Właściciele mieszkań, domów i gruntów muszą mierzyć się z rosnącymi kosztami utrzymania swoich nieruchomości – w 2021 roku w górę poszły ceny wywozu odpadów, wody, prądu i ogrzewania. Niestety, wielu Polaków będzie musiało zmierzyć się również z wyższą kwotą podatku od nieruchomości. Sprawdzamy, w których miastach podniesiono stawki i podpowiadamy, jak rozliczyć się z podatku, wypełniając deklaracje online.
Spis treści
Podatek od nieruchomości – najważniejsze informacje
Podatek od nieruchomości to opłata, której podlegają mieszkania, lokale, budynki, budowle i grunty. Kto za nie płaci? Wbrew pozorom nie tylko właściciel!
Podatnikiem podatku od nieruchomości może być:
- Osoba, która posiada prawo własności do nieruchomości
- Osoba, która posiada prawo współwłasności do nieruchomości
- Użytkownik wieczysty gruntu
- Osoba zarządzająca nieruchomością, która jest własnością Skarbu Państwa – np. za podstawie umowy dzierżawy (tzw. użytkownik zależny)
- Osoba o statusie posiadacza samoistnego
- Osoba, która nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości, jednak nią zarządza.
Warto wiedzieć!
Obowiązkiem podatkowym mogą zostać objęte zarówno osoby fizyczne (w tym jednoosobowa działalność gospodarcza), jak i osoby prawne – spółki, organizacje i stowarzyszenia.
Osoby fizyczne rozliczają się z podatku od nieruchomości, składając deklarację IN-1. Osoby prawne zobowiązane są do przygotowania deklaracji DN-1.
Podatek od nieruchomości w 2022 – o ile wzrośnie?
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości określane są corocznie przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. W publikowanym obwieszczeniu przedstawiane są kwoty, których nie mogą przekroczyć radni gmin, ustalając wysokość podatku na nadchodzący rok podatkowy. Co ważne, gmina może zdecydować o przyjęciu maksymalnej kwoty lub wskazać dowolną, niższą stawkę.
W lipcu 2021 roku ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów, zgodnie z którym maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2022 wyniosą:
- Dla budynków mieszkalnych – 0,89 zł/m2 powierzchni użytkowej
- Dla budynków (lub ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 25,74 zł/m2
- Dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 1,03 zł/m2
- Dla gruntów pod wodami stojącymi lub płynącymi – 5,17 zł/ha
- Dla pozostałych gruntów – 0,54 zł/m2.
Warto wiedzieć!
Opodatkowaniu nie polegają powierzchnie użytkowe, których wysokość wynosi mniej niż 140 cm (np. niskie poddasza). Pomieszczenia, których wysokość mieści się w przedziale 140-220 cm podatek naliczany jest jedynie od połowy faktycznej powierzchni (przy pomieszczeniu o powierzchni 20 m2, zapłacisz podatek od 10 m2).
Radni w wielu polskich miastach zdecydowali się na przyjęcie maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Oznacza to, że więcej zapłacą mieszkańcy:
- Warszawy
- Łodzi
- Krakowa
- Wrocławia
- Szczecina
- Bydgoszczy
- Poznania
- Gdańska.
Warto wiedzieć!
Właściciel domu mieszkalnego o powierzchni 200 m2 i działki o powierzchni 1000 m2, położnych na terenie jednego z wyżej wymienionych miast, zapłaci w 2022 roku podatek od nieruchomości w wysokości 718 zł. W stosunku do 2021 roku jest to wzrost o około 30 zł.
W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy:
- Katowic – zapłacą 0,87 zł/m2 budynku mieszkalnego i 0,51 zł/m2 gruntu
- Olsztyna – zapłacą 0,85 zł/m2 budynku mieszkalnego i 0,54 zł/m2 gruntu
- Lublina – zapłacą 0,83 zł/m2 budynku mieszkalnego i 0,52 zł/m2 gruntu
- Torunia – zapłacą 0,78 zł/m2 budynku mieszkalnego i 0,50 zł/m2 gruntu.
Najniższy podatek od nieruchomości w 2022 roku zapłacą mieszkańcy Zielonej Góry. Radni zdecydowali się na przyjęcie stawek niemal o połowę niższych od maksymalnych. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą jedynie 0,46 zł/m2 budynku mieszkalnego i 0,29 zł/m2 gruntu.
Deklaracje online, czyli jak rozliczyć się bez wychodzenia z domu
Wiesz już, czy jesteś zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości oraz jaka stawka będzie obowiązywała Cię od 2022 roku. Czas przejść zatem do ostatniej części i odpowiedzieć na pytanie jak się rozliczyć?
Zdecydowanie najszybszą i najwygodniejszą formą przygotowania formularza jest e-deklaracja podatku od nieruchomości na stronie przyjazne-deklaracje.pl. Intuicyjny kreator deklaracji poprowadzi Cię przez wszystkie kroki, umożliwi dodanie załączników, a także – o ile Twój urząd udostępnia taką możliwość – przesłanie deklaracji online wprost do urzędu miasta lub gminy.
O czym musisz pamiętać?
Oblicz to właściwie. Obowiązek podatkowy powstaje wraz z 1 dniem miesiąca, który następuje po objęciu praw do nieruchomości (np. od 1 czerwca, w przypadku zakupu mieszkania 10 maja) lub 1 stycznia roku, który następuje po zakończeniu budowy nieruchomości.
Dopilnuj terminów. Deklaracja DN-1 lub IN-1 powinna zostać złożona w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności, które skutkują powstaniem obowiązku podatkowego (np. zakupu mieszkania lub działki).
Płatność w ratach. Podatek od nieruchomości dla osób fizycznych rozkładany jest na 4 równe raty, płatne do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Osoby prawne płacą 12 comiesięcznych rat.