Poczta Polska podnosi ceny – ile zapłacimy za list?

Udostępnij

Zmagająca się z poważnymi problemami finansowymi Poczta Polska poinformowała o zmianie w cenniku. Od 1 kwietnia część wysyłanych listów podrożeje. O ile wzrosną ceny? Przekonamy się poniżej:

Jakie przesyłki podrożeją?

18 marca Poczta Polska przekazała w oficjalnym komunikacie, że “od 1 kwietnia 2024 wprowadzony zostaje nowy Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym”.

Poczta Polska podała, że “aktualizacji ulegną ceny przesyłki listowej nierejestrowanej ekonomicznej i priorytetowej w formacie S, M i L, przesyłki poleconej ekonomicznej i priorytetowej w formacie S i M, przesyłki listowej z zadeklarowaną wartością ekonomicznej w formacie S i M i potwierdzenia odbioru przesyłki rejestrowanej”.

W oficjalnym komunikacie możemy również przeczytać, że “pozostałe opłaty ujęte w cenniku usług powszechnych nie ulegają zmianie. Przesyłki listowe nierejestrowane zdrożeją o złotówkę”.

Nowy cennik Poczty Polskiej

W przypadku przesyłek listowych nierejestrowanych ceny zmienią się następująco:

  • Format S – cena wzrośnie z 3,9 PLN do 4,9 PLN dla przesyłki ekonomicznej oraz z 4,8 PLN do 5,8 PLN dla przesyłki priorytetowej
  • Format M – cena wzrośnie z 4,6 PLN do 5,6 PLN dla przesyłki ekonomicznej oraz z 5,4 PLN do 6,4 PLN dla przesyłki priorytetowej
  • Format L – cena wzrośnie z 7,2 PLN do 8,2 PLN dla przesyłki ekonomicznej oraz z 8 złotych do 9 złotych dla przesyłki priorytetowej

W przypadku przesyłek poleconych zdrożeją dwa z trzech formatów:

  • Format S – cena wzrośnie z 6,8 PLN do 7,8 PLN dla przesyłki ekonomicznej oraz z 8,8 PLN do 9,8 PLN dla przesyłki priorytetowej
  • Format M – cena wzrośnie z 7,3 PLN do 8,3 PLN dla przesyłki ekonomicznej oraz z 9,3 PLN do 10,3 PLN dla przesyłki priorytetowej

Najmocniej – o 2 złote na przesyłce – podrożeją listy z zadeklarowaną wartością, lecz także tylko w części kategorii:

  • Format S – cena wzrośnie z 12 złotych do 14 złotych dla przesyłki ekonomicznej. Przesyłka priorytetowa nadal będzie kosztować 15 PLN
  • Format M – cena wzrośnie z 12,5 PLN do 14,5 PLN dla przesyłki ekonomicznej. Przesyłka priorytetowa nadal będzie kosztować 15,5 PLN

Ponadto, więcej wydamy też na potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej – obecnie usługa ta kosztuje 3 złote, a po podwyżce zapłacimy 4 PLN.

Dlaczego Poczta Polska podnosi ceny?

Rzecznik Poczty Polskiej, Daniel Witkowski wskazał, że na wzrost cen miało wpływ wiele czynników zewnętrznych, niezależnych od spółki, w tym między innymi wzrost minimalnego i średniego wynagrodzenia, a także zmiana wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Rzecznik Poczty Polskiej wyjaśnił ponadto, że “zmiany wynikają także z działań Poczty Polskiej mających na celu zminimalizowanie ryzyka straty na powszechnej usłudze pocztowej”.

Problemy finansowe Poczty Polskiej

Warto zaznaczyć, że Poczta Polska od kilku lat zmaga się z coraz większymi problemami finansowymi. W 2023 roku ta spółka Skarbu Państwa zanotowała stratę na poziomie około 780 milionów złotych.

Z relacji przedstawionej przez posłankę Koalicji Obywatelskiej, Karolinę Pawliczak, Poczta Polska balansuje na granicy możliwości świadczenia usług. Co więcej, okazuje się, że około 80% – czyli mniej więcej 50 tysięcy pracowników operatora zarabia minimalną pensję, a 80% placówek nie przynosi zysków.

Należy przy tym mieć świadomość, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa pocztowego, Poczta Polska nie może bowiem zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty.

Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową.

Aby pomóc operatorowi przetrwać, parlament zaakceptował 20 marca nowelizacji ustawy o Prawie Pocztowym, która przewiduje przekazanie Poczcie Polskiej kwoty ponad 2 miliardy złotych. Pieniądze miałyby pochodzić z dotacji na pokrycie kosztów świadczenia usług powszechnych w latach 2024 i 2025.

Zgodnie z nowelizacją, maksymalny limit wydatków budżetu państwa na pokrycie kosztów netto świadczenia usług powszechnych przez wyznaczoną firmę pocztową zostanie podniesiony do 750 milionów złotych w 2024 roku i do 1,3 miliarda PLN w 2025. Teraz znowelizowana ustawa trafi do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również