Płatności bezgotówkowe – Polacy płacą już niemal wyłącznie zbliżeniowo

Udostępnij

Narodowy Bank Polski podaje, że udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności bezgotówkowych w terminalach POS w czwartym kwartale 2022 roku osiągnął historycznie najwyższy poziom – 99,5%. Oznacza to, że w sklepach płacimy już w zasadzie wyłącznie zbliżeniowo.

2 miliardy transakcji zbliżeniowych w IV kwartale 2022 płatności bezgotówkowe

W ostatnim kwartale 2022 roku transakcje bezstykowe odpowiadały za 99,5% wszystkich płatności kartami w POS. W omawianym okresie dokonano w Polsce 2 miliardów transakcji zbliżeniowych. W porównaniu z trzecim kwartałem 2022 ich liczba zmniejszyła się o 62,5 miliona.

Interesująco prezentują się również dane dotyczące wartości transakcji. Okazuje się, że udział transakcji zbliżeniowych w całości obrotów bezgotówkowych przeprowadzanych kartami płatniczymi w analizowanym okresie wyniósł rekordowe 96,2%. Dla porównania kwartał wcześniej wartości te wynosiły odpowiednio 98,8% i 95,4%.

Wartość transakcji zbliżeniowych wyniosła zaś 130,3 miliarda złotych i była większa o 4,3 miliarda PLN (o 3,4%) w porównaniu z III kwartałem 2022. Średnia wartość pojedynczej transakcji wyniosła zaś 65,4 PLN i była większa o 6,6% niż w poprzedzającym kwartale.

Rynek kart płatniczych w Polsce

Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika również, że na koniec ubiegłego roku mieliśmy w portfelach ogółem 44,5 miliona kart płatniczych, czyli o 468 tysięcy więcej niż na koniec września 2022.

W czwartym kwartale 2022 liczba kart zwiększyła się zatem o 1,1%. Nie wszystkie karty są jednak aktywne. NBP podaje, że aktywnych kart było tylko 31,1 mln, co stanowiło 72,1% wszystkich wyemitowanych kart płatniczych.

W IV kwartale 2022 r. liczba kart aktywnych zwiększyła się o 395 tysięcy, czyli o 1,2%. Za kartę aktywną uważa się kartę, którą dokonano co najmniej jednej transakcji gotówkowej bądź bezgotówkowej w danym kwartale.

NBP informuje także, iż na koniec 2022 roku przeważającą pozycję na polskim rynku, jeśli chodzi o organizacje płatnicze, z logo których są wydawane karty płatnicze, nadal utrzymywała organizacja Visa. transakcje bezgotówkowe

Do tej organizacji należało 52,9% wydanych w Polsce kart płatniczych . Drugie miejsce natomiast – z 46,9% udziału na rynku – zajmowała organizacja Mastercard.

Coraz mniej bankomatów w Polsce

Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika ponadto, że na koniec roku w Polsce działało 1,22 miliona terminali POS. Wszystkie urządzenia akceptowały już płatności zbliżeniowe i mobilne.

O ile liczba terminali POS systematycznie rośnie, o tyle ubywa bankomatów, w których można wypłacać gotówkę. Na koniec 2022 roku na rynku działało 21 310 bankomatów. W porównaniu do rekordowego 2017 roku jest to spadek o blisko 2700 urządzeń.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również