Nowy sondaż: PiS wygrywa, ale się nie cieszy

323
rząd pis

Znamy wyniki nowego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

PiS liderem

Z badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory. Na partię chce oddać głos 36,3 proc. osób. Oznacza to wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego sondażu o 1 pkt proc.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Sojusz PO i paru mniejszych partii uzyskał wynik 28,8 proc. głosów (spadek o 0,6 pkt proc.).

Trzecie miejsce należy do Lewicy. Wynik? 10,3 proc. głosów, co oznacza spadek o 0,7 pkt proc.). Dopiero na 4. pozycji znalazła się Polska 2050. Poparcie wzrosło od poprzedniego badania o 0,2 pkt proc. Dziś na ugrupowanie chce oddać głos 9,4 proc.

Do tego zestawu doszłyby PSL i Konfederacja. Na obie partie chce głosować po 6,7 proc. ankietowanych (Konfederacja zyskała 0,6 pkt proc., PSL uzyskało ten sam wynik co wcześniej).

Mandaty

Jak powyższe wyniki przełożyłyby się na mandaty. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do Sejmu 204 posłów, Koalicja Obywatelska – 145 a Lewica – 39. 36 posłów miałaby Polska 2050. Do tego doszłoby 19 polityków PSL oraz 16 Konfederacji.

Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 grudnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W sondażu nie uwzględniono osób niezdecydowanych.

PiS dałoby jednak radę rządzić?

Czy PiS straciłoby więc władzę? Niekoniecznie. Partia mogłaby zbudować koalicję np. z częścią posłów PSL czy Lewicy. Zawarcie sojuszu PiS-Lewica też dałoby partii Kaczyńskiego szansę na zbudowanie nowego rządu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments