Pobyt w sanatorium — ile kosztuje, jak wygląda pobyt i kto może liczyć na dofinansowanie?

128
sanatorium

Do sanatorium najczęściej wybierają się seniorzy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wizyta w sanatorium świetnie sprawdzi się także dla osób przemęczonych, które chciałyby odpocząć i przy okazji trochę zadbać o swoje zdrowie. Ile kosztuje pobyt w sanatorium? Kiedy możemy liczyć na dofinansowanie z NFZ?

Dla kogo sprawdzi się pobyt w sanatorium?

Sanatorium kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi. Sanatorium jest miejscem, które wykorzystuje naturalne, przyrodnicze i rekreacyjne walory danej lokalizacji w celu poprawy zdrowia, ale nie tylko. Do uzdrowiska mogą wybrać się osoby, które potrzebują odpocząć od pracy i zadbać o swoje zdrowie po przebytej chorobie. Między innymi może pomóc w utrwaleniu efektów rehabilitacji po pobycie w szpitalu. W sanatorium wykorzystywane są między innymi:

  • wody termalne,
  • sole mineralne,
  • wody mineralne,
  • ozon,
  • borowina.

Zwykle pobyt w sanatorium trwa ponad dwa tygodnie do około miesiąca, ponieważ wtedy zabiegi mogą przynieść najlepsze efekty. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach do sanatorium możemy wybrać się z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ile kosztuje pobyt w sanatorium i kto może starać się o wyjazd z NFZ? Pobyt w uzdrowisku na Narodowy Fundusz Zdrowia przysługuje tylko osobom ubezpieczonym.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium?

Wyjazd do sanatorium może pomóc w leczeniu i wspomóc rehabilitację. Skierowanie na pobyt w sanatorium może wystawić nam lekarz. Aby otrzymać skierowanie, lekarz bierze pod uwagę to, w jakim stanie jest przyszły kuracjusz. Ponadto sprawdza, czy dana osoba nie ma żadnych przeciwwskazań do najróżniejszych zabiegów, a także czy wcześniejszy pobyt w uzdrowisku przyniósł zamierzone efekty. Oczywiście, jeżeli dana osoba już kiedyś była w sanatorium.

emeryt

Kuracjusze zwykle mogą liczyć na maksymalnie jeden wyjazd do sanatorium na NFZ w ciągu roku. Szczególnie zalecane jest dla osób, które chorują przewlekle, a jakieś dolegliwości nawracają przykładowo na skutek pracy w trudnych warunkach. Ponadto lekarze chętnie do sanatorium wysyłają osoby po operacjach i rehabilitacji. Pobyt w uzdrowisku może pozytywnie wpłynąć na osoby po zabiegach.

Po otrzymaniu skierowania od lekarza musimy jeszcze czekać na jego rozpatrzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czas oczekiwania wynosi 30 dni. Decyzja pozytywna oznacza, że możemy zgłosić się do uzdrowiska, jeżeli w danym momencie w sanatorium jest komplet kuracjuszy, trafiamy na listę oczekującą. W przypadku decyzji negatywnej nie będziemy mogli jechać do uzdrowiska na NFZ. W takiej sytuacji możemy i tak wybrać się do sanatorium prywatnie. Koszt za dobę waha się między 150 zł, a nawet 350 zł.

Poza wyjazdem do sanatorium z Narodowego Funduszu Zdrowia możemy starać się o dofinansowanie z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje taką pomoc przede wszystkim osobom, którym grozi długotrwała lub całkowita niezdolność do pracy wywołana chorobą. Mimo to rehabilitacja i wizyta w uzdrowisku mogą sprawić, że stan danej osoby się poprawi. Przede wszystkim szansę na dostanie dofinansowania mają osoby:

  • Pracujące, którym w wyniku pracy grozi częściowa lub całkowita niezdolność do pracy.
  • Renciści, którzy otrzymali świadczenie na określony czas, ale dzięki rehabilitacji i wizycie w uzdrowisku mają szansę na powrót do pracy.
  • Osoby na zwolnieniu chorobowym, którym pobyt w sanatorium może pomóc w leczeniu i szybszym powrocie do pracy.

sanatorium

Często dofinansowanie otrzymują osoby, które mają problemy z oddychaniem i zmagają się z astmą. Ponadto szanse na wsparcie od ZUS mogą liczyć osoby, które mają problem z narządami ruchu, chorobami układu krążenia, ze schorzeniami krtani, a także z wrzodami żołądka. Podobnie jak w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia będziemy potrzebować skierowanie od lekarza. A jak właściwie wygląda dzień w sanatorium i na ile zabiegów dziennie mogą liczyć kuracjusze?

Jak wygląda pobyt w sanatorium?

Zwykle pobyt w sanatorium trwa 21 dni, w przypadku rehabilitacji w uzdrowisku czas turnusu to 28 dni. W tym czasie przeprowadzane są najróżniejsze zabiegi, których celem jest poprawa stanu zdrowia kuracjusza. W ciągu 6 dni w tygodniu przeprowadzane są co najmniej 4 różne zabiegi.

Pierwszego dnia w uzdrowisku nowy kuracjusz spotyka się z lekarzem, który sprawdza wyniki badań. Ocenia, jakie zabiegi będą dla danej osoby najlepsze z uwzględnieniem wszystkich przeciwwskazań. Ponadto kuracjusze mogą odwiedzać lekarza pod koniec każdego tygodnia, a także na sam koniec pobytu.

Warto wiedzieć, że kuracjusze mogą dokupić więcej zabiegów. Ceny wyglądają różnie i są zależne od samego sanatorium, ale także od rodzaju zabiegu. Przykładowo cena za jeden dodatkowy zabieg w przypadku kąpieli perełkowej to koszt od 14 zł do 20 zł, krioterapia jest w cenie od 10 zł do 12 zł, terapia ciepłem od 8 zł do 10 zł, natomiast kinezyterapia to koszt od 12 zł do 15 zł.

Pobyt w sanatorium może pomóc w powrocie do zdrowia

Sanatorium to idealne miejsce, żeby trochę odpocząć. Zwykle kojarzy nam się ze starszymi osobami, ale do uzdrowiska mogą się udać także osoby w młodym wieku. Uzdrowiska wykorzystują naturalne, przyrodnicze i rekreacyjne walory danej lokalizacji w celu poprawy zdrowia, takie jak wody termalne i mineralne, sole mineralne oraz ozon.

emeryt, sanatoriumSkierowanie na wyjazd do sanatorium może wystawić nam lekarz, jednak należy pamiętać, że pobyt w sanatorium na NFZ przysługuje tylko osobom ubezpieczonym. Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia pozytywnie rozpatrzy skierowanie, możemy wybrać się do sanatorium. Jeżeli aktualnie wszystkie miejsca w uzdrowisku są zajęte, trafiamy na listę oczekujących. Na wyjazd do sanatorium możemy dostać także dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przede wszystkim szansę na dostanie dofinansowania mają osoby pracujące, renciści i osoby przebywające na zwolnieniu chorobowym. Największe szanse mają osoby, którym pobyt w sanatorium może pomóc w powrocie do pracy. Poza tym do uzdrowiska możemy dostać się prywatnie. Cena pobytu za dobę waha się zwykle między 150 zł a 350 zł.

Pobyt w sanatorium to zwykle 21 dni, a w przypadku pobytu rehabilitacyjnego 28 dni. W ciągu 6 dni w tygodniu możemy liczyć na 4 zabiegi w ciągu dnia. Zabiegi dobiera lekarz na samym początku pobytu. Warto wiedzieć, że kuracjusze mogą dokupić więcej zabiegów. Ceny są różnie, zależą od samego sanatorium, ale także od rodzaju zabiegu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments