do mieszkań – niech go wprowadzi”.

Minister Rozwoju i Technologii zaznaczył ponadto, że „podniesie rękę” za tym rozwiązaniem. Jego zdaniem kredyt 0 procent powinien wejść w życie od 1 marca 2024 roku. Przyznał on także, iż przyrost wniosków o “Bezpieczny kredytu 2 procent” jest „stosunkowo mniejszy” niż było to na początku.

Szef resortu rozwoju zapewnił również, że środków z pewnością wystarczy do momentu wprowadzenia kredytu 0 procent, gdyż “dzisiaj mamy wykorzystane z 947 milionów złotych około 500 milionów złotych, więc około połowa środków została wykorzystana w tym instrumencie”.

Co ciekawe, zdaniem Waldemara Budy, „kluczową sytuacją” jaka miała wpływ na wzrost cen mieszkań był odpływ ponad 110 tysięcy pracowników z Ukrainy w połowie 2022 roku, co spowodowało istotny wzrost kosztów pracy w budownictwie.

“Bezpieczny kredyt 2 proc.” z nowym wskaźnikiem. Kredytobiorcy mogą nie być zadowoleni.

3 listopada 2023 r. na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego opublikowano wyczekiwany przez rynek kredytów hipotecznych komunikat.

Plik o nazwie „Informacja o wysokości wskaźnika średniej kwartalnej stopy procentowej dla bezpiecznego kredytu 2% obowiązującego od 10.11.2023 r.” zawiera wskazanie współczynnika, który stosowany będzie do wyliczania dopłat do rat w najbliższym czasie. Data wynika z terminów przewidzianych w ustawie – nowa wartość działać ma bowiem od siódmego dnia od dnia ogłoszenia.

Do tej pory stawka wynosiła 7,14%. W pierwszym okresie działania schematu wyznaczono ją w wyjątkowy sposób – na bazie odczytu stawki WIRON z końcówki czerwca. W kolejnych okresach zasada jest inna.

Aktualizacje opierają się na danych przekazywanych do Banku Gospodarstwa Krajowego przez banki kredytujące, czyli instytucje, które zawarły w BGK umowę o udzielanie kredytów hipotecznych z dopłatami.

Ustawa narzuciła bankom obowiązek przesyłania do BGK co kwartał kilku istotnych zestawów informacji. Po pierwsze, muszą one podać łączną kwotę kredytów innych niż „Bezpieczny kredyt 2 procent”, opartych na okresowo stałym oprocentowaniu i przeznaczonych na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Po drugie, przesyłają informację o średniej ważonej oprocentowania tych kredytów, gdzie wagą jest kwota. Kredytodawcy mają na to czas do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale.

Jak wylicza się wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej dla Kredytu 2%?

BGK wylicza wskaźnik jako “iloczyn współczynnika 0,9 i średniej ważonej stopy oprocentowania nowo udzielonych kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą procentową innych niż 'Bezpieczny kredyt 2%’, obliczonej na podstawie przekazywanej do BGK informacji banków kredytujących, gdzie wagą jest łączna kwota tych kredytów”.

W uproszczeniu wskaźnik odzwierciedla oprocentowanie udzielonych w poprzednim kwartale „zwykłych” kredytów hipotecznych w bankach mających umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Wskaźnik ten publikowany jest w ciągu 45 dni po upływie kwartału, obowiązuje natomiast od siódmego dnia od dnia ogłoszenia. W listopadzie termin publikacji wskaźnika nie zbiegł się z ostatnim możliwym ustawowo terminem, wypadł nieco wcześniej.

Ile wyniesie nowy wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej dla Kredytu 2%?

W praktyce, od 10 listopada wskaźnik „Bezpiecznego kredytu 2 procent” wyniesie 7,02 proc., będzie zatem o 0,12 punktu procentowego. niższy niż do tej pory. Im niższy jest wskaźnik, tym niższa jest dopłata do raty. Wynika to ze wzoru zamieszczonego w ustawie.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Warto jednak podkreślić kilka kwestii. Po pierwsze, nowy wskaźnik nie dotyczy już udzielonych kredytów. W ich przypadku poprzednie warunki obowiązują przez pierwszy, wynoszący 5 lat okres spłaty liczący, gdzie stała jest zarówno wysokość oprocentowania, jak i wysokość parametru wyznaczającego dopłaty.

Po drugie, dla kredytobiorców, którzy dopiero będą starać się o finansowanie, kluczowe znaczenie ma jeszcze jeden element odpowiedzialny za koszt, nie tylko dopłata. Jest nim oprocentowanie kredytu, którego udzieli im bank.

Oznacza to, że raty kredytu z wysokim oprocentowaniem i wysokimi dopłatami mogą być podobne jak przy kredycie z niskim oprocentowaniem i niskimi dopłatami. Co ciekawe, do tej pory większość banków oferujących „Bezpieczny kredyt 2%” sięgnęła po pewien trik – ustaliły one oprocentowanie na poziomie równym wskaźnikowi.

To oznacza, że efektywnie oprocentowanie w okresie otrzymywania dopłat wynosi 2 procent. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ponownie banki dopasowały oprocentowanie do stawki wskaźnika. O tym, czy taki ruch rzeczywiście będzie miał miejsce, dowiemy się już za kilka dni.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również