Podróże kamperem – ile to kosztuje i gdzie się opłaca?

0
podróże kamperem

Pandemia COVID-19 zmieniła nasz świat nie do poznania. Jesteśmy świadkami wydarzeń, które w ogromnym stopniu wpłynęły na większość aspektów naszego życia. Jednym z nich jest podróżowanie. Osoby, dla których wielką pasją jest zwiedzanie, odkrywanie i przemierzanie coraz to nowych miejsc znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Pandemia koronawirusa całkowicie wykluczyła środki zbiorowego podróżowania, jak i prawie doszczętnie wyeliminowała z gry obiekty turystyczne, noclegownie, hotele, hostele czy kwatery. W jaki zatem sposób można obecnie bezpiecznie podróżować?

Rozwiązaniem tych problemów jest kamper. Przemieszczamy się własnym pojazdem, sami sobie gotujemy i śpimy we własnym łóżku, a mimo to bez kłopotów się przemieszczamy. Ponadto, podróżujemy tam gdzie chcemy, a nie tam, gdzie zawiezie nas autobus czy pociąg, i nie ryzykujemy przy tym kontaktami z innymi ludźmi, którzy mogą nas zarazić. Dodatkowo, możemy zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujemy na wyprawę – miejsca jest pod dostatkiem. Nic więc dziwnego, że kamper jednoznacznie kojarzy nam się z wolnością, niezależnością i swobodą.

Jakie są wady i zalety podróżowania z pomocą tego pojazdu? Ile średnio kosztują kampery? Ile płaci się za kempingi i jakie jeszcze koszty takiej wycieczki się z reguły ponosi? Gdzie można wybrać się kamperem, zarówno w Polsce, jak i w Europie? Czy podróże kamperem są opłacalne i stanowią kuszącą alternatywę dla tradycyjnej turystyki indywidualnej? Na te pytania, odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.

Moda na podróżowanie kamperem

Podróżowanie kamperem staje się szalenie atrakcyjne dla coraz większej liczby osób. Dane wykazują, iż w ubiegłe wakacje na terenie Unii Europejskiej miał miejsce wzrost rejestracji tych pojazdów o 29% w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Wpływ na to ma oczywiście w największym stopniu pandemia koronawirusa, która dotkliwie ograniczyłą możliwości zbiorowego podróżowania.

Jakie są podstawowe cele podróży kamperem? Jest nimi poznawanie nowych miejsc, zwiedzanie i odpoczynek. Podróżowanie kamperem jest także powszechnie nazywane caravaningiem. Z tym pojęciem z kolei związane jest określenie “caravaningowiec”, czyli osoba podróżująca kamperem (w pojedynkę lub z rodziną). Obecnie, oprócz wakacyjnej turystyki caravaningowej, podróże kamperem stały się także sposobem na życie. Wiele osób uprawia caravaning przez cały rok, mieszkając w swoich kamperach i podróżując z miejsca na miejsce. Łączą w ten sposób wypoczynek i zwiedzanie z pracą zdalną.

Podróże kamperem – co jeszcze należy wiedzieć?

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogą w większości przypadków prowadzić samochód z przyczepą lub kamper. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której waga wspólna pojazdu i przyczepy przekracza 3,5 tony – wtedy wymagana jest kategoria B+E.

Coraz powszechniejszą praktyką jest jednak zdawanie dodatkowego egzaminu praktycznego w ośrodku egzaminacyjnym na kategorię B z rozszerzeniem (kodem) 96, dzięki któremu możemy prowadzić zespoły pojazdów do 4250 kilogramów. B96 całkowicie wystarczy, by móc prowadzić ciężki samochód kempingowy czy samochód z przyczepą.

Na rynku dostępnych jest jednak wiele kamperów, których waga nie przekracza 3,5 tony, caravaningiem bez problemu mogą więc zainteresować się osoby, które nie posiadają specjalnych uprawnień.

Podróże kamperem – zalety

Po pierwsze – wolność. Kamper praktycznie w żaden sposób nas nie ogranicza, daje nam pełną możliwość wyboru trasy, celu, drogi dojazdu. Możemy ruszyć w tym momencie, w którym mamy ochotę, nie musimy się do nikogo dostosowywać, no może oprócz warunków pogodowych i kwestii dzień/noc.

Po drugie – bezpieczeństwo. Podróżując kamperem unikamy skupisk ludzi, jakimi są zarówno środki transportu publicznego, jak i hotele czy pensjonaty. W miejscach tego typu ryzykujemy wiele niepotrzebnych kontaktów z przypadkowymi osobami, które zwiększają szansę na zakażenie koronawirusem. Kamper całkowicie eliminuje takie zagrożenie.

Po trzecie – mnogość możliwości i niezależność. Kampery przeważnie są zwinne, świetnie sprawdzają się więc jako środek komunikacji w dużych miastach, jak i na kompletnym odludziu. Jeśli tylko mamy takie życzenie, możemy udać się w miejsce dyskretne, gdzie całkowicie odetniemy się od miejskiego zgiełku.

Po czwarte – samowystarczalność. W kamperze jest wszystko, czego potrzeba – lodówka i kuchenka gazowa, ciepła woda, toaleta, prysznic, łóżka do spania, klimatyzacja i ogrzewanie, bagażnik na rowery, zaopatrzenie w jedzenie i picie oraz możliwość zabrania naprawdę dużego bagażu. Systemy przełączania lodówki z prądu na gaz, czy włączania ogrzewania gazowego, jak i ładowania akumulatorów poprzez baterie słoneczne, to rozwiązania, które sprawiają, że kampery są niemal samowystarczalne.

Podróże kamperem – wady

W przypadku wypominania podróżom kamperem wad, musimy pokusić się o podkreślenie roli obowiązków domowych w życiu podróżników. Kamper wymaga troski – należy w nim odkurzać, sprzątać, gotować, zmywać naczynia… Podróże kamperem są więc rozwiązaniem dla osób, które nie zamierzają unikać codziennych obowiązków.

Podróżowanie kamperem jest także fatalnym rozwiązaniem dla osób, które źle znoszą długą jazdę samochodem czy przebywanie w niedużych pomieszczeniach. W kamperze nie ma za dużo przestrzeni, aby zapewnić miejsce do spania, część łóżek trzeba składać w ciągu dnia i rozkładać na noc – kosztem części jadalnej.

Kolejną wadą jest brak możliwości wjazdu do zabytkowych centrów miast. Kampery niestety należy pozostawiać na ich obrzeżach, co gorsza nie można z reguły parkować na zwykłych parkingach – standardowe miejsca postojowe są z reguły dla kamperów za małe, należy więc szukać parkingów lub pól do tego przeznaczonych.

Podróże kamperem – cena kampera

Zacznijmy od kosztów samego kampera.

Minikampery

Najczęściej spotykanym wyborem są minikampery. Takim pojazdem można jeździć nawet na co dzień. To auto bazujące na vanie, a jego charakterystycznym elementem jest unoszony dach – kryje się tam łóżko dla dwóch osób. Drugie łóżko, też dwuosobowe, powstaje po położeniu oparć foteli w drugim rzędzie siedzeń.

Droższe modele mają wbudowane szafki, lodówkę, zlew i kuchenkę. Nie posiadają z reguły toalety ani prysznica, ale w bagażniku jest zawór, do którego podłącza się przewód ze słuchawką i można wziąć zimny prysznic pod chmurką.

Najpopularniejsze minikampery w Europie skonstruowane są na bazie Fiata Ducato. Ceny takich używanych pojazdów zaczynają się już od kwoty 40 tysięcy złotych. Jeśli jednak preferujemy zakup nowego minikampera, musimy być przygotowani na wydatek rozpoczynający się od 170 tysięcy złotych, a kończący na 300 tysiącach PLN. Najpopularniejsi producenci takich pojazdów to: Volkswagen, Mercedes, Ford, Citroen, Westfalia i Randger.

Kampervany

Drugą popularną grupą są kampervany. To pełnoprawny kamper w nadwoziu auta dostawczego. Nowoczesne kampervany mają wiele systemów wspomagających kierowcę. Na pokładzie znajdziemy wielkie łóżko z tyłu (nawet dla 3 osób) i łóżko powstałe po rozłożeniu kanapy. Ponadto, takie auta mają nie tylko kuchnię, ale też toaletę i prysznic z ciepłą wodą.

Ceny nowych kampervanów rozpoczynają się od 190 tysięcy złotych, a kończą na 350 tysiącach PLN. Najpopularniejsi producenci takich pojazdów to: Volkswagen, Globe Traveller, Affinity, Westfalia oraz Weinsberg.

Kampery półintegra i integra

Najdroższe są kampery z grup półintegra oraz integra. Pierwsze to auta częściowo zintegrowane, czyli do podwozia i kabiny auta dostawczego jest “doklejone” kamperowe nadwozie – tylna część jest szersza niż tzw. szoferka, więc w takim kamperze jest więcej miejsca niż w kampervanie.

Z kolei integry to najbardziej zaawansowane pojazdy – ich część kempingowa i szoferka są ze sobą zespolone, więc auto jest szerokie na całej długości, a w jego wnętrzu znajduje się jeszcze więcej miejsca.

Ceny kamperów tych klas rozpoczynają się od ponad 200 tysięcy złotych a kończą nawet na 800 tysiącach PLN. Najpopularniejsi producenci to: Adria, Hymer, Dethleffs, Chausson, Burstner, Sunlight, Fiat, Carthago, Eura Mobil oraz Autostar.

Ceny wypożyczenia kampera

Zakup kampera jest drogi. Taki pojazd można jednak także wypożyczyć i ocenić, czy to rozrywka dla nas. Wypożyczalnie znajdziemy w każdym dużym mieście, ale auto trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

Podstawą do naliczania kosztów wynajęcia auta lub przyczepy jest liczba dni, na którą chcemy wynająć pojazd. Cena za dzień użytkowania zaczyna się od 250 złotych – w przypadku minikamperów, a kończy się – gdy wynajmujemy integrę – nawet na 1000 PLN za dzień. Każdy element “ekstra” – zastawa do spożywania posiłków, pościel czy meble kempingowe są dodatkowo płatne. Kaucja zazwyczaj wynosi minimum 5 tysięcy złotych, ale oczywiście jej wysokość jest uzależniona od wynajmującego.

Należy również pamiętać, że do ceny często zostają doliczone koszty związane z liczbą przejechanych kilometrów (bezpłatny limit zazwyczaj wynosi od 200 do 400 kilometrów, za każdy kolejny dopłaca się minimum złotówkę).

Podróżowanie kamperem – ceny kempingów

Ile natomiast płacimy za zatrzymanie się na kempingu? Najczęściej opłaty naliczane są za samego kampera, liczbę osób w kamperze (im więcej, tym wyższy koszt, za dzieci opłata jest z reguły obniżona). Często dodatkowo naliczana jest opłata za podłączenie do prądu. Wszystkie opłaty oczywiście są dobowe. W Europie ceny kształtują się w granicach od 10 do nawet 60 euro za noc. W Polsce najczęściej wynoszą kilkadziesiąt złotych za dobę.

Wiele kempingów, poza jednostkowymi opłatami, oferuje także możliwość wynajęcia parceli, czyli ogrodzonego, najczęściej żywopłotem, miejsca postojowego. W takim wypadku, poza dobową stawką za parcelę, ponosimy tylko koszt określony dla liczby osób. Zarówno opłata za pojazd, jak i przyłącze prądowe, jest już wkalkulowana. Wysokość stawki za parcelę zależy oczywiście od prestiżu strefy na kempingu i wynosi od 80 do 130 złotych za dobę.

Podróże kamperem po Polsce

Pandemia koronawirusa okazała się dla wielu osób niezwykle atrakcyjną zachętą do wyruszenia w podróże kamperem po Polsce, choćby po to, by odkryć wyjątkowe, niepowtarzalne zakątki naszego kraju.

Za kwintesencję podróżowania kamperem po Polsce uchodzą noclegi “na dziko”. Nie jest to zakazane, ale trzeba każdorazowo sprawdzić, czy nie jest to teren prywatny lub czy nie ma znaków zakazujących parkowania. W większości miejsc parkowanie i nocleg w aucie są legalne, ale biwakowanie już nie. Warto zapytać o zgodę lokalnych mieszkańców – często pozwalają zaparkować choćby na swojej łące.

Jazda kamperem to ciągła przygoda, dlatego często spontanicznie szuka się miejsca postojowego, ale warto podeprzeć się też doświadczeniem innych kierowców kamperów – służą do tego specjalne aplikacje. Najlepsze regiony w Polsce do spania na dziko to Warmia i Mazury, Suwalszczyzna, Podlasie, Beskidy, Sudety oraz wybrzeże Bałtyku.

Gdy jednak chcemy wybrać się w podróż z wykorzystaniem caravaningowej infrastruktury, to w Polsce działa około 300 kempingów, większość tylko od wiosny do jesieni. Kempingi, podobnie jak hotele, są oceniane w skali gwiazdkowej, gdzie jedna gwiazdka oznacza miejsce niskiej klasy, a cztery gwiazdki – wysokiej. Od liczby gwiazdek zależy wielkość miejsca postojowego, a nawet dostępność ciepłej wody w prysznicach.

Listę kempingów można znaleźć na stronie Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Najwięcej kempingów z dobrymi ocenami znajdziemy nad Bałtykiem, zwłaszcza w zachodniej części wybrzeża, którą regularnie odwiedzają zagraniczni turyści. Co roku rośnie liczba udogodnień na najlepszych kempingach, coraz częściej przypominają one hotele – mają baseny, restauracje, SPA i wypożyczalnie rowerów. Największą przewagą kempingów nad spaniem na dziko są jednak prysznice, dostęp do prądu, wody i możliwość zrzucenia szarej i czarnej wody.

Nie jest jednak żadną tajemnicą, że podróże kamperem w Polsce dopiero zaczynają zyskiwać na popularności, infrastruktura nie jest więc tak rozbudowana, jak w wielu innych krajach europejskich, gdzie szaleństwo na punkcie karawaningu trwa od wielu lat.

Podróże kamperem po Europie

Jakie są najpopularniejsze kierunki podróży kamperem w Europie? Gdzie najmilej spędza się czas jadąc tym środkiem transportu? Które kraje wyróżniają się najbardziej przyjazną infrastrukturą?

Po pierwsze Norwegia. Każdy, kto choć raz miał okazję odwiedzić ten piękny kraj przyzna, że jest niemal pod każdym względem doskonałym kierunkiem na podróże kamperem. Odznacza się oszałamiająco piękną przyrodą, niesamowitymi krajobrazami, licznymi atrakcjami turystycznymi, ogromną ilością kempingów i parkingów dla kamperów, świetną infrastrukturą i na dodatek możliwością nocowania “na dziko” niemal wszędzie.

Z kolei, w poszukiwaniu nieprzeciętnego piękna i wspaniałych górskich widoków niewątpliwie trzeba odwiedzić Szwajcarię. Są tu wysokie szczyty, liczne rzeki, jeziora i wodospady, urokliwe miasteczka z urzekającą architekturą. A to wszystko w połączeniu z doskonałą infrastrukturą kempingową i licznymi miejscami dla kamperów. Należy jednak pamiętać, że w Szwajcarii mamy do czynienia z całkowitym zakazem kempingowania na dziko.

Inne kraje ze świetną infrastrukturą, malowniczo położonymi kempingami i miejscami dla kamperów to:

  • Dania
  • Niemcy
  • Włochy (tutaj jednak kempingi są dość drogie i w sezonie wakacyjnym bardzo zatłoczone)
  • Hiszpania
  • Chorwacja

Warto dodać, iż w większości krajów często nie można wjechać kamperem do centrów miast, tylko trzeba zatrzymać się na kempingu lub parkingu na obrzeżach. Najbardziej liberalna jest wyżej opisywana Norwegia, tam nie ma takich obostrzeń. Z kolei Hiszpania sama wyznacza miejsca na “dziki kemping”.

Podsumowanie, czyli czy warto podróżować kamperem?

Odpowiedź nie jest prosta, bowiem wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb, zasobności portfela, a także stylu, w jakim lubimy podróżować. Wiadomo przecież, że nie powinniśmy przekonywać do podróży kamperem osoby, która lubi spędzać wakacje w hotelu lub korzystając z wczasów zorganizowanych przez biuro turystyczne.

Jeżeli przyjemności z podróżowania nie przesłania nam konieczność czyszczenia pojazdu z odpadów natury biologiczno-chemicznej, a wszystkie kwestie organizacyjne w postaci przygotowywania potraw, kąpieli czy uciążliwego parkowania w miastach nie są dla nas problemem – to śmiało możemy ruszać w podróż. Jeśli nie mamy pewności czy podróże kamperem to przygoda odpowiednia dla nas – także warto spróbować, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, gdy przemieszczanie się środkami zbiorowego transportu oraz nocowanie w hotelach czy pensjonatach, jest obarczone ryzykiem zakażenia.

Nie ulega wątpliwości, że za caravaningiem przemawia także aspekt eksploracyjny. W żaden inny sposób nie będziemy tak blisko natury i nie będziemy mieli możliwości tak dogłębnie poznać dany rejon jak podróżując kamperem. Podróż kamperem – zwłaszcza za granicę, do tak drogich miejsc, jak Skandynawia czy Szwajcaria – posiada więc niekwestionowane zalety i może być wspaniałym pomysłem na spędzenie urlopu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments