Paweł Borys: nie zlikwidujemy Podatku Belki

371
paweł borys

– Nie jestem za tym, żeby znosić podatek Belki – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Paweł Borys: Podatek Belki z nami zostanie

Rozmawiając z mediami w kuluarach XXIII Konferencji Rynku Kapitałowego Paweł Borys powiedział, że widzi potrzeby likwidacji podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. Podatku Belki.

– Nie jestem za tym, żeby znosić podatek Belki. Uważam, że w systemie podatkowym opodatkowanie kapitału jest zasadne. Raczej niższe podatki dochodowe, bo to wyrównuje nierówności majątkowe i dochodowe – powiedział prezes PFR.

Wszedł też na temat Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego na pewno wymaga przedłużenia. Nie wiem, czy jest potrzebna nowa strategia, bo wiele inicjatyw jeszcze nie zostało zrealizowanych. Przygotowywana nowa ustawa wdroży sporo rzeczy – powiedział. – Główne kierunki w obecnej strategii były dobre, ale trzeba je konsekwentnie wdrażać – dodał.

Obecna Strategia Rozwoju Kapitałowego obowiązuje do końca 2023 roku.

Słabość rynku kapitałowego

W czasie wywiadu pojawił się też temat tego, co jest słabością polskiego rynku kapitałowego. Borys jest zdania, że to ustawa o funduszach inwestycyjnych, zwłaszcza w kontekście rynku funduszy zamkniętych.

– Obecne regulacje powodują, że większość funduszy idzie do Luksemburga. Uważam, że należy uprościć regulacje, uelastycznić je, być może stworzyć, nie tylko na bazie ustawy o funduszach, nowe typy spółek, które odpowiadają luksemburskim spółkom funduszowym – zauważył prezes PFR.

Wskazał też na to, że „w gospodarce tworzy się dużo innowacji i technologii, dlatego ważny jest rynek venture capital. Wszyscy o tym mówią w Europie i w Stanach Zjednoczonych. My nie mamy dobrych wehikułów prawnych pod te inwestycje. To jest jedna z istotnych barier”. 

Podatek Belki

Przypomnimy, że wspomniany Podatek Belki to podatek od zysków kapitałowych. Obowiązuje od 2002 roku. O jego zniesienie apelowało m.in. Trading Jam Sessions. Początkowo podatek ten obowiązywał właścicieli depozytów w bankach i wynosił 20 proc.  Pod 2 latach obniżono go do 19 proc. Problem w tym, że dodatkowo poszerzono katalog źródeł zysku, które są od tego czasu obłożone podatkiem.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments