Papież Benedykt XVI nie żyje – kiedy pogrzeb?

304
Benedykt XVI

W sobotę 31 grudnia o godzinie 9.34 w swojej rezydencji w Ogrodach Watykańskich zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. O jego śmierci powiadomił jego osobisty sekretarz – arcybiskup Georg Gaenswein.

Kiedy odbędzie się pogrzeb Benedykta XVI? Czym wyróżnił się Benedykt XVI podczas swojego pontyfikatu? Przekonamy się poniżej:

Śmierć Benedykta XVI Papież Benedykt XVI

Niepokojące doniesienia o złym stanie zdrowia Benedykta XVI zaczęły spływać z Watykanu po tym, jak papież Franciszek poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” emerytowanego papieża podczas audiencji generalnej w środę, 28 grudnia.

Tego samego dnia Stolica Apostolska opublikowała komunikat, w którym poinformowała o pogarszającym się stanie zdrowia Benedykta XVI. Jako powód podano podeszły wiek. Kolejne oświadczenie mówiło o „ciężkim”, ale „stabilnym” stanie 95-letniego duchownego.

Włoska agencja Ansa poinformowała, że z doniesień napływających bezpośrednio z budynku Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał Benedykt XVI, wynika, że mimo poważnego stanu emerytowany papież uczestniczył w piątek rano we mszy w swoim pokoju.

Ostatecznie Benedykt XVI zmarł w sobotę przed południem. Jak przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, śmierć emerytowanego papieża nastąpiła o godzinie 9.34. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Jezu, kocham Ciebie”.

Kiedy odbędzie się pogrzeb Benedykta XVI?

Ciało Benedykta XVI zostało umieszczone w kaplicy budynku klasztornego Mater Ecclesiae. Dziś o 9.00 zostało ono wystawione na trzy dni w bazylice Świętego Piotra, gdzie nieustannie napływają rzesze wiernych. Bazylika jest dziś otwarta do godziny 19.00, a we wtorek i w środę – od 7.00 do 19.00.

Z kolei msza pogrzebowa emerytowanego papieża odbędzie się o 9.30 w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu św. Piotra. Zgodnie z życzeniem Benedykta XVI uroczystości odbędą się „pod znakiem prostoty”. Zaznaczono, że pogrzeb będzie „uroczysty, ale skromny”. Ponadto, Watykan poinformował, że nie są potrzebne karty wstępu na mszę.

Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich – podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II. Ceremonia odbędzie się po mszy pogrzebowej. Sama uroczystość w Grotach Watykańskich odbywa się już bez wiernych, i bez udziału kamer.

Kim był Benedykt XVI?

Benedykt XVI czyli Joseph Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl w Górnej Bawarii. Jego ojcem był wiejski żandarm w randzie komisarza, matką – kucharka pracująca w pensjonatach.

Przyszły papież po II wojnie światowej wstąpił do katolickiego seminarium duchownego we Freising oraz rozpoczął studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W 1951 roku Joseph Ratzinger otrzymał święcenia kapłańskie, dwa lata później uzyskał stopień doktora, po kolejnych czterech latach uzyskał habilitację.

W kolejnych latach Ratzinger wykładał na Uniwersytecie w Bonn i Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze. Na II Soborze Watykańskim (1962-1965) był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Josepha Fringsa.

W 1977 roku Joseph Ratzinger został ustanowiony przez papieża Pawła VI arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Kardynałem został kreowany na konsystorzu 27 czerwca tego samego roku.

W listopadzie 1981 roku kardynał Ratzinger otrzymał z rąk papieża Jana Pawła II nominację na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w związku z czym zrzekł się stanowiska w Monachium. W 1998 został wicedziekanem, a w 2002 – dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Na przestrzeni lat Joseph Ratzinger sprawował także szereg funkcji w Kurii Rzymskiej.

Pontyfikat Benedykta XVI

Po śmierci Jana Pawła II, 19 kwietnia 2005 roku – w drugim dniu konklawe i po czterech głosowaniach – kardynał Joseph Ratzinger został wybrany papieżem. Jako 265. papież przyjął wtedy imię Benedykt XVI. W chwili wyboru miał 78 lat i był najstarszym nowo wybranym papieżem od wybranego w 1730 roku Klemensa XII.

Wizyta w Auschwitz-Birkenau

Benedykt XVI odbył w czasie swojego pontyfikatu 24 podróże zagraniczne i 33 na terenie Włoch. Swoją drugą wizytę zagraniczną złożył on w Polsce w 2006 roku. Udał się wówczas do Warszawy, Krakowa, Wadowic, Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy.

Szczególnie znaczenie, biorąc pod uwagę niemieckiego pochodzenie Benedykta XVI, miała jego wizyta na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Spotkał się tam z 32 byłymi więźniami obozu. Każdemu z osobna uścisnął dłoń i z każdym przez chwilę rozmawiał.

Encykliki Papież Benedykt XVI

Benedykt XVI ogłosił trzy encykliki: “Deus caritas est”, “Spe salvi”, “Caritas in veritate”. W czasie swojego pontyfikatu opublikował również trylogię “Jezus z Nazaretu”, która stała się światowym bestsellerem. Nie jest ona dokumentem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, ale osobistym dziełem papieża, który uznawany jest najwybitniejszych teologów czasów współczesnych. Głównym tematem teologii Benedykta XVI był Bóg jako miłość.

Z kolei w 2007 roku Benedykt XVI przywrócił możliwość powszechnego odprawiania mszy według rytuału łacińskiego.

Walka z pedofilią

Benedykt XVI przerwał także milczenie w sprawie pedofilii w Kościele Katolickim. W latach 2011-2012 wymierzył karę suspensy prawie 400 księżom za molestowanie dzieci. Wielokrotnie sam spotykał się z ofiarami.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Benedykt XVI osobiście przewodniczył obrzędom beatyfikacji Jana Pawła II, które miały miejsce 1 maja 2011 roku w Watykanie. Było to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego – po raz pierwszy bezpośredni następca papieża beatyfikował swojego poprzednika.

Kontrowersje

Krytyka islamu

Do kontrowersyjnych wydarzeń pontyfikatu Benedykta XVI należała natomiast pielgrzymka do Bawarii w 2006 roku, podczas której papież spotkał się z przedstawicielami środowiska akademickiego w Ratyzbonie. Przytoczył on wtedy wypowiedź Manuela II Paleologa, mówiąc, że nauka Mahometa zawiera tylko to, co „złe i nieludzkie”.

Wywołało to falę protestów na całym świecie. W ramach pojednania kilka miesięcy później Benedykt XVI udał się w pierwszą pielgrzymkę do kraju muzułmańskiego – Turcji – gdzie modlił się w Błękitnym Meczecie.

Zdjęcie eksomuniki z lefebrystów

Innym postrzeganą negatywnie decyzją było zdjęcie w 2009 roku ekskomuniki z czterech biskupów Bractwa św. Piusa X (lefebrystów), konsekrowanych w 1988 bez zgody Stolicy Apostolskiej przez arcybiskupa Marcela Lefebvre’a.

Decyzja papieża spotkała się nie tylko ze sprzeciwem części duchownych Kościoła katolickiego, ale również z oburzeniem Żydów – jednym z owych biskupów był bowiem Richard Williamson, który zaprzeczał zbrodniom Holokaustu, twierdząc choćby. iż w obozach koncentracyjnych nie było komór gazowych. Papież Benedykt XVI

Kwestia walki z AIDS

Z nieprzychylnymi opiniami papież Benedykt XVI musiał się zmierzyć także w 2009 roku w czasie pielgrzymki do Kamerunu. Powiedział on wówczas, że „AIDS to tragedia, która nie może być przezwyciężona samymi pieniędzmi, nie może być również przezwyciężona poprzez masową dystrybucję prezerwatyw, które nawet zaostrzają problem”.

Odpowiedź ta wywołała wiele kontrowersji, tym bardziej w obliczu znanych od lat informacji, że wirus HIV najczęściej przenosi się drogą płciową. W obliczu powszechnej krytyki, w wydanej rok później książce „Światło świata. Papież, Kościół i znaki czasu. Rozmowa z Ojcem Świętym Benedyktem XVI”, przyznał on, że w niektórych przypadkach stosowanie prezerwatyw jest dopuszczalne jako środek zapobiegawczy „w intencji zredukowania ryzyka infekcji”.

Abdykacja Benedykta XVI

11 lutego 2013 roku, podczas spotkania z kardynałami Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację z posługi biskupa Rzymu. Podkreślił, że to przemyślana decyzja i że z uwagi na wiek nie ma już wystarczających sił, by w sposób należyty sprawować swą posługę.

Ta decyzja wywołała szok i zdumienie na całym świecie. Była to bowiem pierwsza dobrowolna abdykacja Ojca Świętego od 1294 roku. Od tego czasu, do śmierci, Benedyktowi XVI przysługiwał tytuł Emerytowanego Biskupa Rzymu.

Warto dodać, że Benedykt XVI jako jedyna głowa Kościoła Katolickiego w historii dłużej funkcjonował jako emerytowany papież niż trwał jego pontyfikat.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments