Największy franczyzobiorca Pizza Hut, amerykańska spółka NPC International Inc. złożyła wniosek do sądu w Teksasie o ogłoszenie bankructwa. NPC swoją pierwszą restaurację Pizza Hut otworzyła w roku 1962, a obecnie prowadziła ich aż 1225 w całych Stanach Zjednoczonych. Spółka nie wytrzymała presji konkurencyjnej w branży restauracyjnej, która pojawiła się w wyniku lockdownu mającego na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa.

900 mln USD długów

Długi spółki NPC to dziś ponad 900 mln USD, jednakże udało się jej wynegocjować umowę restrukturyzacyjną z około 90 proc. wierzycieli pierwszej linii i około 17 proc.drugorzędnych pożyczkodawców.

Firma planuję zredukować zadłużenie oferują udziały w spółce pożyczkodawcą z pierwszym prawem zastawu, którzy także potencjalnie dadzą zastrzyk w postaci gotówki. Ponadto, część restauracji firmy ma zostać sprzedana.

Oprócz restauracji Pizza Hut, spółka NPC była również franczyzobiorcą popularnej sieci Wendy’s. Prowadziła aż 385 restauracji fast food tejże sieci. Jednakże, ani Pizza Hut, ani Wendy’s nie znikną z rynku, ponieważ NPC ma dalej działać, dopóki nie upora się z planem zapłaty rachunków i nie zwiększy obrotów. Poza tym, NPC nie jest jedynym franczyzobiorcom restauracji Pizza Hut.

Problemy firmy wynikają ze zwiększenia kosztów pracy oraz jedzenie, podczas próby rozszerzenia dostawy i odejścia do tradycyjnego modelu prowadzenia działalności restauracyjnej.

Pizza Hut a sprawa polska

Pizza Hut to marka, która od lat jest świetnie znana Polakom. Pierwszą restaurację z charakterystycznym logiem otwarto w naszym kraju dokładnie 9 listopada 1993 roku. Pierwszymi smakoszami pizzy, którzy mogli delektować się plackami firmy byli mieszkańcy Wrocławia. Rok później w naszym kraju działało już 7 restauracji, zaś dziś jest ich ponad 100.

Kasa od mamy i dostawa w kosmosie

Samą Pizzę Hut w 1958 roku założyło dwóch braci. Choć dziś wydaje się to nierealne, kapitał założycielski wyniósł 600 dolarów, które wyłożyła… mama dwójki.

Wyraz „hut” (ang. chatka) nie wziął się w nazwie bez powodu. Pierwszym lokalem przedsiębiorstwa był właśnie mały domek.

Swoją globalną ekspansję firmy zaczęto tak naprawdę na początku lat 80., kiedy to Pizza Hut zaczęto podawać pizze na cieście PAN. Było ono grube, ale zarazem puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz ciasto.

Historia marki jest pełna różnych ciekawostek. Firma zafundowała swoją sztandarową potrawę np. kosmonautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments