W środę 14 grudnia Senat ma zająć się sprawą zamrożenia cen gazu. Nieoficjalnie wiadomo, że zgłoszone zostaną poprawki, które zakładają zaliczenie piekarni do podmiotów wrażliwych, co umożliwiłoby objęcie ich ochroną przed podwyżkami. Dla piekarzy to być albo nie być.
Jeśli Sejm – głosami Zjednoczonej Prawicy – odrzuci spodziewane poprawki Senatu do ustawy o zamrożeniu cen gazu, uznające piekarnie za podmioty wrażliwe, w przyszłym roku chleb może podrożeć nawet o 100%. Kolejne podwyżki rachunków za gaz będą bowiem wyrokiem dla wielu piekarzy.
Dlaczego pieczywo tak mocno drożeje?
Jak w listopadzie przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego przekazali, że w czwartym kwartale tego roku należy spodziewać się rekordowego wzrostu cen żywności. Według analityków, trend wzrostowy utrzyma się również w niektórych branżach aż do przyszłego roku. Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego wskazali natomiast, że cena chleba w 2022 roku wzrosła o 26,5%
Na cenę pieczywa wpływa kilka czynników. Głównymi są ceny surowców, koszty energii oraz transportu i wypłat dla pracowników. Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa wyliczył, że mąka i olej podrożały o około 100%, podobnie jak cukier, drożdże czy inne składniki, takie jak opakowania.
To sprawiło, że już w połowie 2022 roku zdecydowana większość zakładów podniosła ceny pieczywa. Obecnie, właściciele piekarni obawiają się znaczących podwyżek cen gazu i prądu, które już doprowadziły do upadku restauracji oraz wielu innych przedsiębiorstw.
Piekarze czekają na pomoc
Rząd przygotował jednak przepisy, które zakładają zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych, czyli między innymi szpitali, szkół czy przedszkoli. Polskie gospodarstwa domowe nie muszą więc obawiać się skokowych podwyżek rachunków za dostawy błękitnego paliwa. Co jednak z pieczywem?
W środę 14 grudnia kwestią zamrożenia cen gazu ma zająć się Senat. Już wiadomo, że zgłoszone zostaną poprawki, które zakładają zaliczenie piekarni do podmiotów wrażliwych. Jeśli w Senacie uda się je przeforsować, potrzebna będzie jeszcze zgoda Sejmu, w którym większość ma Zjednoczona Prawica.
Czy posłowie partii PiS widzą szansę na zamrożenie cen gazu dla firm w Polsce? Rzecznik partii Rafał Bochenek poinformował, że aktualnie na poziomie unijnym toczą się rozmowy dotyczące zamrożenia cen gazu, tak by spadły ceny dla wszystkich przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej.
Fala upadłości piekarni lub szokujące podwyżki?
Dla wielu zakładów, zapowiadane poprawki stanowią ostatnią deskę ratunku. Jeżeli rząd nie obejmie bowiem ochroną lokalnych piekarni, to ceny pieczywa w przyszłym roku mogą wzrosnąć dwukrotnie.
Niektórzy właściciele piekarni ostrzegają nawet, że przez sytuację makroekonomiczną w Polsce, jedyną możliwością przetrwania będzie podniesienie ceny chleba do poziomu nawet 30 złotych za kilogram.
Konkurencją dla małych, rodzinnych biznesów są również dyskonty, które sprzedają pieczywo o wiele taniej – po cenach znacznie niższych od kosztów produkcji w takich lokalnych zakładach.