Pakowanie produktów spożywczych to niezwykle ważna kwestia, która wpływa na ich trwałość. Opakowania chronią żywność przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zapobiegają zanieczyszczaniu produktu i ułatwiają jego transport. W jaki sposób producenci pakują artykuły spożywcze? Czy firmy stosują do tego ekologicznych materiałów? Ile właściwie kosztuje pakowanie żywności?
W co producenci pakują żywność?
Kupowanie żywności w opakowaniach to standard. Praktycznie większość produktów ma jakiś rodzaj opakowania. Jedynym wyjątkiem zwykle są owoce i warzywa, jednak w tym przypadku również sporo się zmieniło w ostatnich latach. Coraz częściej możemy spotkać się ze szczelnie zapakowanymi warzywami lub owocami. W przypadku produktów płynnych opakowanie jest konieczne, podobnie sytuacja wygląda z produktami mlecznymi. Możemy spotkać się z opinią, że opakowania w wielu przypadkach są zbędne, zwłaszcza jeżeli mówimy o takich wykonanych z plastiku. Jednak wbrew pozorom pudełka i plastikowe torebki pełnią jedną bardzo ważną funkcję, jaką jest ochrona produktu przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym i chemicznym. Ponadto opakowania chronią zawartość także przed tlenem atmosferycznym, który może wpływać na trwałość produktu oraz przed światłem słonecznym. Prościej mówiąc, opakowanie jest barierą, która pozwala oddzielić żywność od zewnętrznych czynników, które mogą wpłynąć na jej jakość i trwałość.
Opakowania przedłużają trwałość żywności i ułatwiają jej transport. Dużo ciężej byłoby przewozić i sprzedawać produkty bez nich. Opakowania wpływają bezpośrednio na jakość artykułów spożywczych i chroni przed:
- zanieczyszczeniem i ubytkiem ilości
- negatywnym działaniem czynników zewnętrznych
- zmianami, które mogą wpłynąć na kształt produktu, konsystencję i smak
- utratą cech użytkowych.
Oczywiście w zależności od produktu, a także od decyzji samego producenta opakowania mogą różnić się od siebie. Możemy spotkać się z wykorzystaniem różnych materiałów, takich jak papier, plastik, aluminium i szkło. Zdecydowanie najbardziej kontrowersyjną kwestią są opakowania, które nie nadają się do recyklingu.
Opakowanie jest fundamentem trwałości żywności, a producenci nie wszystkie artykuły są w stanie zapakować w ekologiczny sposób. Wszystko dlatego, że często mniej przyjazne dla środowiska rozwiązania znacząco przedłużają trwałość danego produktu. Jakie materiały możemy uznać za ekologiczne i jak często wykorzystują je producenci? Zdecydowanie najlepszą opcją dla naszej planety jest papier i szkło.
Żywność pakowana w ekologiczne materiały
Na sklepowych półkach zdecydowanie przeważają plastikowe opakowania. Nabiał i produkty mięsne praktycznie zawsze pakowane są w szczelnie zamknięte, plastikowe pudełka, kubeczki lub butelki. W tym przypadku ciężko się dziwić, ponieważ takie rozwiązanie jest zdecydowanie najskuteczniejsze. Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku owoców i warzyw. Tego typu produkty nadal często możemy spotkać bez jakichkolwiek opakowań. Oczywiście wiele osób decyduje się skorzystać w takiej sytuacji z plastikowej reklamówki, jednak coraz częściej wybieramy siateczki wielorazowe. Ale czemu napoje znajdziemy przede wszystkim w plastikowych butelkach, skoro można wykorzystać aluminiowe puszki lub szkło?
Butelki plastikowe PET zaczęły być produkowane w latach 90. w Stanach Zjednoczonych. W niedługim czasie stały się popularne na całym świecie. Mają kilka zalet, które sprawiają, że butelki szklane są mniej atrakcyjnym rozwiązaniem dla producentów. Przede wszystkim plastik jest dużo lżejszy od szkła, co ułatwia transport. Kolejną kwestią jest to, że butelki plastikowe się nie tłuką, więc napój w nich zamknięty jest bezpieczniejszy. Niestety sporym problemem jest fakt, że plastikowe butelki zwykle nie nadają się do recyklingu. Zwykle, ponieważ przykładowo nakrętki i butelki wykonane z twardszego plastiku, mogą być przetworzone. Takie rozwiązanie zastosowała między innymi Coca-Cola w Niemczech, a część butelek plastikowych u naszych sąsiadów jest zwrotna. Mimo wszystko i tak ekologicznym faworytem pozostaje szkło. Producenci czasem wybierają nadające się do recyklingu puszki aluminiowe. Jednak tutaj pojawia się jeden problem. Puszek nie da się ponownie zamknąć, więc z punktu widzenia klientów takie rozwiązanie nie zawsze jest praktyczne.
Inną opcją na pakowanie żywności w przyjazny sposób dla naszej planety jest papier. Jednak nie nadaje się do pakowania napojów i nie sprawdzi się w przypadku produktów mlecznych i mięsnych. Wszystko dlatego, że średnio znosi niską temperaturę i wilgoć. Mimo to kartonowe opakowania świetnie sprawdzą się w przypadku produktów suchych i sypkich. A ile właściwie kosztuje pakowanie żywności? Stworzenie opakowania to bardziej złożony proces niż wielu osobom się wydaje.
Ile kosztuje pakowanie żywności?
Zanim produkt trafi do opakowania, konieczne jest wybranie najlepszego rozwiązania dopasowanego do danego artykułu. Kolejną kwestią jest szata graficzna, która przyciągnie potencjalnych klientów w czasie zakupów. Ponadto na opakowaniu powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje takie jak na przykład skład.
Ciężko określić, ile dokładnie producenci wydają na opakowania, ponieważ to zależy od produktu oraz zastosowanego materiału. Przykładowo koszt wyprodukowania jednej plastikowej butelki PET to mniej więcej 10 groszy. Natomiast butelka szklana kosztuje około 60 groszy.
W naszym społeczeństwie rośnie świadomość i coraz więcej osób stara się wybierać ekologiczne rozwiązania. Nadal w niektórych sklepach mamy możliwość kupienia towaru na wagę do własnego pojemnika, a kiedy kupujemy warzywa i owoce, możemy korzystać w wielorazowych siateczek. To nie zmienia faktu, że w niektórych przypadkach plastik jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla producentów.
Pakowanie żywności jest konieczne, a ekologiczne rozwiązania nie zawsze się sprawdzają
Opakowania na półkach sklepowych to standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pełnią one bardzo ważne funkcje. Chronią przed zanieczyszczeniami, ubytkami ilości, szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zmianami, które mogą wpłynąć na kształt lub smak produktów spożywczych. W zależności od artykułu i decyzji producenta opakowania mogą różnić się od siebie wyglądem i materiałem. Sporo produktów pakowanych jest przede wszystkim w plastik. Możemy spotkać się z wykorzystaniem różnych materiałów, takich jak papier, plastik, aluminium i szkło.
Nabiał i produkty mięsne zwykle pakowane są w plastik. Wszystko dlatego, że ciężko znaleźć inny materiał, który w lepszy sposób przedłużyłby trwałości i odpowiednio zabezpieczał. Natomiast jeżeli chodzi o napoje, szczególnie popularne są plastikowe butelki PET, które niestety nie są dobrym wyborem dla naszej planety. Mimo to wiele firm stosuje takie rozwiązanie, ponieważ szkło jest cięższe i mniej trwałe. Producenci czasem wybierają nadające się do recyklingu puszki aluminiowe, jednak to rozwiązanie nie jest tak popularne, ponieważ puszek nie da się zamknąć, dlatego są mniej praktyczne dla klientów.
W zależności od tego, na jaki materiał zdecyduje się producent, koszt opakowania może być różny. Przykładowo wyprodukowanie jednej butelki PET to około 10 groszy, natomiast butelka szklana to koszt mniej więcej 60 groszy. Na decyzje firm wpływa naprawdę wiele czynników. Wzrasta jednak świadomość wielu osób. Częściej wybieramy ekologiczne rozwiązania, niektórzy kupują produkty do własnych pojemników, a owoce pakują do wielorazowych torebek.