– Jeśli spadek inflacji w szybkim tempie będzie trwały to będą argumenty za obniżka stóp po wakacjach – powiedziała redakcji Business Insider członkini RPP Iwona Duda. Dodała, że „procesy dezinflacji postępują, jednak ważne będzie, z jakim tempem spadku inflacji będziemy mieli do czynienia, jak będą zachowywały się jej poszczególne komponenty”. –
Co dalej ze stopami?
– W tej chwili poszedł mocny i czytelny sygnał ze strony Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. To istotny przekaz, który był oczekiwany przez rynki. Przypomnę, że nastąpił po okresie bardzo silnego zacieśnienia monetarnego, tj. po 11 podwyżkach stóp procentowych i wielomiesięcznym utrzymywaniu ich na bardzo wysokim poziomie. Dokonane podwyżki stóp cały czas oddziałują i będą oddziaływały na procesy inflacyjne i gospodarcze – powiedziała Duda. – W mojej ocenie, jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach. Oczywiście muszę tutaj dokonać zastrzeżenia — tak jak czynią to przedstawiciele większości banków centralnych na świecie w obecnych czasach dużej niepewności gospodarczej i geopolitycznej — że wszystko zależy od napływających danych i informacji – dodała.
Czym grozi zbyt wczesne obniżenie stóp proc.?
Zbyt wczesne rozpoczęcie obniżania stóp proc. jest jednak ryzykownym posunięciem. Dlaczego? Może bowiem zakończyć się ponownym skokiem inflacji. Do czego podobnego doszło w USA. W latach 70. inflacja zaczęła spadać, ale początkiem lat 80. Amerykanie znów doświadczyli jej odbicia. Może dlatego teraz władze monetarne USA bardzo ostrożnie podchodzą do tematu. Mimo spadku inflacji do 3 proc. nadal nie ogłosiły zakończenia cyklu podwyżek. Możliwe, że na kolejnym posiedzeniu ogłoszą jeszcze jedną podwyżkę o 25 pb, by ostatecznie „dobić” skoki cen.
W podobnym tonie co Duda wypowiedział się inny członek RPP.
– W świetle aktualnych danych i informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, skoro jesteśmy już po zakończeniu cyklu podwyżek. Z samego kalendarza wynika, że mogłoby to być najwcześniej po wakacjach. Podczas takiej ewentualnej dyskusji musimy zderzyć różne argumenty. Wiele z nich, które skłoniły Radę do zakończenia cyklu, wpisuje się w scenariusz ewentualnych obniżek – powiedział w rozmowie z Interią Cezary Kochalski z RPP.