PiS pozostaje liderem – znamy wyniki nowego sondażu

Udostępnij

Prawo i Sprawiedliwość, jeżeli wierzyć nowemu sondażowi, umacnia swoją pozycję lidera na scenie politycznej. Wynika to z badania pracowni Social Changes na zlecenie wPolityce.pl. Jak na tym tle wypadają inne ugrupowania?

PiS liderem

Ponoć aż 39 proc. ankietowanych chce zagłosować na Zjednoczoną Prawicę – to o 2 pkt. proc. więcej niż w poprzedniej turze badań. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska. Tyle że sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych popiera dziś tylko 27 proc. osób, które zapytano o zdania, co oznacza spadek o 1 pkt. proc. Trzecie miejsce zajmuje Lewica z wynikiem 9 proc. (mniej o 1 pkt. proc.).

Jak wypadają pozostałe partie?

Niewiele gorzej wypada Konfederacja z 8 proc. (spadek również o 1 pkt. proc.). Poza podium na dobry wypadła Polska 2050, którą popiera 7 proc. (bez zmian). Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe chce wesprzeć swoim głosem 6 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.) osób. Warto jednak dodać, że obie te partie – PSL i Polska 2050 – mają iść do wyborów razem. W ramach badania nie sprawdzono jednak poparcia dla tej koalicji.

Pozostałe partie nie przekraczają progu wyborczego. Frekwencja według deklaracji respondentów wynosi 60 proc.

Badanie zrealizowano metodą CAWI w dniach 28 kwietnia – 2 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1048 Polaków.

Posłów i senatorów na kolejną kadencję wybierzemy jesienią br. Wiele wskazuje, że wybory wygra PiS. Nie wiadomo tylko, czy partia da radę wprowadzić do Sejmu wystarczającą liczbę posłów, by przegłosować wotum zaufania dla swojego kandydata na premiera. W grze jest jednak też potencjalna koalicja z Konfederacją lub innymi siłami politycznymi.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również